Preskočiť na obsah
ENGLISH INFO
Grafická verzia - Verzia pre slabozrakých - Textová verzia Odoberať RSS RSS

Čarovanie so sklom

Dátum: 19.05.2011 | Rubrika: Kultúra | Komentáre (0)

Na kreatívnom kurze vitráže sa stretli záujemcovia rôzneho veku a povolaní nielen z Ilavy, ale aj širšieho okolia.

Rezanie skla, brúsenie, spájkovanie, miestami výbuchy smiechu a komentáre tých, ktorým sa menej darilo sa ozývali vestibulom domu kultúry v stredu 18. mája popoludní. Bohatá história vitráže a tiež súčasné využitie rôznych jej techník nás inšpirovala pri príprave podujatia k Medzinárodnému dňu múzeí /18. máj/ . V Ilave sa jej venuje Mgr. Danka Vlčková, ktorú sme pozvali ako lektorku. Poslucháčov zaujala pútavým rozprávaním a po teoretickej časti o technikách a možnostiach použitia sa prešlo k samotnej tvorbe. Technikou Tiffany / jednotlivé kúsky skla nie sú spájané oloveným profilom, ale hrany sa obalia medenou páskou a potom sa pospájkujú/  si účastníci kurzu vyrobili prívesky.„Bude ho nosiť na koženej šnúrke“ pochválila sa hrdá mama desaťročnej šikovnej Sáry. Pán Bartoš z Košece skromne poznamenal: „Ja som chcel taký jednoduchý“ a ukázal ten svoj v tvare červeného srdca. Potom už s lektorkou debatoval o klasickej vitráži, používanej pri zasklievaní okien stredovekých katedrál, ktorá ho najviac zaujímala. Medzi poslednými, ktorí odchádzali vo večerných hodinách z domu kultúry bola Alenka z Trenčína a lúčila sa s nami otázkou: „čo bude nabudúce ?“

-ot-

Vitráž (z fr. vitrail [vitraj]) je sklenená plocha zložená z rôznofarebných, výtvarne koncipovaných skiel
spájaných pomocou olovených páskov a slúžiaca na zasklenie okien. Vitráž je aj názov samotnej techniky, ktorá sa používa na ich výrobu.Vitráže sa začali objavovať pri stavbách stredovekých katedrál.
Katedrály mali okná tak veľké, že ich nebolo možné zaskliť jedným kusom skla, preto sa používali spojené sklá.
Postupom času sa spájanie farebných skiel stalo umeleckou záležitosťou.
Ak sa voľakedy technika vitráže používala prevažne pre chrámy, kláštory, kostoly, v súčasnosti preniká stále viac aj do domácností. Zdobia sa ňou okná, dvere, vyrábajú sa dekoratívne predmety i šperky. Klasická vitráž vzniká spájaním rôznofarebných úlomkov skla za studena pomocou olovených profilov. Používa sa na plochy (okná, dvere).

Technika TIFFANY
Tento štýl vynašiel známi secesný umelec a sklár Louis Comfort Tiffany.
Táto technológia sa oproti klasickej vitráži líši tým, že jednotlivé kúsky skla nie sú spájané
oloveným profilom, ale hrany sa obalia medenou páskou a potom sa pospájkujú.
Prechody medzi jednotlivými farebnými kúskami skla sú takto jemnejšie, čo dovoľuje výrobu
zložitejších a prepracovanejších motívov.

 

 

 

 

 

 

 

Predchádzajúce aktuality