Preskočiť na obsah
ENGLISH INFO
Grafická verzia - Verzia pre slabozrakých - Textová verzia Odoberať RSS RSS

Atletický most 2008

Dátum: 08.09.2008 | Rubrika: Šport | Komentáre (0)

Tri hodiny strhujúcej atletiky v tom najlukratívnejšom medzinárodnom balení ... NOVÉ !!! K hodnoteniu podujatia pridaná FOTOGALÉRIA ONDREJA HORTA!!!

 

FOTOGALÉRIA ONDREJA HORTA

 

 


 

 

Jedna poznámka na margo posledného, mimoriadne vydareného atletického víkendu v Dubnici nad Váhom:

Kvalitné divadlo o diváka núdzou netrpí

 

        Tak to sme spoločne prežili opäť jedno krásne a nezabudnuteľné športové odpoludnie. Aspoň všetci tí, ktorí sme sa v prvú septembrovú nedeľu zišli na vynovenom Mestskom štadióne v Dubnici nad Váhom, aby sme na vlastné oči vzhliadli športové divadlo, ktoré v súčasnosti nemá na Slovensku obdobu. Divadlo plné mladosti, dravej a sviežej elegancie, nenapodobiteľnej atletickej krásy. Divadlo, ktoré sme sa za roky jeho existencie naučili vnímať pod jeho veľavravným a výstižným názvom ATLETICKÝ MOST.

        Radostné je konštatovanie, že posledný, v poradí už šiesty ročník tohto najväčšieho medzinárodného sviatku na domácej atletickej scéne prekonal vari všetky očakávania, ktoré boli do neho vkladané. Podujatie prerástlo nielen do krásy, ale i do mohutnosti, bolo jednoznačne vrcholom svojej doterajšej existencie. Športovým, spoločenským i organizačným. Preukázalo mimoriadnu a cieľavedomú životaschopnosť, potvrdilo, že dávno a definitívne vyrástlo z detských nohavíc. Popri atletickej kvalite, na ktorú sme si v Dubnici už akosi zvykli, ohúrilo tohto roku najmä svojou majestátnosťou a profesionalitou, ktorú bolo cítiť z každého jedného organizačného postu, z každého jedného sektoru štadióna. Štadióna, o ktorom sa slovenský guliarsky reprezentant Milan Haborák po premiérovom ročníku pre média vyjadril, že je to síce štadión malý, ale stvorený pre veľké výkony. Vari nikdy predtým nebolo od jeho tvrdenia ku skutočnosti tak blízko, ako tohto roku, nemajúc tým na mysli iba silný protivietor či drobné „zaškoprtnutie" majstra Roblesa pri jeho dolárovej, nesporne však čistej a úprimnej snahe zviditeľniť Dubnicu v hierarchii atletického sveta. Svoju pozitívnu úlohu pri organizačnom zabezpečení podujatia zohrala aj skutočnosť, že prvý raz od jeho vzniku zakúpila všetky práva spojené so šírením televízneho signálu Slovenská televízia. Množstvo kamier na ploche i mimo nej dávalo podujatiu punc významnej športovej a spoločenskej udalosti s nezvyčajne vysokou sledovanosťou. Nielen na štadióne, ale aj v tisíckach domácností na území celého Slovenska. Po prvý raz mohlo tiež vypredané hľadisko sledovať skvelé výkony atlétov nielen v reálnom čase, ale i v opakovaných záznamoch bežiacich na veľkoplošnej obrazovke umiestnenej v severovýchodnej časti štadióna. Novým a neoceniteľným organizačným prvkom pre zástupcov masmédií akreditovaných na podujatí bolo tiež premiestnenie novinárskej mixzóny spod hlavnej tribúny do priestorov za budovu oficiálneho presscentra.

        Ako každoročne, ani tohto roku nesklamala programová štruktúra podujatia. K pôvabnému, rokmi osvedčenému otváraciemu ceremoniálu, postavenému na elegancii a vitalite staručkých nablýskaných automobilových veteránov, pribudla tohto roku aj veľmi krásna a emotívna rozlúčka s ďalším, nemenej slávnym a úspešným majstrom atletiky, Stefanom Holmom. V okamžiku, keď si atletický velikán na záver svojej bohatej kariéry vyzul tretry, ponechajúc ich opustené pod stupňom víťazov a bosý poďakoval publiku za dlhoročnú priazeň, nezostalo v hľadisku vari ani jedno oko suché. Vraví sa tomu - krásne veci v správny čas ...

        Áno, skvelá réžia bola ďalšou silnou stránkou ATLETICKÉHO MOSTA 2008 a nemohol ju mať na starosti nikto iný, než vynikajúci atletický odborník, moderátor a manažér mítingu v jednej osobe, Alfonz Juck. Skvelý stratég, atletický mág a manažér viacerých svetových atletických hviezd mal o podujatí vždy jasnú predstavu. Bol to on, ktorý od jeho vzniku tvrdil, že vrcholová atletika musí kráčať ruka v ruke so skvelou dynamickou muzikou a od nej sa odvíjajúcou príjemnou pohodou v hľadisku. Nedeľné odpoludnie dalo jeho vyhraneným predstavám zadosť a s vykonaným dielom bol navidomoči spokojný. Mrzel ho iba mierny časový sklz, ktorý vznikol v závere podujatia. Ten bol však súčasťou skvelého nedeľňajšieho odpoludnia. Okrem neho, v zaplnenom hľadisku ho určite už nikto iný nevnímal.

        Záverečným a najradostnejším pozitívom nedeľňajšieho atletického bilancovania boli zaplnené tribúny a poznanie, že dubnický, ale ani ten radový slovenský divák na atletiku nezanevrel, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Ten dal v prvý septembrový víkend na dubnickom štadióne jasne najavo, že atletike rozumie a vôbec mu nie je cudzia, či ľahostajná. Dokázal, že ju vždy rád mal a stále rád aj má. Treba mu ju iba opakovane a trpezlivo servírovať, pretože tak ako platilo v minulosti, aj dnes platí ono známe - s jedlom rastie chuť. Je evidentné, že v Dubnici sa atletického hladu obávať nemusia. Skvelé zázemie, ktoré tam atletika má, dáva totiž všetky predpoklady k tomu, aby sme sa atletického „nášupu" aj takto rok opäť dočkali. Minimálne tak kvalitného a minimálne tak chutného. Pretože s atletikou je to ako s divadlom. Potrebuje nielen kvalitných hercov a skvelého režiséra, ale i bezchybne fungujúce zázemie. Kvalitná scéna o diváka núdzou nikdy netrpí. Verme, že o tej dubnickej - atletickej - bude táto stará pravda platiť dvojnásobne. V blízkej, ale i tej vzdialenejšej budúcnosti ...

Jozef TICHÝ

 


 

Nedeľňajší medzinárodný míting ATLETICKÝ MOST 2008 v Dubnici nad Váhom:

 

Bleskový Robles: 12,95 s (v protivetre 1,7 m/s)!

Deväť rekordov štadióna, Vaľukevič v trojskoku 17,36 m, Klocová 600 m za 1:26,96 min - slovenský rekord

 

Dubnica nad Váhom, 7.9.2008 (RADOVAN KLEIN, ROMAN RIŠA) – Zaplnené tribúny dubnického mestského štadióna, výborné počasie a štrnásť olympijských medailistov z Pekingu – takýto príťažlivý rámec mal včerajší medzinárodný míting Atletický most 2008. A doň jeho účastníci vtesnali viacero skvelých výkonov, vrátane deviatich rekordov štadióna.

Hneď v úvodnej disciplíne, mužskom kladive (bez nášho zraneného Charfreitaga), sa predstavil jeden z piatich olympijských šampiónov na dubnickom podujatí Slovinec Primož Kozmus, ktorý však nepokoril 80 m. „S výkonom nie som úplne spokojný, lebo od víťazstva na olympiáde som trénoval málo a takmer každý deň som oslavoval,“ vravel s úsmevom.

Aj slovenská atletika však mala dôvod na úsmev.

Okrem výborného zápisu trojskokana Dmitrija Vaľukeviča, 5500 divákov potešila osemstovkárka Lucia Klocová, ktorá na netradičnej trati 600 m zabehla slovenské historické maximum 1:26,96 min. Predchádzajúci rekord Gabriely Sedlákovej z roku 1986 mal hodnotu 1:28,58 min. „Trúfala som si na rekord, no som rada, že to bolo dokonca pod 1:27 min,“ vravela v cieli. „Po návrate z olympiády som minulý týždeň pre chorobu užívala antibiotiká, v sobotu som bežala v českej extralige, takže mám miernu svalovicu. V závere som však nevytuhla, nemala pred sebou ‚stenu‘ a cítila som, že v prípade potreby by som sa mohla do toho ešte oprieť.“

Organizátorov, ktorým pri príležitosti mítingu predseda Klubu športových redaktorov SSN Tomáš Grosmann odovzdal Cenu Štefana Mašlonku za najlepšie tlačové služby 2007 na Slovensku, potešilo deväť rekordov štadióna a najmä dva bonbóniky v samom závere: skvelý výkon najväčšej hviezdy Kubánca Dayrona Roblesa na 110 m prekážok (12,95) v silnom protivetre 1,7 m/s, a výkon Švéda Stefana Holma nad latkou 232 cm (trikrát neúspešný na 235 cm).

 

ATLETICKÝ MOST 2008 V KOCKE

·        deväť rekordov štadióna (šesť mužských a tri ženské)

·        skvelá kulisa – 5500 divákov

·        Kubánec Dayron Robles nad prekážkami 12,95 v protivetre 1,7 m/s

·        Poliak Tomasz Majewski v guli až šesťkrát za 20 m, no ako jediný z piatich prítomných olympijských šampiónov nevyhral – Američan Christian Cantwell vrhol dvakrát za 21 m (21,39 a 21,13)

·        Švéd Stefan Holm nad latkou 232 cm v predposledných pretekoch kariéry

·        trojskok vyhral Slovák Dmitrij Vaľukevič – štyrikrát za 17 metrov, najviac 17,36 m (tretí najlepší výkon v kariére)

·        slovenský rekord v behu na 600 m po 22 rokoch: Lucia Klocová 1:26,96

 

DUBNICKÉ FAKTY

MUŽI:

100 m: Carter (Jam.) 10,27, Edgar (V. Brit.) 10,44, B-beh: 3. Švondrk (SR) 10,87,800 m: Al-Salhi (Saud. Ar.) 1:46,75, Jackson (Keňa) 1:46,97, Czapiewski (Poľ.) 1:47,45,... 9. Repčík (SR) 1:49,95, 3000 m: Salel 7:46,72, J. Komen 7:47,27, Langat (všetci Keňa) 7:47,68, 110 m prek.: Robles (Kuba) 12,95, Wilson (USA) 13,68, Turner (V. Brit.) 13,69, B-beh: 2. Janeček (SR) 14,13, 400 m prek.: Buckley (Jam.) 49,74, Cilliers (JAR) 50,06, výška: Holm (Švéd.) 232, Mason (V. Brit.) 230, Šustov (Rus.) 226, žrď: Kudlička 550, Janáček (obaja ČR) 540,... 5. Ondrejko (SR) 460, trojskok: Vaľukevič (SR) 17,36, Sands (Bahamy) 17,01, Davis 16,85, Roulhac (obaja USA) 16,77, Gregório (Braz.) 16,74,... 8. Dobrovský (SR) 15,94, guľa: Cantwell (USA) 21,39, Majewski (Poľ.) 20,86, Michnevič (Biel.) 19,86, Kurthy (Maď.) 19,84, kladivo: Kozmus (Slovin.) 78,90, Lingua (Tal.) 78,74, Zilkówski (Póľ.) 78,38, Pars (Maď.) 77,73,... 7. Lomnický (SR) 67,34.

 

ŽENY:

100 m: Durstová (USA) 11,60, Douglasová (V. Brit.) 11,67,... 6. Šimková (SR) 12,40, 400 m: Spencerová (Jam.) 51,24, Firovová (Rus.) 51,38, Amertilová (Bahamy) 52,25, 600 m: Klocová (SR) 1:56,96 – slovenský rekord, Shinkinsová (Ír.) 1:57,42, 3000 m prek.: Solivarská (SR) 11:03,36,100 m prek.: Harperová 12,71, Davisová (obe USA) 12,96, oštep: Abakumovová (Rus.) 62,12, Baniová (Tal.) 58,99.

 

Všetko ostatné o podujatí na webovej stránke http://www.atletikadubnica.sk.

 


 

ÚPLNE POSLEDNÉ INFORMÁCIE ZO SOBOTY, 6. SEPTEMBRA 2008:

Na AM 2008 štrnásty medailista z Pekingu - výškar Mason
Organizátorom medzinárodného mítingu Atletický most 2008 v Dubnici nad Váhom sa podarilo získať na poslednú chvíľu aj 14. medailistu z olympijských hier v Pekingu
 

   DUBNICA NAD VÁHOM 5. septembra (SITA) - Organizátorom medzinárodného mítingu Atletický most 2008 v Dubnici nad Váhom sa podarilo získať na poslednú chvíľu aj 14. medailistu z olympijských hier v Pekingu. Je ním Brit jamajského pôvodu Germaine Mason, ktorý v Pekingu získal striebro v skoku do výšky, keď si vyrovnal osobné maximum 234 cm. Dobrú formu potvrdil aj po olympiáde: vyhral míting IAAF Grand Prix v Gatesheade (227 cm v daždi) a skončil druhý v utorok na mítingu IAAF Super Grand Prix v Lausanne výkonom 232 cm. Mason sa v Dubnici spolu so Švédom Holmom, Američanom Nietom a De Limom z Brazílie bude pokúšať o prvý skok ponad 230 cm na miestnom štadióne.

 


 

Motivácia pre Roblesa - 25 000 dolárov za svetový rekord
Špičkovú kvalitu svetovej úrovne sľubuje všetkých 15 disciplín nedeľňajšieho Atletického mosta 2008, zárukou je štart dovedna 13 medailistov z olympijských hier v Pekingu

 

   DUBNICA NAD VÁHOM 5. septembra (SITA) - Olympijský víťaz v behu na 110 m prekážok Dayron Robles má po svojom pekinskom triumfe aj v závere sezóny viacero motivácií. Jednou z nich je prekonanie vlastného svetového rekordu 12,87 z júnovej Zlatej tretry. Najbližšiu šancu bude mať už v nedeľu na 6. ročníku Atletického mosta v Dubnici nad Váhom.
   Organizátori mítingu Kubáncove rekordné chúťky podporili zaujímavým stimulom. "Dohodli sme sa, že ak zlepší svetový rekord, získa prémiu 25 000 dolárov," prezradil novinku manažér AM 2008 Alfons Juck. Robles má v tomto roku skvelú formu. Až šesťkrát pokoril hranicu 13 sekúnd, z 10 najlepších výkonov sezóny mu patrí sedem a prehral iba dvakrát. Ak by aj rekord neprekonal, nepochybne má všetky predpoklady na to, aby dosiahol prvý čas pod 13 sekúnd na slovenskom území a zlepšil vlaňajší rekord 13,07, ktorý dosiahol v chlade. "Sľubujem, že tentoraz zabezpečíme lepšie počasie," poznamenal podpredseda organizačného výboru AM 2008 Zdeněk Hrbáček. Roblesova reakcia: "Potom aj ja môžem sľúbiť kvalitný výkon."
   Špičkovú kvalitu svetovej úrovne sľubuje aj ďalších 14 disciplín. Zárukou je štart dovedna 13 medailistov z olympijských hier v Pekingu - piatich zlatých (Dawn Harperová/100 m prekážok, Dayron Robles/110 m prekážok, Tomasz Majewski/guľa), Primož Kozmus/kladivo, Nesta Carter/4x100 m), štyroch strieborných a rovnaký počet bronzových.
   V behu na 100 m sa Jamajčan Nesta Carter pokúsi o rekord mítingu a najrýchlejší čas na Slovensku v histórii (doteraz 10,07). Formu má, v utorok na mítingu v Lausanne si vyrovnal osobný rekord 9,98. V skoku do výšky absolvuje predposledné preteky kariéry olympijský víťaz z Atén Stefan Holm. Okrem Dubnice bude štartovať už len vo Svetovom atletickom finále v Stuttgarte (13. 9.) a potom definitívne zavesí tretry na klinec. Organizátori AM 2008 pripravujú pre Holma, ktorý doteraz štartoval na Slovensku už šesťkrát (štyrikrát na Banskobystrickej latke, raz v Bratislave a raz v Dubnici) špeciálnu rozlúčku. V trojskoku budú súpermi slovenského rekordéra Dmitrija Vaľukeviča bronzový z Pekingu Leevan Sands z Bahám, vlaňajší vicemajster sveta Jadel Gregorio z Brazílie a majster sveta z roku 2005 Američan Walter Davis. "V súťaži guliarov predstavíme všetkých olympijských medailistov - Majewského, Cantwella a Michneviča. Pre Poliaka to bude prvý štart od jeho senzačného víťazstva v Pekingu," informoval Alfons Juck. Hoci v mužskom kladive napokon pre podozrenie z užívania nedovolených prostriedkov nebudú hádzať Bielorusi Vadim Deviatovskij a Ivan Tichon, diváci aj tak uvidia dvoch olympijských víťazov a dvoch strieborných medailistov. Poliak Szymon Ziolkowski a Talian Nicola Vizzoni obsadili prvé dve priečky v Sydney 2000, Primož Kozmus a Krisztián Pars (po očakávanej diskvalifikácii Bielorusov) zasa v Pekingu
   Divácky atraktívny bude aj beh na 100 m prekážok s olympijskou víťazkou Dawn Harperovou. "Pred sezónou sme si s trénerom vytýčili čas pod 12,50. Zatiaľ som ho ešte nedosiahla, preto by bolo ideálne, keby som ho zabehla už v nedeľu," skonštatovala Američanka s osobným maximom 12,54 z olympijského finále. Harperová je od vlaňajška aj rekordérkou dubnického štadióna časom 12,83. Na najlepší výkon na slovenskom území v hode oštepom žien (doteraz 63,04) sa v Dubnici chystá strieborná z pekinských hier Maria Abakumovová, ktorá bola v olympijskom finále niekoľko minút európskou rekordérkou, až kým ju neprehodila Špotáková. Štvorstovka bude duelom dvoch finalistiek a zároveň medailistiek zo štafety na 4 x 400 m na OH 2008 Rusky Tatiany Firovovej (6. na 400 a 2. na 4 x 400 m) a Rosemarie Whyteovej z Jamajky (7., resp. 3.).
   Zo slovenského pohľadu bude na AM 2008 okrem trojskoku s Vaľukevičom, ktorý sa chystá odčiniť pekinskú smolu (od postupu do finále ho delili 2 cm), zaujímavá ešte osemstovka mužov (Memoriál Ivana Soviša). Domáci Jozef Repčík, ktorému olympiáda nevyšla, si zmeria sily s finalistom MS 2007 Mohamedom Al-Salhim zo Saudskej Arábie a juniorským majstrom sveta Geoffreyom Kibetom z Kene. Na netradičnej 600-metrovej trati sa Lucia Klocová pokúsi prekonať s pomocou "vodičky" Miriam Karperovej-Hrdličkovej najlepší slovenský výkon histórie 1:28,58 min, ktorý od roku 1986 patrí bývalej halovej vicemajsterke sveta Gabriele Sedlákovej.
   Organizátori Atletického mosta 2008 by radi videli 7 rekordov štadióna a v hľadisku aspoň 4000 divákov. Už tretí raz sa deň pred pretekmi uskutoční autogramiáda a tréning hviezd s mládežou, na ktorom prisľúbili účasť Dayron Robles, Dawn Harperová a Christian Cantwell. "Želáme si, aby bol tohtoročný míting najúspešnejší v histórii a nadviazal na najlepšie časy niekdajšej slávnej bratislavskej péteesky," skonštatoval predseda organizačného výboru AM 2008 Milan Hort.
   Dubnický míting sa začne v nedeľu 7. septembra o 13.45 h súťažou kladivárov a vyvrcholí o 17.00 h prekážkarskou stodesiatkou so svetovým rekordérom Dayronom Roblesom. Prvé súboje na mestskom štadióne však budú už od 12.30 h v rámci národného programu zaradeného do atletického seriálu Grand Prix Slovensko 2008.

 


 

Charfreitag pre problémy s chrbtom predčasne ukončil sezónu
Kladivár Libor Charfreitag musí zo zdravotných dôvodov predčasne ukončiť sezónu a nebude štartovať na Atletickom moste 2008 v Dubnici n/V. a vo Svetovom atletickom finále v Stuttgarte
 

 

   TRNAVA 5. septembra (SITA) - Slovenský rekordér a finalista pekinskej olympiády v hode kladivom Libor Charfreitag musí zo zdravotných dôvodov predčasne ukončiť sezónu a nebude štartovať na nedeľňajšom mítingu Atletický most 2008 v Dubnici nad Váhom a ani o týždeň neskôr vo Svetovom atletickom finále v Stuttgarte.
   "Dva či tri dni po olympijskom finále som si ešte išiel zaposilňovať s ľahkou, dvadsaťkilovou žrďou od činky. Urobil som dva či tri drepy a zacítil som v krížovej oblasti bolesť. Myslel som si, že to prejde, ale neprešlo. Pomáhal mi aj masér Štefan Boleček, ale môj stav sa nezlepšil natoľko, aby som mohol hádzať," vysvetľoval Charfreitag. "Dnes som absolvoval vyšetrenie magnetickou rezonanciou. Ukázalo, že mám posunutú platničku, ktorá tlačí na miechovú komoru a práve to mi spôsobuje bolesti."
   Štvornásobný najlepší slovenský atlét bude najbližších desať dní dostávať infúzie. Lekári mu odporučili úplný pokoj a zakázali mu akýkoľvek tréning. Tým definitívne padla aj možnosť, že by v Stuttgarte hodil len symbolicky jeden pokus a získal by šek na 2000 dolárov za ôsmu priečku.
   "Musím sa dať zdravotne do poriadku, aby som mohol bez problémov začať s prípravou na novú sezónu. V tomto roku som definitívne skončil. Na rozdiel od predošlých rokov budem mať teraz namiesto troj asi až šesťtýždňovú pauzu. Ktovie, možno mi oddych prospeje. Kľúčové však je, aby som začal prípravu úplne zdravý," zdôraznil Libor Charfreitag.

 


 

 

 

NAJNOVŠIE INFORMÁCIE ZO ŠTVRTKOVEJ TLAČOVEJ KONFERENCIE V TRENČIANSKYCH TEPLICIACH:

 

 

Roblesa motivuje svetový a Harperovú osobný rekord
Olympijskí šampióni, prekážkari Dayron Robles a Dawn Harperová budú v nedeľu najväčšími hviezdami medzinárodného mítingu Atletický most 2008 v Dubnici nad Váhom

 

   TRENČIANSKE TEPLICE 4. septembra (SITA) - V Pekingu dosiahli životný úspech, ale namiesto osláv v kruhu najbližších a priateľov si to z Číny namierili do Európy na ďalšiu sériu mítingov. Olympijskí šampióni, prekážkari Dayron Robles a Dawn Harperová, budú v nedeľu najväčšími hviezdami medzinárodného mítingu Atletický most 2008 v Dubnici nad Váhom.
   "Chcem si udržať reputáciu a potvrdiť, že som svetovou jednotkou. A svetový rekord? V zvyšných troch - štyroch štartoch v sezóne je aj ten pre mňa motiváciou," vysvetlil 21-ročný Kubánec, prečo si po triumfe na olympiáde neužíva slávu a cestuje ďalej z mítingu na míting. Dawn Harperová vyhrala pekinský finálový beh na 100 m prekážok celkom nečakane a zrejme výrazne prekročila svoje najsmelšie plány. Aj ona má ešte nejaké nesplnené ciele, a preto skúša ďalej šťastie na európskych mítingoch. "V poslednom telefonáte ma tréner Bob Kersee upozornil, že mám nejaké resty. Pred sezónou sme totiž hovorili o čase pod 12,50 a ja som ho zatiaľ nedosiahla. Ideálne by bolo, keby som ho zabehla už v nedeľu," skonštatovala usmievavá Američanka, ktorej doterajším maximom je 12,54 z olympijského finále.
   Robles aj Harperová už na Atletickom moste štartovali, vlani obaja svoje disciplíny vyhrali a zlepšili aj rekordy štadióna. Na dubnický míting spomínajú len v dobrom. "Pred pretekmi som si išiel na chvíľku zdriemnuť a takmer som zmeškal rozbehy. Napokon všetko dobre dopadlo a vo finále som zabehol 13,07. Bol to pre mňa akoby impulz k výbornému záveru sezóny," poznamenal Robles. Po dubnickom triumfe vyhral Svetové atletické finále v Stuttgarte, prvýkrát v kariére pokoril hranicu 13 sekúnd a na mítingu v čínskom Šanghaji zdolal domácu atletickú superhviezdu Liu Sianga. V Harperovej spomienkach na Dubnicu zostali predovšetkým deti. "Uchvátilo ma, koľko detí ma vtedy žiadalo o autogram," poznamenala.
   Po príchode na Slovensko z Lausanne, kde skončili na mítingu IAAF Super Grand Prix obaja druhí, cítili prekážkarské hviezdy únavu. Na štvrtkovej tlačovke však Robles aj Harperová už hovorili o snahe odčiniť utorkové prehry. "V Lausanne mi nevyšlo všetko podľa plánov. Cítil som sa na špičkový výkon, ale ôsmu prekážku som zachytil a desiatu som úplne zvalcoval. Verím však, že v Dubnici to bude inak," vyhlásil svetový rekordér, ktorý v júni na Zlatej tretre v Ostrave dosiahol senzačných 12,87 sekundy. Pripomenul však, že prekážky sú zradná disciplína a o úspechu alebo neúspechu a tiež rekorde rozhoduje často iba zlomok sekundy. "Stačí drobné zaváhanie a je po všetkom. Prekážkar sa preto musí sústrediť na tisíc percent," zdôraznil rodák z Guantanáma.
   Roblesa sprevádza na Slovensku okrem manažéra Tonyho Campbella aj tréner Santiago Antunez, muž, ktorému Kuba môže ďakovať za dvoch olympijských víťazov v behu na 110 m prekážok. Pred ôsmimi rokmi priviedol k zlatu Aniera Garciu, v Pekingu Dayrona Roblesa. "Trénovať s olympijským víťazom a pod dohľadom trénera olympijského víťaza je pre ďalší rozvoj mladého prekážkara neoceniteľná vec," pochvaľoval si Robles skutočnosť, že sa v minulosti dostal do Antunezovej tréningovej skupiny. "Je to ako keby som mal k dispozícii špongiu a vyžmýkal som z nej všetko pozitívne."
   Pripomenul, že už teraz je v ich tréningovej skupine 16-ročný mladík, ktorý je v tomto veku lepší ako on. "Nuž, budem si musieť dať na neho v budúcnosti pozor," tvrdil s úsmevom olympijský šampión. Teraz sa ho snažia zdolať iní, hoci sa im to veľmi nedarí. V tomto roku prehral Robles len dvakrát, v oboch prípadoch s Američanom Davidom Oliverom, ktorý bol pred ním držiteľom rekordu dubnického mítingu časom 13,20. "V prvom rade som mojím najväčším súperom ja sám," prízvukoval Kubánec."Ale nebezpečný bude po návrate opäť aj Liu Siang a už tradične Američania."
   Na oslavy olympijského trimufu sa Robles aj Harperová veľmi tešia. Oboch čaká doma, v Kubáncovom prípade v Guantanáme a v Američankinom v Los Angeles, veľkolepá párty. "S rodinou a priateľmi budem oslavovať tri dni v kuse," vyhlásil Robles. Obaja si však ešte musia na oddych niekoľko dní počkať, atletická sezóna sa definitívne skončí až v závere septembra. A ako sa po olympijskom víťazstve v Pekingu zmení ich život? Robles i Harperová sa zhodli: už nebude taký obyčajný ako doteraz.

 


 

V nedeľu v Dubnici n/V. 13 medailistov z OH v Pekingu
Pozitívny výsledok testu A-vzorky bieloruských kladivárov Tichona a Deviatovského sa potvrdil, na Atletický most 2008 neprídu
 

   DUBNICA NAD VÁHOM 4. septembra (SITA) - Prvý z troch cieľov, ktorí si organizátori 6. ročníka medzinárodného mítingu Atletický most vytýčili, už splnili. Chceli divákom predstaviť desať olympijských medailistov z Pekingu a už teraz je isté, že v nedeľu 7. septembra ich na mestskom štadióne v Dubnici nad Váhom bude trinásť. Prídu piati olympijskí víťazi - Dawn Harperová (100 m prekážok), Dayron Robles (110 m prekážok), Tomasz Majewski (guľa), Primož Kozmus (kladivo) a člen jamajskej víťaznej štafety na 4 x 100 m Nesta Carter - štyria strieborní a rovnaký počet držiteľov bronzových medailí.
   Manažér Atletického mosta 2008 Alfons Juck definitívne vylúčil štart bieloruských kladivárov Ivana Tichona a Vadima Deviatovského. "Potvrdili sa správy o pozitívnom teste ich dopingovej A-vzorky na olympijských hrách v Pekingu, preto majú podľa pravidiel IAAF dočasne zastavenú činnosť. Našli sme však za nich adekvátnu náhradu - Maďara Krisztiána Parsa, ktorý sa po diskvalifikácii Bielorusov posunie na druhú priečku, a tiež prvých dvoch z olympiády v Sydney Poliaka Szymona Ziolkowského a Nicolu Vizzoniho z Talianska," informoval A. Juck.
   Dubnický míting sa začne v nedeľu 7. septembra národným programom o 12.30 h a v rámci neho sa uskutoční aj mimoriadne kvalitná súťaž kladivárov. Hlavné menu príde na rad od 15.00 h a jeho vrcholom bude beh na 110 m prekážok so svetovým rekordérom a olympijským víťazom Dayronom Roblesom.  

 


 

Rekord môže v Bruseli padnúť, myslia si hviezdy AM 2008
Hviezdy mítingu AM 2008 v Dubnici n/V. Dayron Robles a Dawn Harperová sa zhodli, že piatkový súboj troch najrýchlejších mužov planéty v Bruseli môže priniesť svetový rekord v behu na 100 metrov
 

   BRUSEL/TRENČIANSKE TEPLICE 4. septembra (SITA) - Najväčšie hviezdy nedeľňajšieho medzinárodného mítingu Atletický most 2008 v Dubnici nad Váhom Dayron Robles a Dawn Harperová sa zhodli, že piatkový súboj troch najrýchlejších mužov planéty Usaina Bolta, Asafu Powella a Tysona Gaya na záverečnom podujatí Zlatej ligy v Bruseli môže priniesť ďalší svetový rekord v behu na 100 metrov.
   "Ak budú mať chlapci dobré počasie, môže rekord padnúť," poznamenala olympijská víťazka v behu na 100 metrov prekážok. Pekinský šampión a svetový rekordér na prekážkarskej stodesiatke ju doplnil: "Videli ste, čo vystrájal Bolt na olympiáde, a čo dokázal Powell v utorok na mítingu v Lausanne. Ak ich dáte dokopy, a k tomu pridáte Gaya, môže z toho byť na dráhe veru pekný ohňostroj."
   Roblesov manažér, skúsený atletický svetobežník Tony Campbell si tiež myslí, že v Bruseli sa môžu udiať veľké veci. Viac však verí Boltovi. "Myslím si, že vyhrá, lebo Powell akoby nedokázal bežať rýchlo, keď má po boku špičkových súperov. U Powella ide zrejme o nejaký psychologický problém. Ale v ideálnom prípade by mohli aj obaja dosiahnuť lepší čas ako je Boltov súčasný rekord 9,69," uvažoval Campbell. Dodal, že si vie predstaviť aj takúto situáciu: "Bolt zlepší v Bruseli svetový rekord a v nedeľu ho potom v Rieti Powell opäť vylepší, lebo na tomto talianskom mítingu bude bez vážnejších súperov."
   Trojici Bolt, Powell, Gay patria prvé tri priečky v historických svetových tabuľkách a zároveň aj desať najlepších časov na 100 m v histórii. Experti očakávajú, že v piatok sa v Bruseli bude Boltov svetový rekord 9,69 z pekinského finále znovu triasť v základoch.

 


 

Tréning hviezd s mládežou na AM 2008 - pozvánka
Organizátori medzinárodného mítingu Atletický most 2008 v Dubnici nad Váhom (v nedeľu 7. 9. 2008) pozývajú médiá na tréning hviezd s mládežou a autogramiádu, ktorá bude v sobotu 6. septembra o 15.00 h na štadióne v Dubnici nad Váhom


   BRATISLAVA 4. septembra (SITA) - Organizátori medzinárodného mítingu Atletický most 2008 v Dubnici nad Váhom (v nedeľu 7. 9. 2008) pozývajú médiá na tréning hviezd s mládežou a autogramiádu, ktorá sa uskutoční v sobotu 6. septembra o 15.00 h na štadióne v Dubnici nad Váhom. S deťmi si zatrénujú najväčšie hviezdy podujatia, olympijskí víťazi z Pekingu 2008 Dayron Robles a Dawn Harperová, strieborný z olympiády vo vrhu guľou Christian Cantwell a ďalší.

 
 

 

STARŠIE AGENTÚRNE INFORMÁCIE:

 

 

Na AM 2008 aj zlatý z pekinskej štafety na 4 x 100 m Carter
Organizátori 6. ročníka medzinárodného mítingu Atletický most, ktorý sa uskutoční v nedeľu 7. septembra v Dubnici nad Váhom, získali ďalších troch medailistov z olympijských hier v Pekingu

 

DUBNICA NAD VÁHOM, 2. septembra 2008 (SITA) - Organizátori 6. ročníka medzinárodného mítingu Atletický most, ktorý sa uskutoční v nedeľu 7. septembra v Dubnici nad Váhom, získali ďalších troch medailistov z olympijských hier v Pekingu. Na štarte stovky sa objaví Nesta Carter, člen víťaznej jamajskej štafety na 4 x 100 m, ktorá časom 37,10 sekundy utvorila svetový rekord. Dvadsaťdvaročný Carter, ktorý bežal v spomenutej štafete na prvom úseku, má osobný rekord na 100 m 9,98 sekundy.
   Dubnickú súťaž žien v hode oštepom obohatí strieborná z pekinských hier Maria Abakumovová. Ruska na OH hneď v úvodnej sérii o 2,07 metra zlepšila národný rekord na 69,32 m a vo štvrtej dokonca vylepšila výkonom 70,78 m o 58 cm európsky rekord Nemky Christiny Obergföllovej z minulého roka. Z prvej priečky ju však vo svojom poslednom pokuse zosadila Češka Barbora Špotáková, ktorá v poslednom pokuse hodila 71,42 m a vzala Abakumovovej nielen zlato, ale aj európsky rekord.
   V trojskoku mužov sa na dubnickom štadióne predstaví bronzový z Pekingu Leevan Sands. V olympijskom finále zlepšil bahamský rekord výkonom 17,59 m. K jeho najväčším súperom bude patriť bývalý svetový šampión vonku (Helsinki 2005) a v hale (Moskva 2006) Walter Davis z USA s osobným rekordom 17,71 m (v roku 2006).

 


 

 

AM 2008 - štyria šampióni z Pekingu

Ozdobou dubnického mítingu 7. septembra desať medailistov z Pekingu a lúčiaci sa Holm

 

Bratislava, 27.8.2008 (SITA) - Na Mestskom štadióne v Dubnici nad Váhom sa znova chystá skvelá atletika. Desať olympijských medailistov z Pekingu, vrátane štyroch šampiónov, figuruje v predbežnej štartovke mítingu EAA Atletický most 2008, ktorý sa uskutoční už v najbližšiu nedeľu, 7. septembra 2008.

K najlepšie obsadeným discipínam patria vrhy – v guli a kladive sú na štarte kompletné „medailové stupne“ z OH 2008. Okrem guliarskeho šampióna Poliaka Tomasza Majewského aj dvojnásobný halový majster sveta Američan Christian Cantwell a Bielorus Andrej Michnevič, v kladive okrem Primoža Kozmusa Bielorusi Vadim Deviatovskij a trojnásobný majster sveta Ivan Tichon.

Rokujeme ešte s jedným-dvoma víťazmi v Pekingu a s ďalšími približne toľkými medailistami,“ prezradil manažér mítingu Alfons Juck na stredajšom stretnutí s novinármi.

Rysuje sa nám úroveň, ktorá by mohla nadviazať aj na najjagavejšie časy bývalej péteesky v Bratislave,“ myslí si šéf podujatia Milan Hort.

Svoj štart na Atletickom moste 2008 potvrdil aj legendárny švédsky výškar Stefan Holm, ktorý práve na dubnickom mítingu absolvuje svoje predposledné preteky v bohatej kariére. Tridsaťdvaročný olympijský šampión z Atén 2004, ktorý v Pekingu skončil štvrtý, bude potom skákať už len vo Svetovom atletickom finále v Stuttgarte (13. a 14. 9.) a definitívne zavesí tretry na klinec. Organizátori AM pripravujú pre Holma, ktorý doteraz štartoval na Slovensku už šesťkrát (štyrikrát na Banskobystrickej latke, raz v Bratislave a raz v Dubnici) špeciálnu rozlúčku. Sympatického Švéda uvidia diváci v akcii vo výškarskom sektore dovedna už len štyrikrát: cez víkend v tradičnom medzištátnom stretnutí Švédsko - Fínsko, potom na mítingoch v Lausanne a Dubnici n/V. a už spomenutom stuttgartskom vyvrcholení letnej sezóny.

Najväčšou hviezdou Atletického mosta 2008 bude „muž z oficiálneho plagátu“ Dayron Robles, ktorý v júni utvoril svetový rekord 12,87 a v Pekingu získal bez problémov zlato.

V kútiku duše veríme, že prvý raz uvidíme na Slovensku výkon pod 13 sekúnd. V tomto roku to dokázal zatiaľ päťkrát. Sme veľmi radi, že muž, na ktorého sme stavili ako na hlavnú hviezdu príde do Dubnice ako olympijský víťaz," poznamenal manažér AM 2008 Alfons Juck. Robles je v behu na 110 m prekážok rekordérom mítingu časom 13,07 sekundy, rovnako ako ďalšia hviezda pretekov, Dawn Harperová, ktorá sa do Dubnice vráti ako olympijská víťazka. Do tímu USA pre OH 2008 sa dostala až ako tretia o 7 tisícin sekundy z národnej kvalifikácie v Eugene a aj to iba po dôkladnom preštudovaní cieľovej fotografie. V Pekingu však po zaváhaní Lolo Jonesovej na predposlednej prekážke nečakane zvíťazila. Je rekordérkou AM, už 24 rokov trénuje pod vedením Boba Kerseeho.

Organizátori pripravujú aj ďalšie atletické lahôdky. "Na stovke chceme prekonať najlepší čas dosiahnutý na Slovensku 10,07, ktorý už dve desaťročia patrí Američanovi Calvinovi Smithovi. Adeptmi na prekonanie tohto výkonu budú vlaňajší vicemajster sveta Derrick Atkins z Bahám s osobným rekordom 9,91 a semifinalista pekingskej olympiády Brit Tyrone Edgar, ktorý je zároveň rekordérom mítingu z vlaňajška. Z ďalších osobností svetovej atletiky sa v Dubnici predstaví Tatiana Firovová zo striebornej ruskej štafety na 4x400 m (tretí úsek s najlepším medzičasom 49,20) a Rosemarie Whyteová z bronzovej štafety Jamajky (tretí úsek tiež). Obe boli aj finalistky individuálneho behu na 400 m a skončili na šiestom resp. siedmom mieste.

  V netradičnom behu žien na 600 m sa Lucia Klocová bude snažiť o najlepší slovenský výkon histórie," informoval A. Juck. O tempo sa bude starať osvedčená reprezentantka Miriam Karperová (za slobodna Hrdličková). Okrem Klocovej nebudú z našich pekingských účastníkov chýbať kladivár Libor Charfreitag, guliar Milan Haborák, trojskokan Dmitrij Vaľukevič, či osemstovkár Jozef Repčík, samozrejme, na štarte bude ešte viac Slovákov.

Súčasťou mítingu s 15 disciplínami (od 13.45 do 17.00), premiérovo pred televíznymi kamerami a s rozpočtom vyše sedem miliónov korún bude aj celoštátne finále dlhodobej náborovej súťaže Hľadáme nového Jozefa Plachého a beh na 800 m mužov, ktorý sa po prvý raz pobeží ako Memoriál Ivana Soviša, na počesť jedného zo zakladateľov dubnicej atletiky. Ani tohto roku nebude deň pred podujatím, v sobotu, 6. septembra  o 15. hodine chýbať tréning mládeže s hviezdami, spojený s autogramiádou.

Minimálne v 7 z 15 disciplín Atletického mosta 2008 by usporiadatelia radi videli rekordy štadióna a túžia i po prekonaní vlaňajšieho diváckeho rekordu 3700 ľudí v hľadisku.

Rozpočet mítingu tesne prevyšuje 7 miliónov korún a v porovnaní s minulým rokom stúpol o približne 20 percent. "Opäť nám pomohli verní sponzori, vďaka im," komentoval navýšenie šéf organizačného výboru.

Oficiálna časť mítingu sa teda začína v nedeľu, 7. septembra o 13.45 súťažou kladivárov a vyvrcholí o 17.00 h prekážkarskou stodesiatkou so svetovým rekordérom Dayronom Roblesom na štarte. Národný program na Mestskom štadióne v Dubnici nad Váhom však začína už od 12.30 hodiny.  Dvojhodinový záznam z podujatia odvysiela STV 3 ešte v deň pretekov o 20.30 h, zábery z mítingu sa objavia tiež na špecializovanom športovom kanáli ČT4 Sport.

ZLATÍ MEDAILISTI Z PEKINGU NA ATLETICKOM MOSTE 2008:

  • DAYRON ROBLES (Kuba) 110 m PREK.
  • PRIMOŽ KOZMUS (Slovinsko) KLADIVO
  • TOMASZ MAJEWSKI (Poľsko) GUĽA
  • DAWN HARPEROVÁ (USA) 100 m PREK.

Po svojom nešťastnom pekingskom olympijskom finále a prehre s Dawn Harperovou svoju účasť na dubnickom podujatí na posledný okamžik odvolala najrýchlejšia žena planéty nad vysokými prekážkami, Američanka Lolo Jonesová a Atletického mosta 2008 sa oproti pôvodnému avízu nezúčastnia ani dvaja predstavitelia slovenskej vrcholovej atletickej scény – prekážkarka Miriam Bobková a výškar Peter Horák ...    

 


 

Najnovšie informácie o dianí na podujatí môžete sledovať prostredníctvom webovej stránky AK Spartak Dubnica nad Váhom - http://www.atletikadubnica.sk/ - viď súvisiace odkazy dole pod fotografiami ...  

- tch -

 


 

 

Fotografie

Najrýchlejší muž planéty nad vysokými prekážkami - Dayron Robles z Kuby.

Najrýchlejší muž planéty nad vysokými prekážkami - Dayron Robles z Kuby.

Posledná premožiteľka famóznej Lolo Jonesovej v behu na 100 m prekážok, olympijská víťazka z Pekingu, Američanka Dawn Harperová bude svoje prvenstvo z AM 2007 tohto roku obhajovať ...

Posledná premožiteľka famóznej Lolo Jonesovej v behu na 100 m prekážok, olympijská víťazka z Pekingu, Američanka Dawn Harperová bude svoje prvenstvo z AM 2007 tohto roku obhajovať ...

Naopak, našej bežeckej jednotke, osemstovkárke Lucii Klocovej k účasti v olympijskom finále chýbalo 19 stotín sekundy ...

Naopak, našej bežeckej jednotke, osemstovkárke Lucii Klocovej k účasti v olympijskom finále chýbalo 19 stotín sekundy ...

Zlatá medaila z Pekingu pasuje v dubnickej kladivárskej súťaži Slovinca Primoža Kozmusa do úlohy favorita.

Zlatá medaila z Pekingu pasuje v dubnickej kladivárskej súťaži Slovinca Primoža Kozmusa do úlohy favorita.

Americkí obri Reese Hoffa a Christian Cantwell si dubnický guliarský kruh už v minulosti

Americkí obri Reese Hoffa a Christian Cantwell si dubnický guliarský kruh už v minulosti "ohmatali", čerstvý olympijský víťaz z Pekingu, Tomasz Majewski to urobí tohto roku po prvý raz. Cantwell (uprostred) sa do neho vracia po dvoch rokoch.

Na AM 2008 sa predstaví aj Jozef Repčík, ktorému sa počiatkom leta podarilo v kvalitne obsadenej osemstovke na Zlatej tretre v Ostrave zabehnúť čas 1:44,94 s a zlepšiť tak Plachého bradatý rekord z 31. júla 1969 o 46 stotín sekundy ...

Na AM 2008 sa predstaví aj Jozef Repčík, ktorému sa počiatkom leta podarilo v kvalitne obsadenej osemstovke na Zlatej tretre v Ostrave zabehnúť čas 1:44,94 s a zlepšiť tak Plachého „bradatý“ rekord z 31. júla 1969 o 46 stotín sekundy ...

Súvisiace dokumenty:

Súvisiace odkazy:

Predchádzajúce aktuality