Preskočiť na obsah
ENGLISH INFO
Grafická verzia - Verzia pre slabozrakých - Textová verzia Odoberať RSS RSS

Ako vlakom od 13. decembra?

Dátum: 17.11.2009 | Rubrika: Komunikácie | Komentáre (8)

Širokej verejnosti predstavujeme v predstihu najdôležitejšie zmeny v rýchlikovej preprave.

Cestovanie rýchlikom sa po tomto dátume pre obyvateľov nášho mesta a priľahlého spádového územia čiastočne zmení. Bude to zmena k lepšiemu? Posúďme každý sám.

Železnice Ilave odoberú dva rýchliky na smer Bratislava s odchodom z Ilavy 5:14, resp. 8:14. V rámci nového cestovného poriadku bude prvý spoj vychádzať až z Trenčína. Druhý spoj bude síce vychádzať až z Košíc, ale v Ilave už po novom nezastaví. Na prestup  u oboch rýchlikov budú slúžiť os. vlaky. Toto sú iste negatíva, ktoré Ilave ako sľubne sa rozvíjajúcemu prestupnému uzlu nepomôžu. Okrem Ilavčanov budú na tom doplácať najmä obyvatelia obcí zo spádovej oblasti Ilavy, ktorí dochádzajú napr. za štúdiom a tieto zmeny im cestovanie neuľahčia. Istou satisfakciou bude rozšírenie pondelňajšieho spoja na celý pracovný týždeň, ktorý bude taktiež vychádzať z Ilavy o 7:13.

Na smer Žilina budú novinkou dva rýchliky, ktoré okrem susednej Dubnice zastavia aj v Ilave (5:35, resp. 17:01). Celkom slušným kompromisom bude zriadenie os. vlaku - prípoja z Tr. Teplej na smer Púchov (21:40) pre prestupujúcich z rýchlika zo smeru Bratislava.

Naše mesto teda príde o pár rýchlikov, ktoré tu stáli roky. Na druhej strane môžeme konštatovať posilnenie rýchlikovej dopravy na smer Žilina, resp. zo smeru Bratislava. Budúcnosť ukáže, ako budú v Ilave tieto novozavedené spoje vyťažené.

 

Miro Toman

Predchádzajúce aktuality