Preskočiť na obsah
ENGLISH INFO
Grafická verzia - Verzia pre slabozrakých - Textová verzia Odoberať RSS RSS

Atletický most 2010

Dátum: 23.08.2010 | Rubrika: Šport | Komentáre (6)

O podujatí po podujatí - fotografie a hodnotenia ...

 

Nedeľa, 22. augusta 2010

Mestský štadión v Dubnici nad Váhom

13.00 h

Všetko ostatné o podujatí - TU

 

VÝSLEDKOVÉ LISTINY AM 2010

 

 


 

Večer atletických hviezd v Ilave sa páčil. Nielen návštevníkom Bartolomejského jarmoku, ale i samotným hviezdam ...

Dominique Darden: Boli ste fantastickí, pozdravujem Ilavu!

 

Ilava 23. augusta (tch) – Tak a máme to úspešne za sebou. Nielen podujatie, na ktoré sme sa ako radoví fanúšikovia atletiky všetci tešili – Atletický most 2010 – ale i športovo-spoločenskú akciu v Ilave, ktorá mu predchádzala a ktorá organizátorom tohto najväčšieho medzinárodného atletického mítingu na Slovensku mala pomôcť zaplniť tribúny Mestského štadióna v Dubnici nad Váhom.

Neviem posúdiť, či Večer atletických hviezd, ktorý sa v piatok večer v Ilave počas Bartolomejského jarmoku konal, nejakým výrazným spôsobom nedeľňajšiu päťtisícovú návštevu na dubnickom štadióne naozaj ovplyvnil. O mítingu sa bubnovalo všade vôkol, v podstate bol za skromné, naozaj iba symbolické vstupné, kto teda chcel, mohol sa ho zúčastniť. Som však presvedčený o inom, že bezpochyby pomohol Mestu Ilava. Mestu ako takému, jeho imidžu, prestíži i samotnému menu vo svete. Nikdy predtým som v angličtine nepočul Ilavu skloňovať toľkokrát, ako tomu bolo v sobotu a nedeľu počas dubnického mítingu.

Napriek časovému stresu, ktorý v piatok podvečer na domácich usporiadateľov a ich zahraničných hostí nemilosrdne doliehal, nútiac ich improvizovať a robiť niektoré drobné chybičky, ktoré si pred Večerom atletických hviezd vôbec nepripúšťali, dvom sympatickým čiernym Američankám, Nicole Leachovej a Dominique Dardenovej a ich reprezentačným kolegom, Jeffovi Porterovi a Jamaalovi Torranceovi sa v Ilave páčilo. Dávali to na každom kroku spontánne najavo, o Petrovi Svobodovi z Českej republiky už ani nehovoriac. Toho Dni slovensko-českej kultúry v Ilave milo prekvapili a ako povedal, cítil sa v Ilave ako doma. Keď som mu v nedeľu odpoludnia potriasal pravicou, ako čerstvému, dnes už dvojnásobnému šampiónovi dubnického mítingu, priateľsky do mňa strčil ramenom, neodpustiac si otázku, ako dopadol jarmok v Ilave. Páčilo sa zrejme aj dvom domácim atlétkam, viacnásobným majsterkám Slovenskej republiky a slovenským reprezentantkám, Martine Margolienovej a Viki Zahradníčkovej, ktoré usporiadatelia na slávnostnom predstavovaní hviezd Atletického mosta 2010 pred domácim publikom odprezentovali so všetkými poctami ...

Čo dodať záverom? Som presvedčený, že minimálna investícia, ktorú Mesto Ilava do tejto netradičnej, zato však veľmi prestížnej a príťažlivej spoločenskej udalosti vložilo v podobe symbolických hostiteľských prezentov sa nestratí a prinesie svoje ovocie. Veď už to, že primátor Mesta Ilava, Ing. Štefan Daško dekoroval na stupni víťazov jednu z najväčších hviezd dubnického atletického mítingu, Američana Wallace Spearmona po jeho rekordnom triumfe na šprintérskej dvojstovke nebolo dielom náhody. Bol to prirodzený dôsledok toho, že o Ilave sa v priestoroch dubnického atletického stánku počas uplynulého víkendu hovorilo v superlatívoch. Výstižne to zhrnula skvelá americká prekážkarka, stála účastníčka svetovej výkonnostnej TOP dvadsiatky, ktorá sa v piatok objavila v Ilave celkom nečakane a na poslednú chvíľu, Dominique Darden. Keď som ju po odbehnutí svojej disciplíny objavil v priestoroch novinárskej mixzóny, radostne ma objala a ešte raz sa vrátila ku svojej piatkovej neohlásenej návšteve Ilavy: „Povedali mi, že je u vás veľká oslava, nemohla som si ju nechať ujsť. Boli ste fantastickí, pozdravujem Ilavu!“

Slová ktoré nemôžu nepotešiť a musia naplniť dušu každého jedného lokálpatriota obrovským zadosťučinením. Naplnili aj tú moju - ilavskú! Ďakujeme, Dominika a všetci spoločne Ti z Ilavy odkazujeme – tiež ste boli fantastickí, tešíme sa o rok!

(tch)

 

Poznámka:

Nové fotografie z ilavského Večera atletických hviezd – od Miroslava Tomana a Oľgy Tomášovej – v spodnej časti aktuality venovanej AM 2010!

 


 

Atletický most: Charfreitag skončil tretí, Klocová zabehla rekord

Desať rekordov štadióna, slovenský rekord 4:08,86 min Lucie Klocovej v behu na 1500 metrov a najlepší výkon vo vrhu guľou mužov na slovenskom území v histórii (21,91 m) v podaní úradujúceho majstra sveta Christiana Cantwella - to boli vrcholy 8. ročníka medzinárodného mítingu Atletický most v Dubnici nad Váhom, ktorý si prišlo pozrieť v krásnom slnečnom počasí vyše päťtisíc divákov.

 

(Dubnica nad Váhom 22. augusta, SITA) Desať rekordov štadióna, slovenský rekord 4:08,86 min Lucie Klocovej v behu na 1500 metrov a najlepší výkon vo vrhu guľou mužov na slovenskom území v histórii (21,91 m) v podaní úradujúceho majstra sveta Christiana Cantwella - to boli vrcholy 8. ročníka medzinárodného mítingu Atletický most v Dubnici nad Váhom, ktorý si prišlo pozrieť v krásnom slnečnom počasí vyše päťtisíc divákov.

Zo slovenských atlétov sa na stupeň víťazov dostali traja, ale ani jeden nevyhral. Lucia Klocová na 1500 m a Dana Velďáková v trojskoku (14,14 m) skončili na druhej priečke, Libor Charfreitag v kladive na treťom (77,71 m).

Kladivárskemu majstrovi Európy z Barcelony nevyšiel šiesty pokus o dubnický triumf, predstihol ho o 32 cm bronzový z kontinentálneho šampionátu Maďar Krisztián Pars (78,03 m) a tiež Kuvajťan s maďarskými koreňmi Mohamed Ali Al-Zankawi (77,93 m).

"Trochu ma mrzí, že mi chýbalo na triumf len 32 centimetrov. Pri takmer osemdesiatmetrovej vzdialenosti je ten rozdiel naozaj malý," zhodnotil svoj dubnický štart, celkovo dvanásty v sezóne, Libor Charfreitag. "Napriek tomu som s výkonom spokojný, lebo som sa obával, že to bude horšie. Na tréningoch mi to totiž v poslednom čase lietalo len k 75 metrom. Dnešný výkon je však určite dobrým signálom pred ďalšími mítingami, ktoré budú ešte oveľa dôležitejšie. Verím, že mi bude forma stúpať, teraz je niekde okolo 78 metrov a verím, že o dva týždne bude okolo osemdesiat. Som rád, že som si po vyše troch týždňoch znovu zasúťažil," dodal 32-ročný Trnavčan, ktorý od dvojnásobného víťaza hokejového Stanleyho pohára Tomáša Kopeckého (bol hosťom mítingu AM) dostal dres tímu Chicago Blackhawks. Charfreitag si veľmi pochvaľoval atmosféru na Mestskom štadióne v Dubnici i výborný kladivársky kruh. "Podpora divákov bola úžasná, potlesk a hudba nám dodávali sily. Škoda len ostrého slnka, ktoré nám svietilo priamo do očí a kazilo nám to orientáciu. Aj preto bolo asi veľa nevydarených hodov," poznamenal.

Lucia Klocová vo veľkej medzinárodnej premiére na 1500 metrov obsadila 2. miesto a časom 4:08,86 min o 3,05 sekundy zlepšila slovenský rekord 4:11,91 min Andrey Sollárovej z 1. júna 1993 z mítingu Slovnaft ´93 v Bratislave. Klocovú zdolala presne o sekundu iba Ukrajinka Anna Miščenková (4:07,86 min - rekord štadióna). "Som veľmi spokojná s časom, lebo už na štarte som sa necítila dobre a trápila som sa hneď po prvom kole. Neverila som, že v závere budem mať toľko síl," skonštatovala 26-ročná Martinčanka, ktorá sa skvelým finišom v cieľovej rovinke prepracovala z piatej - šiestej priečku na druhú. "Priznám sa, táto tísícpäťstovka poriadne bolela. Ak som teraz aspoň na sekundu uvažovala, že by som z osemstovky prešla na túto novú trať, po dnešku vôbec nepochybujem, že určite minimálne najbližšie dva roky nijaká zmena nebude," vyhlásila rezolútne zverenkyňa trénera Pavla Slouku.

Dana Velďáková skončila v trojskoku druhá výkonom 14,14 m zo štvrtej série za dvojnásobnou svetovou šampiónkou Yargelis Savigneovou z Kuby (14,57 m). "Druhé miesto ma teší, lebo som tušila, že Yargelis bude lepšia. Ale nechcela som, aby som prehrala s niekym ďalším. S výkonom však nemôžem byť v nijakom prípade spokojná," skonštatovala zverenkyňa trénera Radoslava Dubovského.
Mimoriadne kvalitný výkon predviedol guliarsky svetový šampión Christian Cantwell, ktorý posledným pokusom dosiahol 21,91 m. Dvadsaťdeväťročný Američan vylepšil o 30 cm vlastný rekord štadióna a o 13 cm aj najlepší guliarsky výkon dosiahnutý na území Slovenska, ktorý patril od roku 1978 Nemcovi Udovi Beyerovi. "V Dubnici som už štvrtý raz, lebo sú tu skvelí diváci. Výkon venujem im, ďakujem im za podporu," uviedol Cantwell. Výrazné zlepšenie rekordu dubnického štadióna predviedla aj guliarska olympijská šampiónka Valerie Adamsová-Viliová. Najprv v piatej sérii prvý raz v histórii AM prekonala 20-metrovú hranicu (20,16 m) a potom v šiestej pridala ešte 21 cm. "Som neopísateľne šťastná, nová technika sa začína prejavovať," tešila sa Novozélanďanka, ktorá vrhla svoj druhý najlepší výkon v sezóne, ale najdlhší na trojmesačnom turné v Európe.

Ďalšie rekordy štadióna v Dubnici nad Váhom pridali Wallace Spearmon na 200 m (20,57), majster Európy na 800 m Marcin Lewandowski okorenil rekord štadióna na 1000 m (2:17,29) aj vylepšením poľského rekordu, bronzový z OH 2008 Keňan Kogo výrazne zlepšil najlepší dubnický čas na 5000 m (13:26,03), nové zápisy budú aj v žrdi mužov (Ukrajinec Maksim Mazuryk 566 cm) a oštepe mužov (Čech Veselý 82,89 m). V ženských disciplínach okrem Miščenkovej na 1500 m padli rekordy štadióna na 400 m prekážok zásluhou európskej šampiónky Natalie Anťuchovej z Ruska (55,30, predtým dosiahla rekordný čas v B-behu aj Zuzana Bergrová 58,07) a vo výške Chorvátky Anny Šimičovej (192 cm). V guli žien sa o slovenský výkon roka 14,47 m postarala Ivana Krištofičová zo Slávie UK Bratislava a tento výkon je iba o 2 cm slabší ako svetový rekord v kategórii nepočujúcich, kde môže 20-ročná Slovenka súťažiť.

KLOCOVEJ DOTERAJŠIE TISÍCPÄŤSTOVKY
15. 9. 2008 Nové Zámky (M-SR družstiev) - 4:43,42
29. 8. 2009 Jablonec n/N. (M-ČR družstiev) - 4:30,65
26. 6. 2010 Dubnica n/V. (M-SR jednotlivcov) - 4:31,25
22. 8. 2010 Dubnica n/V. (Atletický most 2010) - 4:08,86

Výsledky - súhrn:

MUŽI
100 m (A-beh, -1,5 m/s):
1. R. Bailey (USA) 10,13, 2. Frater (Jam.) 10,19, 3. Rodgers (USA) 10,21,... 6. Jozef Švondrk (SR) 10,86, B-beh, (-1,8 m/s): 1. Lawal-Balogun (V. Brit.) 10,44
100 m (do 22 rokov, 0,0 m/s): 1. Baji (Maď.) 10,82, 2. Šimík 10,89, 3. Zavacký (obaja SR) 11,22
200 m, A-beh (-3,3 m/s): 1. Spearmon (USA) 20,57 - rekord štadióna, 2. Devonish (V. Brit.) 20,85, 3. Hession (Ír.) 20,96,... 6. Jozef Švondrk (SR) 22,32, B-beh (-1,1 m/s): 1. Baptiste (V. Brit.) 21,03
1000 m: 1. Lewandowski (Poľ.) 2:17,29 - rekord štadióna a národný rekord, 2. Kinyor (Keňa) 2:17,53, 3. Gregson (Austr.) 2:17,69, 4. Holuša (ČR) 2:17,82, 5. Cronje (JAR) 2:18,56, 6. Ellerton (Kan.) 2:18,62,... 13. Jozef Pelikán 2:21,96, 16. Jozef Repčík (obaja SR) 2:23,58
5000 m: 1. Kogo 13:26,03 - rekord štadióna, 2. Lonyangat 13:30,58, 3. Karoki (všetci Keňa) 13:32,56
110 m prek. (-0,5 m/s): 1. P. Svoboda (ČR) 13,39, 2. Richardson 13,41, 3. Porter (obaja USA) 13,58, B-beh (-1,7 m/s): 1. Grabušič (Chorv.) 13,95,... 5. Viliam Papšo 14,46, 6. Matúš Janeček (obaja SR) 14,52
žrď: 1. Mazuryk (Ukr.) 566 - rekord štadióna, 2. V. Čisťakov (Rus.) 536, 3. Balner (ČR) 536
guľa: 1. Cantwell 21,91 - rekord štadióna a najlepší výkon na území SR, 2. Winger (obaja USA) 20,25, 3. Kürthy (Maď.) 19,71, 4. Jaroslav Žitňanský (SR) 16,55
kladivo: 1. Pars (Maď.) 78,03, 2. Al-Zankawi (Kuvajt.) 77,93, 3. Libor Charfreitag (SR) 77,71,4. Nazarov (Tadž.) 75,67, 5. Kondratowicz (Poľ.) 73,68, 6. Németh (Maď.) 73,29
oštep: 1. Veselý 82,89 - rekord štadióna, 2. Frydrych (obaja ČR) 81,23, 3. Pjatnica (Ukr.) 79,45,... 7. Martin Benák (SR) 70,93

ŽENY
400 m, A-beh:
1. (1. v B-behu) S. Coxová (USA) 51,82, 2. (1. v A-behu) Rosolová (ČR) 51,83, 3. (2. v A-behu) Thiamová (Senegal) 52,06, B-beh: 5. Iveta Putalová (SR) 59,88
1500 m: 1. Miščenková (UKr.) 4:07,86 - rekord štadióna, 2. Lucia Klocová (SR) 4:08,86 – slovenský rekord, 3. Elmorová (Kan.) 4:09,10, 4. De Grandeová (Belg.) 4:09,20, 5. Moserová (USA) 4:09,98,... 16. Paula Habovštiaková (SR) 4:43,36
100 m prek. (do 22 rokov, -1,4 m/s): 1. Klučinová (ČR) 14,25,... 3. Merita Bytyqiová (SR) 14,83
400 m prek., A-beh: 1. Anťuchová (Rus.) 55,30 - rekord štadióna, 2. Odumosuová (Nig.) 56,15, 3. Leachová (USA) 56,70, 4. Bodenová (Austr.) 56,98,... B-beh: 1. Bergrová (ČR) 58,07 - rekord štadióna,... 5. Lucia Slaničková (SR) 60,93
výška: 1. Šimičová (Chorv.) 192 - rekord štadióna, 2. Frenkelová (Izr.) 188, 3. Straková (ČR) 188,... 6. Iveta Srnková (SR) 175
trojskok: 1. Savigneová (Kuba) 14,57, 2. Dana Velďáková (SR) 14,14, 3. Dačevová (Bulh.) 14,05
guľa: 1. Adamsová-Viliová (N. Zél.) 20,37 - rekord štadióna, 2. Borelová-Brownová (Trin. a Tob.) 19,30 - národný rekord, 3. Ducóová (Čile) 17,67,... 6. Ivana Krištofičová (SR) 14,47 - slovenský výkon roka

Hľadáme nového Jozefa Plachého - celoslovenské finále:
Dievčatá - 600 m:
1. Viktória Malčeková (ZŠ M. Rázusa Zvolen) 1:44,12, 2. Mária Olekšáková (ZŠ Ľubica) 1:48,55, 3. Ivana Goringová (ZŠ Košice-Šaca) 1:48,91.
Chlapci - 1000 m: 1. Martin Sliška (ZŠ Bernolákova Šaľa) 3:02,10, 2. Andrej Mitašík (ZŠ Školská Pov. Bystrica) 3:05,4, 3. Michal Kolenič (ZŠ P. H. Dubnica) 3:06,36.

 


 

Súpiska dnešného ilavského Večera atletických hviezd kompletná

Trio Američanov doplní vynikajúci český prekážkar, Petr Svoboda

 

DUBNICA NAD VÁHOM 20. augusta (tch) - Posledným zo štvorice svetových atlétov, ktorí dnes v podvečer navštívia pri príležitosti konania najväčšieho atletického mítingu na území Slovenska - Atletického mosta 2010 - naše mesto, bude skvelý český prekážkar, Petr Svoboda.

Pochádza z Budišova. Začínal ako šprintér a diaľkar, neskôr tiež viacbojár. Od roku 2008 drží národný rekord v behu na 110 metrov prekážok (aktuálnym časom 13,27 z roku 2010) a od roku 2010 tiež národný rekord v behu na 60 metrov prekážok v hale (časom 7,44 s). Reprezentoval na letných olympijských hrách 2008 v Pekingu, kde v tvrdej konkurencii nepostúpil do finále.

6. marca 2009 vybojoval na halových majstrovstvách Európy v Turíne bronzovú medailu na 60 m prekážok časom 7,61 s.

Na berlínskych majstrovstvách sveta v atletike 2009 sa v behu na 110 metrov prekážok prebojoval až do finále, kde skončil na výbornom šiestom mieste.

14. marca 2010 sa prebojoval do finále na 60 m prekážok na HMS v katarskej Dohe. Tam si po nevydarenom štarte dobehol časom 7,58 s pre 5. miesto.

30. júla 2010 na majstrovstvách Európy v atletike 2010 v Barcelone zvíťazil v 2. semifinále (časom 13,44 s) a prebojoval sa do finále na 110 m prekážok. V ňom po výbornom začiatku zakopol o šiestu prekážku a skončil na šiestom mieste. Jeho trénerom je Ludvík Svoboda.

 


 

Večer atletických hviezd minimálne s dvoma majstrami sveta !

Trojlístok amerických atlétov istý, meno štvrtého spoznáme o niečo neskôr ...

 

DUBNICA NAD VÁHOM 19. augusta (tch) - Z kuloárov organizačného výboru najväčšieho medzinárodného atletického mítingu na území Slovenska –  Atletický most 2010 – prenikli prvé informácie a úvahy o tom, ktorí pretekári by sa mohli zúčastniť ilavského Večera atletických hviezd.

Podľa slov generálneho manažéra podujatia a predsedu organizačného výboru AM 2010, Alfonza Jucka, budú to určite traja Američania

 •         Jamaal Torrance, halový majster sveta na 4x400 m z katarskej Dohy 2010
 •         Jeff Porter, medailista  na 60 m prek. z národného šampionátu USA 2010
 •         Nicole Leachová, juniorská majsterka sveta na 400 m prek. z čínskeho Pekingu 2006

Meno posledného člena štvorčlennej atletickej misie, zberajúcej sa do jarmočnej Ilavy na svoju prvú slovenskú "promotion" sa dozvieme už o niekoľko hodín.

Pripomíname, že ilavský Večer atletických hviezd, spojený s predstavovaním osobností nedeľňajšieho prestížneho mítingu a následnou autogramiádou začína v piatok, 20.8.2010 o 18.45 h na Mierovom námestí a nemali by si ho nechať ujsť najmä rodičia s deťmi.

 


 

Mesto Ilava organizačnou súčasťou Atletického mosta 2010

Svojou návštevou nás v piatok poctia svetoví a olympijskí šampióni ...

 

Návštevníkom Bartolomejského jarmoku a všetkým priaznivcom atletiky oznamujeme, že v piatok, 20.8.2010 o 18.45 h sa na Mierovom námestí v Ilave uskutoční

Večer atletických hviezd

spojený s predstavovaním osobností svetovej atletiky, následnou autogramiádou, predpredajom vstupeniek na nedeľňajšie podujatie a tradične bohatým sprievodným programom.

Srdečne Vás pozývame!

 


 

Sprievodné akcie AM 2010 mimo územia Mesta Ilava:

 

 • Večer atletických hviezd v Dubnici nad Váhom, spojený so slávnostným odovzdávaním štartovných čísiel, autogramiádou a kultúrno-spoločenským programom - piatok, 20.8.2010 o 19.00 h pred obchodným centrom ABC
 • Spoločný tréning atletických hviezd s mládežou V Dubnici nad Váhom  -  sobota, 21.8.2010 o 16.00 hodine na Mestskom štadióne
 • Predpredaj vstupeniek na Atletický most 2010 v Dubnici nad Váhom - streda až piatok, 18. až 20. augusta 2010 od 13.00 h do 17.00 h pred obchodným domom FIX (drevený stánok)

Cena vstupenky:

 • 5,- € na hlavnú tribúnu
 • 3,- € do ostatných priestorov štadióna
 • mládež do 18 rokov, študenti a dôchodcovia vstup zdarma.

 


 

Allen Johnson sa na AM 2010 bude lúčiť s kariérou

Do štartovej listiny Atletického mostu 2010 v Dubnici n/V. pribudli ďalší kvalitní šprintéri - Ír Hession, Američan R. Bailey a Juhoafričan Magakwe

 

DUBNICA NAD VÁHOM 19. augusta (SITA) - Na dubnickom štadióne sa počas Atletického mosta lúčili v minulosti s kariérou hviezdy ako Stefan Holm a Stacy Dragilová. V nedeľu 22. augusta k nim na 8. ročníku podujatia pribudne ďalšia legenda - americký prekážkar Allen Johnson.
   Vo svojej mimoriadne úspešnej a dlhej kariére (vo svetovej špičke je už od roku 1993) získal tri tituly halového majstra sveta na 60 m prekážok (1995, 2003, 2004) a raz bol druhý (2008), na 110 metrov prekážok sa stal v roku 1996 v Atlante olympijským víťazom a štyrikrát majstrom sveta (1995, 1997, 2001, 2003). Jeho osobný rekord na stodesiatke má hodnotu 12,92 sekundy a v historických svetových tabuľkách je šiesty. Celkovo až 11-krát pokoril 13-sekundovú hranicu svetovej extratriedy. Rodák z Washingtonu je mimoriadne všestranný atlét, napríklad na 200 m má osobný rekord 20,26, na 400 m prekážok 52,00, vo výške zdolal 211 cm a do diaľky skočil 785 cm. Allen Johnson v Dubnici už bežal vlani a skončil druhý výborným časom 13,43 za Čechom Petrom Svobodom.
   V behu na 200 m sa na Atletickom moste 2010 predstaví dubnickým divákom írsky rekordér Paul Hession. Na tohtoročných majstrovstvách Európy v Barcelone skončil šiesty a bol semifinalistom na posledných troch globálnych šampionátoch (MS 2007, OH 2008, MS 2009). Kvalitné štartové pole v behu mužov na 100 metrov, kde sú zatiaľ prihlásení traja šprintéri s osobnými rekordmi pod 10 sekúnd, doplnili Američan Ryan Bailey (osobný rekord 10,05) a tohtoročný majster Juhoafrickej republiky Simon Magakwe (10,14).

 

Na AM 2010 privedie Železný svojich špičkových zverencov

Legendárny oštepár, trojnásobný olympijský víťaz a majster sveta Jan Železný, privedie na AM 2010 v Dubnici n/V. dvoch svojich zverencov - Petra Frydrycha a Vítězslava Veselého

 

DUBNICA NAD VÁHOM 18. augusta (SITA) - Organizátori 8. ročníka medzinárodného mítingu Atletický most v Dubnici nad Váhom (nedeľa 22. augusta) potvrdili účasť ďalších dvoch špičkových atlétov. Legendárny oštepár, trojnásobný olympijský víťaz a majster sveta Jan Železný, privedie na Považie dvoch svojich zverencov - Petra Frydrycha a Vítězslava Veselého.
   Dvadsaťdvaročný Frydrych je minuloročným vicemajstrom Európy do 22 rokov. V tomto roku sa zlepšil na Zlatej tretre v Ostrave na skvelých 88,23 m a vo svetových tabuľkách roka je druhý za Nórom Andreasom Thorkildsenom. Vlani na MS v Berlíne a v tomto roku na ME v Barcelone skončil vo finále zakaždým na 10. mieste.
   Dvadsaťsedemročný Veselý sa v tomto roku tiež výrazne zlepšil, ešte v máji hodil v Olomouci 86,45 m, čo ho v tohtoročných svetových tabuľkách radí na šiestu priečku. Na barcelonskom európskom šampionáte obsadil 9. miesto a vo finále na olympijských hrách v Pekingu 2008 skončil dvanásty.

 

AM 2010 - prehľad TB a mediálnych akcií

AM 2010 - prehľad TB a mediálnych akcií

 

BRATISLAVA 18. augusta (SITA) - Organizátori 8. ročníka medzinárodného mítingu Atletický most v Dubnici nad Váhom (nedeľa 22. augusta) pozývajú médiá na tlačovú besedu, ktorá sa uskutoční v piatok 20. augusta o 11.30 h v Raki centre na Kopčianskej ulici v Bratislave.
   Hosťami TB budú úradujúci svetový šampión vo vrhu guľou Američan Christian Cantwell a olympijská víťazka z Pekingu a majsterka sveta z Osaky aj Berlína vo vrhu guľou Valerie Viliová z Nového Zélandu.
   V piatok 20. augusta 2010 sa na námestí v Dubnici nad Váhom pred obchodným centrom ABC uskutoční Večer atletických hviezd o 19.00 h s autogramiádou Christiana Cantwella, Valerie Viliovej, Allena Johnsona. Súčasťou programu bude aj vystúpenie skupiny Gospel Family. V rovnaký deň o 18.45 h bude súčasťou Bartolomejského jarmoku v Ilave Večer atletických hviezd spojený s autogramiádou a predstavovaním hviezd na Mierovom námestí. V sobotu 21. augusta sa o 16.00 h na Mestskom štadióne v Dubnici n/V. uskutoční tradičný tréning hviezd s mládežou.

 

Na 1000 m dvaja majstri Európy, na 100 m Frater

V Dubnici budú zaujímavé preteky na 1000 m

 

DUBNICA NAD VÁHOM 17. augusta (SITA) - Priaznivci atletiky sa môžu v nedeľu 22. augusta na Mestskom štadióne v Dubnici nad Váhom tešiť na skvelý beh na 1000 metrov. Účasť na mítingu Atletický most 2010 totiž potvrdili dvaja majstri Európy na 800 metrov - aktuálny z Barcelony Marcin Lewandowski z Poľska a víťaz spred štyroch rokov v Göteborgu Holanďan Bram Som, ktorý pre ochorenie neštartoval na ME 2010. Lewandowski chce v Dubnici prekonať poľský rekord na tisícke 2:17,22 min. O zlepšenie slovenského maxima na tejto trati (2:18,9 min) sa bude zasa pokúšať Jozef Repčík.

   V tomto roku sa na AM črtá výborná stovka. V utorok potvrdil dubnickým organizátorom účasť olympijský víťaz z Pekingu 2008, majster sveta z Berlína 2009 a svetový rekordér v štafete na 4 x 100 m Jamajčan Michael Frater. Osobný rekord 9,97 sekundy si zabehol v pekinskom olympijskom finále, v ktorom skončil šiesty. Jeho najväčším individuálnym úspechom je striebro na 100 m z MS 2005 v Helsinkách. V štartovej listine dubnického mítingu sú už štyria šprintéri s osobným rekordom pod 10 sekúnd - Američania Mike Rodgers a Walter Dix (ešte absolvuje v Zürichu lekárske vyšetrenia po problémoch na mítingu DL v Londýne) a Jamajčania Lerone Clarke s Michaelom Fraterom.

 

Bronzový z OH 2008 Kogo pobeží v Dubnici n/V. päťtisícku

Atletický most 2010: na 100 m aj rekordér mítingu na 100 m Američan Mike Rodgers

 

DUBNICA NAD VÁHOM 16. augusta (SITA) - Štartovú listinu behu na 5000 metrov na medzinárodnom mítingu Atletický most 2010 v Dubnici nad Váhom (nedeľa 22. Augusta) obohatil bronzový medailista z olympijských hier v Pekingu v roku 2008 na 10 000 metrov Micah Kogo. Kenský vytrvalec má osobný rekord 13:00,77 min a je zárukou reálnej šance na výrazné prekonanie rekordu štadióna patriaceho Miroslavovi Vankovi (14:52,60 v roku 2007).

   Na 100 m sa predstaví vlaňajší majster USA a rekordér AM (10,12 v roku 2009) Mike Rodgers s osobným maximom 9,94 sekundy a mal byť vážnym súperom svojho krajana Waltera Dixa, ktorý sa však zranil na minulotýždňovom mítingu Diamantovej ligy IAAF v Londýne a zatiaľ je jeho účasť otvorená. Až do definitívne výroku lekárov ostáva bronzový z OH 2008 na 100 aj 200 m v štartovej listine dubnického AM 2010. V behu na 200 m bude štartovať olympijský šampión 2004 zo štafety na 4 x 100 m Marlon Devonish z Veľkej Británie.

   Organizátorov nepotešilo zranenie tohtoročnej tabuľkovej svetovej jednotky vo výške žien Chaunté Howardovej-Loweovej, ktorá v Londýne pre zranenie nohy prekonala len 185 cm a už odletela domov do USA. Sezóna sa pre severoamerickú rekordérku predčasne skončila. V tejto disciplíne sa o prvenstvo pobijú strieborná z juniorských MS 2010 v kanadskom Monctone Airine Palšytéová z Litvy (osobný rekord 192 cm), izraelská rekordérka a finalistka ME v Barcelone Danial Frenkelová (192 cm), Češka Iva Straková (195 cm) a majsterka Kanady Nicole Forresterová (197 cm).

   K úradujúcej olympijskej víťazke a majsterke sveta Valerie Viliovej-Adamsovej z Nového Zélandu a juniorskej majsterke sveta 2008 Natalie Ducovej z Čile (osobný rekord 18,65) pribudla do štartovej listiny vrhu guľou Cleopatra Borelová-Brownová z Trinidadu, ktorá sa minulý piatok v Londýne na DL IAAF zlepšila na 19,03 m.

 

Na AM zaujímavé súperky pre Danu Velďákovú

Na AM 2010 v Dubnici nad Váhom ďalší šprintér s osobným rekordom pod 10 sekúnd - Lerone Clarke z Jamajky

 

BRATISLAVA 13. augusta (SITA) - Štartová listina medzinárodného mítingu Atletický most 2010 v Dubnici nad Váhom (nedeľa 22. augusta) sa pomaly zapĺňa zaujímavými menami. Súperom Američana Waltera Dixa (osobný rekord 9,88) na 100 metrov v snahe o prvý čas pod 10 sekúnd na slovenskom území bude majster sveta z Berlína 2009 v štafete na 4 x 100 metrov Jamajčan Lerone Clarke s osobným maximom 9,99. Na hladkej štvorstovke žien sa predstaví štafetová majsterka Európy z Barcelony 2010 Natalia Nazarovová z Ruska a bývalá svetová šampiónka z Edmontonu 2001 Amy Mbacke Thiamová zo Senegalu.

   Do štartovej listiny behu na 1000 m mužov, kde sa Jozef Repčík pokúsi o prekonanie slovenského rekordu Jozefa Plachého (2:18,9 v roku 1969), pribudol Austrálčan Ryan Gregson. Rekordér Oceánie na 1500 m (v tomto roku 3:31,06) pobeží svoju prvú tisícku v živote so snahou o vylepšenie národného rekordu 2:16,61 min. Zaujímavé súperky bude mať v ženskom trojskoku Dana Velďáková. Do Dubnice ďalšie tri finalistky z barcelonských ME - piata Snežana Rodičová zo Slovinska, šiesta Adelina Gavrilová z Rumunska a jedenásta Malgorzata Trybanská z Poľska.

   Prekážkarskú stodesiatku mužov so svetovým rekordérom Kubáncom Daryonom Roblesom spestrí účasť majstra Európy spred štyroch rokov z Göteborgu Stanislav Olijars, k európskej šampiónke na 400 m prekážok Ruske Natalii Anťuchovej pribudla aktuálna vicemajsterka Afriky Joke Odumosuová z Nigérie (osobný rekord 54,68). Vo výške žien je novou akvizíciou strieborná z juniorských MS 2010 v kanadskom Monctone Airine Palšytéová z Litvy (osobný rekord 192) a v guli žien juniorská majsterka sveta 2008 a úradujúca juhoamerická šampiónka Natalia Ducová z Čile (osobný rekord 18,65).

   Ôsmy ročník Atletického mosta sa uskutoční v nedeľu 22. augusta od 15.30 do 18.45 h, organizátori očakávajú takmer 150 atlétov z 30 krajín všetkých kontinentov. Vstupenky na dubnický míting sa predávajú za 5 eur na krytú tribúnu a za 3 eurá na ostatné miesta, mládež do 18 rokov a dôchodcovia majú vstup bezplatný. Čestným hosťom AM 2010 bude dvojnásobný víťaz hokejového Stanley Cup-u Tomáš Kopecký. Hymnu na slávnostnom otvorení pretekov zaspieva naživo známy slovenský operný spevák Martin Malachovský.

 

Na AM 2010 kladivársky súboj Charfreitaga s Parsom

Prípravy na najvýznamnejšie atletické podujatie na Slovensku, míting Atletický most v Dubnici nad Váhom, pokračujú v plnom prúde, ohlásené hviezdy sú vo výbornej forme

 

BRATISLAVA 10. augusta (SITA) - Prípravy na najvýznamnejšie atletické podujatie na Slovensku, míting Atletický most v Dubnici nad Váhom, pokračujú v plnom prúde. Organizátorov 8. ročníka pretekov, ktoré sa uskutočnia v nedeľu 22. augusta od 15.30 do 18.45 h, teší výborná forma najväčších hviezd mítingu. Napríklad dvojnásobný bronzový medailista v šprintoch z OH 2008 v Pekingu Walter Dix si v nedeľu vo švajčiarskom Nottwile vylepšil osobný rekord na stovke o 3 stotiny na výborných 9,88 sekundy. "Jeho brat a manažér v jednej osobe mi napísal, že toto je ešte len začiatok," poznamenal predseda organizačného výboru AM 2010 Alfons Juck. Preto čas pod 10 sekúnd, prvý na slovenskom území v histórii, nie je v Dubnici v Dixovom podaní nereálny.
   Darí sa aj ďalším americkým atlétom, ktorých uvidia diváci na Mestskom štadióne v Dubnici nad Váhom. Guliar Christian Cantwell vrhol na mítingu Diamantovej ligy v Štokholme tretí raz v sezóne za 22 metrov a výškarka Chaunté Howardová-Loweová sa zasa deviaty raz prehupla aspoň ponad 200 cm. "Verím, že sa jej to podarí aj na našom mítingu,"nádejal sa Alfons Juck.

   Do štartovej listiny Atletického mosta 2010 pribudli v uplynulých hodinách štyria medailisti z ME 2010 v Barcelone - zlatá na 400 m prekážok Natalia Anťuchová z Ruska (čaká sa od nej rekord štadióna) strieborný v skoku o žrdi Ukrajinec Maksim Mazuryk s osobným rekordom 582 cm, bronzový na 110 m prekážok Dániel Kiss a rovnako bronzový v hode kladivom Krisztián Pars, ktorý sa v Dubnici bude snažiť vrátiť barcelonskú prehru Liborovi Charfreitagovi. "Účasť na mítingu už potvrdili aj dvaja v súčasnosti najlepší mimoeurópski kladivári Tadžik Dilšod Nazarov a Mohamed Ali Al-Zankawi z Kuvajtu. V novej, modernej klietke sa diváci preto môžu tešiť na súboj najlepších Európanov so zvyškom sveta," upozornil šéf dubnického mítingu.

   Majster Európy Charfreitag na Atletickom moste ešte nikdy v kariére nevyhral a rád by tento fakt v nedeľu 22. augusta zmenil. "Už by sa patrilo zvíťaziť, a preto, hoci som bol po návrate z Barcelony vyťažený všelijakými oslavami, už od minulého týždňa naplno trénujem. Verím, že sa za necelé dva týždne, ktoré ešte ostávajú do pretekov, pripravím tak, aby som v prípade dobrého počasia hodil kvalitný výkon," vyhlásil slovenský kladivársky rekordér.

   Libor Charfreitag bude najväčšou domácou hviezdou AM 2010. Okrem neho uvidia diváci taktiež medzinárodný debut Lucie Klocovej na 1500 m so šancou na národný rekord (doteraz Andrea Sollárová 4:11,91 v roku 1993), pokus Jozefa Repčíka o prekonanie slovenského rekordu Jozefa Plachého na 1000 m (2:18,9) ešte z roku 1969 a súboj siedmej z barcelonského šampionátu v trojskoku Dany Velďákovej (po ME tiež tvrdila, že sa bude ešte snažiť o slovenský rekord) s dvojnásobnou majsterkou sveta v tejto disciplíne Yargelis Savigneovou. Kubánka pricestuje do Dubnice v spoločnosti svojho slávneho krajana, olympijského šampióna a svetového rekordéra na 110 m prekážok Dayrona Roblesa. Zo štvorice slovenských hviezd podujatia sa o slovenskom rekorde nehovorí len v Charfreitagovom prípade. "Na majstrovstvách Európy som sa cítil na rekordný výkon, momentálne však nie. Do dubnického mítingu sa však môže ešte situácia zmeniť a moje pocity budú znovu rekordné," reagoval 32-ročny Trnavčan, ktorého slovenský rekord z roku 2003 má hodnotu 81,81 m.

   Čestným hosťom pretekov bude dvojnásobný víťaz hokejového Stanley Cup-u Tomáš Kopecký a novinkou v programe v súlade s celosvetovým trendom aj disciplína pre telesne postihnutých športovcov (vrh guľou). Súčasťou AM 2010 bude už tradične celoslovenské finále bežeckej súťaže pre mládež do 15 rokov Hľadáme nového Jozefa Plachého, v sobotu 21. augusta deň pred mítingom tréning hviezd s mládežou a novinkou bude "Večer atletických hviezd" spojený s autogramiádou v piatok 20. augusta na dubnickom námestí, kde organizátori predstavia tri veľké hviezdy podujatia Christiana Cantwella, Waltera Dixa a olympijskú víťazku vo vrhu guľou Valerie Viliovú. Hymnu na slávnostnom otvorení pretekov v nedeľu 22. augusta o 15.30 h zaspieva naživo známy slovenský operný spevák Martin Malachovský. Organizátori očakávajú na AM 2010 takmer 150 atlétov z 30 krajín všetkých kontinentov. Premiéru v Dubnici n/V. budú mať napríklad japonskí vytrvalci alebo majster Juhoafrickej republiky v behu na 100 m Simon Magakwe.

   Vstupenky na dubnický míting sa predávajú za 5 eur na krytú tribúnu a za 3 eurá na ostatné miesta. "Lístky sa celkom dobre míňajú, a preto verím, že opäť prekročíme päťtisícovú hranicu," skonštatoval podpredseda organizačného výboru 8. ročníka Atletického mosta Zdeněk Hrbáček a vyjadril sklamanie z postoje Slovenskej televízie, ktorá deň po triumfe Libora Charfreitaga oznámila zrušenie plánovaného prenosu z Dubnice. Podľa Alfonsa Jucka sa organizátori snažia o prehodnotenie postoja STV, ale pre prípad, že nedôjde k zmene, dohodli sa na internetovom prenose z mítingu so spoločnosťou infonet.tv.

 


 

Boli sme pri tom!

Dubnické megapodujatie v komentároch a hodnoteniach webovej stránky Mesta Ilava:

 


 

 

Fotografie

Dvaja víťazi nad vysokými prekážkami z posledných olympijských hier z Pekingu - Dayron Robles a Dawn Harperová ...

Dvaja víťazi nad vysokými prekážkami z posledných olympijských hier z Pekingu - Dayron Robles a Dawn Harperová ...

Atmosféru na Atletickom moste treba jednoducho zažiť na vlastnej koži. Je úžasná ...

Atmosféru na Atletickom moste treba jednoducho zažiť na vlastnej koži. Je úžasná ...

V roku 2008 absolvoval v Dubnici svoju poslednú súťaž Švéd Stefan Holm, legenda svetovej výšky. Pri emotívnej rozlúčke nezostalo na Mestskom štadióne vari ani jedno oko suché. V nedeľu to bude ďalšia legenda - americký prekážkar Allen Johnson ...

V roku 2008 absolvoval v Dubnici svoju poslednú súťaž Švéd Stefan Holm, legenda svetovej výšky. Pri emotívnej rozlúčke nezostalo na Mestskom štadióne vari ani jedno oko suché. V nedeľu to bude ďalšia legenda - americký prekážkar Allen Johnson ...

Nicole Leachová, juniorská majsterka sveta na 400 metrov prekážok z roku 2006 sa podľa všetkého príde v piatok pozrieť na tohtoročný Bartolomejský jarmok do Ilavy ...

Nicole Leachová, juniorská majsterka sveta na 400 metrov prekážok z roku 2006 sa podľa všetkého príde v piatok pozrieť na tohtoročný Bartolomejský jarmok do Ilavy ...

Americká štafeta na 4 x 400 metrov po víťazstve na tohtoročnom marcovom halovom svetovom šampionáte v Dohe. Na snímke Erika van Leeuwena zľava Tavaris Tate, Bershawn Jackson, Greg Nixon a avizovaný ilavský hosť, Jamaal Torrance.

Americká štafeta na 4 x 400 metrov po víťazstve na tohtoročnom marcovom halovom svetovom šampionáte v Dohe. Na snímke Erika van Leeuwena zľava Tavaris Tate, Bershawn Jackson, Greg Nixon a avizovaný piatkový ilavský hosť, Jamaal Torrance.

Prekážkar Jeff Porter bude tretím členom atletickej misie na ilavskom Večere atletických hviezd ...

Prekážkar Jeff Porter bude tretím členom atletickej misie na ilavskom Večere atletických hviezd ...

Štvrtým atlétom z rangu atletických hviezd na autogramiáde v Ilave bude bronzový medailista na 60 m prek. z európskeho halového šampionátu v Turíne, Čech Petr Svoboda. V katarskej Dohe po nevydarenom štarte skončil piaty, časom 7,58 s ...

Štvrtým atlétom z rangu atletických hviezd na autogramiáde v Ilave bude bronzový medailista na 60 m prek. z európskeho halového šampionátu v Turíne, Čech Petr Svoboda. V katarskej Dohe po nevydarenom štarte skončil piaty, časom 7,58 s ...

 

Vcelku nečakane a neohlásene si ilavský Bartolomejský jarmok nenechala ujsť ani ďalšia stálica svetovej atletickej scény, Američanka Dominique Darden, pohybujúca sa v rozpäti TOP 20-ky najlepších svetových výkonov na 400 m prekážok.

Vcelku nečakane a neohlásene si ilavský Bartolomejský jarmok nenechala ujsť ani ďalšia stálica svetovej atletickej scény, Američanka Dominique Darden, pohybujúca sa v rozpäti TOP 20-ky najlepších svetových výkonov na 400 m prekážok.

A tu ich máte už všetkých pohromade v piatok, 20.8.2010 o 18.45 h na ilavskom kultúrnom pódiu na Mierovom námestí - zľava: Petr Svoboda, Jeff Porter, Jamaal Torrance, Dominique Darden, Nicole Leach, vedľa moderátora vedúca výpravy Zuzana Trojáková ...

A tu ich máte už všetkých pohromade v piatok, 20.8.2010 o 18.45 h na ilavskom kultúrnom pódiu na Mierovom námestí - zľava: Petr Svoboda, Jeff Porter, Jamaal Torrance, Dominique Darden, Nicole Leach, vedľa moderátora vedúca výpravy Zuzana Trojáková ...

Čech Petr Svoboda (vľavo) svoje postavenie v tohtoročných svetových tabuľkách na 110 m prek. (13,27) potvrdil a v nedeľu ako jediný z ilavského päťlístka zvíťazil časom 13,39. Jeff Porter (uprostred) sa musel uspokojiť s tretím miestom.

Čech Petr Svoboda (vľavo) svoje postavenie v tohtoročných svetových tabuľkách na 110 m prek. (13,27) potvrdil a v nedeľu ako jediný z ilavského päťlístka zvíťazil časom 13,39. Jeff Porter (uprostred) sa musel uspokojiť s tretím miestom.

Popri Amerčankách sa na pódiu v rolách asistentiek objavili aj dve domáce atlétky, slovenské reprezentantky, viacnásobné majsterky SR, Martina Margolienová (úplne vpravo) a Viki Zahradníčková ...

Popri Amerčankách sa na pódiu v rolách asistentiek objavili aj dve domáce atlétky, slovenské reprezentantky, viacnásobné majsterky SR, Martina Margolienová (úplne vpravo) a Viki Zahradníčková ...

Odhodlanie dotiahnuť sa raz na výkonnostnú úroveň svojich starších amerických kolegýň vôbec neskrývali.

Odhodlanie dotiahnuť sa raz na výkonnostnú úroveň svojich starších amerických kolegýň vôbec neskrývali.

Ilava, 20. augusta 2010 - Večer atletických hviezd - autogramiáda na Mierovom námestí. Záujem bol veľký nielen o podpisovanie, ale i o fotografovanie.

Ilava, 20. augusta 2010 - Večer atletických hviezd - autogramiáda na Mierovom námestí. Záujem bol veľký nielen o podpisovanie, ale i o fotografovanie.

Ilava, 20. augusta 2010 - Večer atletických hviezd - autogramiáda na Mierovom námestí. Vľavo Dominique Darden, vpravo Nicole Leach. No, chlapci, čo na ne poviete?

Ilava, 20. augusta 2010 - Večer atletických hviezd - autogramiáda na Mierovom námestí. Vľavo Dominique Darden, vpravo Nicole Leach. No, chlapci, čo na ne poviete?

Ilava, 20. augusta 2010 - Večer atletických hviezd - autogramiáda na Mierovom námestí. Hviezdam Atletického mostu 2010 sa v Ilave navidomoč páčilo a svoje pozitívne emócie vôbec neskrývali ...

Ilava, 20. augusta 2010 - Večer atletických hviezd - autogramiáda na Mierovom námestí. Hviezdam Atletického mostu 2010 sa v Ilave navidomoč páčilo a svoje pozitívne emócie vôbec neskrývali ...

Predchádzajúce aktuality