Preskočiť na obsah
ENGLISH INFO
Grafická verzia - Verzia pre slabozrakých - Textová verzia Odoberať RSS RSS

Do Dubnice nad Váhom opäť mieria olympijskí a svetoví šampióni

Dátum: 02.09.2009 | Rubrika: Šport | Komentáre (1)

Jednou z protagonistiek podujatia aj ilavská atlétka Viki Zahradníčková - NAJNOVŠIE INFORMÁCIE !!!

 

 

Časový rozpis podujatia - program

 


 

 

Na AM aj víťazka OH Harperová a majster sveta E. Kemboi

Ďalšími hviezdami nedeľňajšieho mítingu Atletický most 2009 v v Dubnici n/V. budú olympijská víťazka v behu na 100 m prekážok z Pekingu 2008 Dawn Harperová a kenský stípliar Ezekiel Kemboi

 

DUBNICA NAD VÁHOM 2. septembra (SITA) - Ďalšími hviezdami nedeľňajšieho mítingu EAA Classic Atletický most 2009 v v Dubnici nad Váhom budú dve významné postavy súčasnej svetovej atletiky - olympijská víťazka v behu na 100 m prekážok z Pekingu 2008 Dawn Harperová a kenský stípliar Ezekiel Kemboi, olympijský šampión z Atén 2004 a úradujúci majster sveta z Berlína. Obaja títo špičkoví atléti uprednostnili štart v Dubnici nad Váhom pred piatkovým záverečným podujatím Zlatej ligy v Bruseli.
Američanka Dawn Harperová pricestovala z víťazného štartu v Záhrebe na Považie už v utorok. V tomto roku si už dvakrát zlepšila osobný rekord na 12,48 (v semifinále MS v Berlíne a potom na Zlatej lige v Zürichu), stala sa aj majsterkou USA, keď zabehla s vetrom 12,36. Nevyšlo jej len finále MS, keď zakopla na prvej prekážke a dobehla až siedma. Na Slovensku je už tretíkrát za sebou, v predchádzajúcich dvoch štartoch na Atletickom moste vyhrala a vlani zabehla rekord štadióna 12,71. "V tomto roku tento rekord chcem vylepšiť, rada by som zaútočila na osobný rekord," nechala sa počuť Harperová.
Do Dubnice sa vracia aj 27-ročný Keňan Ezekiel Kemboi, v roku 2007 zabehol rekord štadióna 8:33,06 min. Teraz však prichádza ako jasná svetová jednotka na 3000 m prekážok, je lídrom svetových tabuliek zásluhou osobného rekordu 7:58,86 min z májového mítingu v katarskej Dauhe. V tomto roku vyhral aj Zlatú tretru v Ostrave a prestížny míting Weltklasse v Zürichu. "Chcem dubnickým divákom ponúknuť výrazné zlepšenie rekordu štadióna," sľúbil Kemboi, ktorý sa po troch striebrach stal v Berlíne konečne majstrom sveta.
Organizátori Atletického mosta 2009 už ohlásili dovedna štart piatich majstrov sveta z Berlína (Mullings, Kozmus, Cantwell, Kemboi a Faceyová). Hlavnou slovenskou hviezdou v prvom štarte od MS bude kladivárka Martina Hrašnová, bronzová v Berlíne.
Súčasťou 7. ročníka dubnického mítingu bude opäť celoslovenské finále bežeckej súťaže Hľadáme nového Jozefa Plachého a v sobotu 5. septembra sa uskutoční o 15.00 h aj tradičný tréning hviezd s mládežou. Predprogram AM 2009 sa začne v nedeľu 6. septembra o 13.00 h, hlavný program, v ktorom je 16 disciplín, príde na rad od 14.15 h a vyvrcholí tesne pred 18.00 h. Z podujatia pripravuje priamy prenos STV 3 a www.huste.sk. Vstupenky na míting sa dajú kúpiť v sieti Ticketportal za 2 a 3 eurá.

Doposiaľ ohlásené hviezdy AM 2009:
100 a 200 m: Majster sveta z Berlína na 4 x 100 m Steve Mullings proti majstrovi USA Mikovi Rodgersovi a ďalšiemu Američanovi Rae Edwardsovi.
3000 m prek.: Olympijský víťaz z Atén 2004 a majster sveta z Berlína Ezekiel Kemboi sa spolu s "dubnickým" Keňan Collinsom Kosgeiom pokúsia o prvý čas pod 8:30 min na dubnickom štadióne.
110 m prek.: Legendárny Američan Allen Johnson, ktorý v 38 rokoch zabehol 13,67 a má vo svojej kariére na konte štyri tituly majstra sveta a jedno olympijské zlato, sa svoj čas pokúsi vylepšiť aj v Dubnici.
400 m prek.: Majster Jamajky Isa Phillips zaútočí na rekord mítingu na 400 m prekážok.
Guľa: Čerstvý majster sveta, halový majster sveta a rekordér štadióna Christian Cantwell (USA) v odvetnom súboji za MS s olympijským šampiónom z Pekingu Tomaszom Majewským.
Kladivo: Líder svetových tabuliek Krisztián Pars proti medailistom z MS v Berlíne vrátane majstra sveta Primoža Kozmusa.

100 a 200 m: Majsterka sveta v štafete na 4 x 100 m Simone Faceyovú z Jamajky v snahe o rekordy štadióna.
100 m prek.: Strieborná z Berlína Kanaďanka Priscilla Lopesová-Schliepová v súboji s olympijskou víťazkou z Pekingu Dawn Harperovou v pokuse o rekord mítingu.
Žrď: Emotívna rozlúčka s legendou skoku o žrdi žien Stacy Dragilovou z USA.
Kladivo: Bronzová z MS v Berlíne Martina Hrašnová v prvom štarte po úspešnom šampionáte.

 


 

 

Do Dubnice majsterka sveta na 4 x 100 m Faceyová

Na rekordy štadióna sa bude v nedeľu 6. septembra na mítingu Atletický most 2009 v Dubnici nad Váhom útočiť aj v ženských šprintoch, prídu Jamajčanka Faceyová a L. Jonesová z Panenských ostrovov

DUBNICA NAD VÁHOM 31. augusta (SITA) - Na rekordy štadióna sa bude v nedeľu 6. septembra na mítingu Atletický most 2009 v Dubnici nad Váhom útočiť aj v ženských šprintoch. Organizátori totiž angažovali majsterku sveta v štafete na 4 x 100 m Jamajčanku Simone Faceyovú. Dvadsaťštyriročná atlétka pobeží 100 aj 200 m v snahe vylepšiť existujúce najrýchlejšie časy 11,25 a 24,04. Faceyová rozbiehala zlatú štafetu Jamajky na nedávnych MS v Berlíne a má skvelé osobné rekordy 10,95 a 22,25 s. Okrem toho bola na berlínskom šampionáte aj šiesta na 200 m. Jej hlavnou súperkou v Dubnici bude Laverne Jonesová z Panenských ostrovov, ktorá sa na MS dostala do semifinále. Dvadsaťsedemročná šprintérka v tomto roku zlepšila národné rekordy na výborných 11,13 a 22,46. Zaujímavým obohatením behu mužov na 110 m prekážok bude legendárny Američan Allen Johnson, ktorý v 38 rokoch zabehol 13,67 a má vo svojej kariére na konte štyri tituly majstra sveta a jedno olympijské zlato. Ešte nikto v histórii nebežal 110 m prekážok vo veku 38 rokov tak rýchlo ako Allen Johnson.
Organizátori 7. ročníka Atletického mostu už ohlásili dovedna štart štyroch majstrov sveta z Berlína (Mullings, Kozmus, Cantwell, Faceyová). Hlavnou domácou hviezdou bude kladivárka Martina Hrašnová, ktorá sa predstaví na súťaži prvý raz od zisku bronzovej medaily na MS v Berlíne.
Súčasťou dubnického mítingu bude opäť celoslovenské finále bežeckej súťaže Hľadáme nového Jozefa Plachého a v sobotu 5. septembra sa uskutoční o 15.00 h aj tradičný tréning hviezd s mládežou. Predprogram AM 2009 sa začne v nedeľu 6. septembra o 13.00 h, hlavný program, v ktorom je 16 disciplín, príde na rad od 14.15 h a vyvrcholí tesne pred 18.00 h. Z podujatia pripravuje priamy prenos STV 3 a www.huste.sk. Vstupenky na míting sa dajú kúpiť v sieti Ticketportal za 2 a 3 eurá.

 


 

 

V Dubnici duel guliarskych gigantov Cantwell - Majewski

Do štartovej listiny 7. ročníka medzinárodného mítingu Atletický most 2009 v Dubnici nad Váhom (6. septembra o 14.30 h) pribudli dvaja olympijskí víťazi z Pekingu 2008

DUBNICA NAD VÁHOM 26. augusta (SITA) - Do štartovej listiny 7. ročníka medzinárodného mítingu Atletický most 2009 v Dubnici nad Váhom (6. septembra o 14.30 h) pribudli dvaja olympijskí víťazi z Pekingu 2008. Obaja však prídu po MS v Berlíne s rozdielnymi osudmi.
Slovinský kladivár Primož Kozmus vyhral aj majstrovstvá sveta. Naopak, jeden z najpopulárnejších poľských športovcov guliar Tomasz Majewski viedol vo finálovej súťaži na svetovom šampionáte do piatej série, keď ho predstihol Američan Christian Cantwell, a tak má "len" striebro. Priaznivci atletiky na Slovensku sa môžu tešiť na napínavé odvety. V kladive sa s Kozmusom stretne Maďar Krisztián Pars, ktorý do MS neprehral žiadne preteky a bude sa môcť pokúsiť o revanš. Rovnako dramatická bude guliarska odveta, keď na Majewského v Dubnici čaká jeho berlínsky premožiteľ Cantwell. Vstupenky na Atletický most 2009 sa dajú kúpiť v sieti Ticketportal za 2 alebo 3 eurá.

 


 

Na AM v Dubnici aj Hrašnová a šprintérske hviezdy z USA

Hlavnou slovenskou hviezdou 7. ročníka medzinárodného mítingu Atletický most v Dubnici nad Váhom (6. septembra o 14.30 h) bude bronzová kladivárka z MS v Berlíne Martina Hrašnová

BRATISLAVA 25. augusta (SITA) - Hlavnou slovenskou hviezdou 7. ročníka medzinárodného mítingu Atletický most v Dubnici nad Váhom (6. septembra o 14.30 h) bude bronzová kladivárka z MS v Berlíne Martina Hrašnová. Bude to jej prvý štart šampionáte a Martina sama verí, že ju na dubnický štadión príde povzbudiť veľa priaznivcov. Rokovania s ďalšími medailistkami z Berlína, víťaznou Poľkou Anitou Wlodarczykovou a Nemkou Betty Heidlerovou, ešte pokračujú. Hod kladivom sa uskutoční v novej, experimentálnej podobe - v spoločnej súťaži nastúpia muži aj ženy. V rýchlych a napínavých pretekoch na hlavnom štadióne a v hlavnom programe s hudbou sa budú ženy a muži striedať po jednotlivých sériách.
Organizátori najkvalitnejšieho jednodňového mítingu na Slovensku získali na štart aj ďalšie hviezdy svetovej atletiky, ktoré sa presadili na nedávno skončenom svetovom šampionáte v Berlíne. Dubnické popoludnie by mohlo byť v znamení odviet za MS vo vrhoch a v znamení snahy zámorských šprintérov pokoriť rekordy štadióna. Na Považie zavíta majster sveta v štafete na 4 x 100 m (rozbiehal zlaté kvarteto Jamajky) Steve Mullings. Okrem toho bol aj piaty na 200 m v osobnom rekorde 19,98 (na 100 m má maximum 10,01). Na stovke sa stretne s tohtoročným majstrom USA Mikeom Rodgersom (9,94) a tretím z tohtoročného šampionátu USA Rae Edwardsom (10,02). Obaja Američania sa na svetovom šampionáte prebojovali do semifinále. Stovkársky duel Mullings - Rodgers - Edwards bude jedným z vrcholov mítingu a organizátori veria, že pôjde o výnimočnú šancu vidieť po prvýkrát na Slovensku stometrový šprint v čase pod 10 sekúnd, prípadne prekonanie najlepšieho času na slovenskom území (10,07, Calvin Smith v roku 1988). Na 200 m sa stretnú opäť Mullings, Edwards a pribudne aj ďalší finalista MS, juniorský európsky rekordér a najlepší Európan súčasnosti na 200 m Ramil Gulijev z Azerbajdžanu (20,04).
Do Dubnice príde aj čerstvá strieborná medailistka z Berlína Kanaďanka Priscilla Lopesová-Schliepová, ktorá bude hviezdou behu na 100 m prekážok. V Európe má po MS len štyri štarty a jeden z nich práve na Slovensku. V tomto roku sa zlepšila na 12,51 a organizátori veria v útok na rekord mítingu 12,71 z vlaňajška. Pod 12,70 bežala v tomto roku dovedna deväťkrát.
Z Atletického mosta 2009 pripravuje priamy prenos STV 3 a www.huste.sk. Vstupenky sa dajú kúpiť v sieti Ticketportal za 2 a 3 eurá.

 


 

Na AM 2009 aj majster sveta zo štafety Jamajčan Mullings

Čerstvý majster sveta v štafete na 4 x 100 metrov z Berlína Steve Mullings bude v nedeľu 6. septembra ďalšou hviezdou medzinárodného mítingu Atletický most 2009

 

   BRATISLAVA 23. augusta (SITA) - Čerstvý majster sveta v štafete na 4 x 100 metrov z Berlína Steve Mullings bude v nedeľu 6. septembra ďalšou hviezdou medzinárodného mítingu Atletický most 2009 v Dubnici nad Váhom, ktorý má štatút podujatia EAA Classic. Organizátori však ešte stále rokujú aj o účasti ďalších popredných svetových šprintérov, takže 7. ročník mítingu sa bude niesť v duchu odvetných súbojoch vo vrhoch a šprintoch. Mullings by mohol atakovať najrýchlejšiu stovku na slovenskom území, ktorá patrí Američanovi Calvinovi Smithovi z roku 1988 v Bratislave. Rovnaké ambície by mohol mať aj na 200 metrov, kde drží najlepší výkon na teritóriu SR Olapade Adeniken z Nigérie časom 20,12 z roku 1993. Mullingsove osobné rekordy majú hodnotu 10,01 na 100 m (v tomto roku v Ríme na Zlatej lige) a 19,98 na 200 m z finálového behu na MS v Berlíne, kde skončil piaty.

 


 

 

Robles pri svojom návrate do Dubnice pomýšľa na svetový rekord

Dvadsaťdvaročný Kubánec, olympijský víťaz v behu na 110 m prekážok Dayron Robles bude v nedeľu, 6. septembra v Dubnici nad Váhom najväčšou hviezdou 7. ročníka mítingu Atletický most 2009

Vlani v silnom protivetre 1,7 m/s dosiahol Dayron Robles na 110 m prekážok na Atletickom moste v Dubnici nad Váhom skvelých 12,95 sekundy a iba o 8 stotín zaostal za svetovým rekordom. Šiesteho septembra uvidia priaznivci atletiky svetového rekordéra a olympijského víťaza z Pekingu opäť. Dvadsaťdvaročný Kubánec bude totiž najväčšou hviezdou 7. ročníka mítingu Atletický most 2009, ktorý má aj v tomto roku štatút podujatia EAA Classic. Organizátori veria, že sa pokúsi o to, čo vlani pre protivietor nevyšlo – svetový rekord.

"Potešilo by ma, keby podobne ako v Ostrave na Zlatej tretre, kde prišli diváci na Bolta, prišli v Dubnici vo veľkom počte na Roblesa a na jeho pokus o rekord," zdôraznil šéf Spartaka Dubnica a predseda organizačného výboru AM 2009 Alfons Juck. Robles sa na dubnickom Mestskom štadióne predstaví už tretí raz: pred dvoma rokmi vyhral za výborných 13,07 a vlani zabehol ako prvý na slovenskom území stodesiatku pod 13 sekúnd. V tomto roku je lídrom svetových tabuliek časom 13,04 zo Zlatej tretry v Ostrave a ešte neprehral.
"Som veľmi rád, že sa opäť môžem ukázať v Dubnici a verím, že moja víťazná séria u vás bude pokračovať. Vlani som prišiel ako olympijský víťaz a tento rok by som sa rád vrátil ako majster sveta,“ odkázal Robles dubnickým priaznivcom.

Organizátori AM 2009 na stredajšej tlačovej besede v bratislavskom Raki Centre patriacom bývalému výbornému slovenskému stípliarovi Imrichovi Rákovi oznámili aj mená ďalších troch hviezd mítingu. Vo vrhu guľou príde obhajovať minuloročné prvenstvo dvojnásobný halový majster sveta, strieborný z pekinskej olympiády a rekordér mítingu Američan Christian Cantwell, ktorý v tomto roku dosiahol už dvakrát 21,82 m. "Dúfam, že k vám prídem ako majster sveta. Verím, že prekonám svoj rekord štadióna. Potešilo by ma, keby prišlo veľa divákov a vytvorili čo najlepšiu atmosféru,“ uviedol Cantwell.

Na 100 m prekážok sa sľúbila halová majsterka sveta z Valencie 2008 Lolo Jonesová, ktorá v olympijskom finále jasne viedla a po zakopnutí na predposlednej prekážke dobehla až siedma. V tomto roku zatiaľ vedie svetové tabuľky časom 12,47 s.

Hlavnou postavou behu mužov na 3000 m prekážok na AM 2009 by mal byť Collins Kosgei, ktorý v predchádzajúcich rokoch (2005, 2006, 2008) výraznou mierou pomáhal Dubničanom pri ich úspešnom účinkovaní v A-kategórii Európskeho pohára klubov. Dvadsaťtriročný Keňan s osobným rekordom 8:13,87 (2008) a tohtoročným maximom 8:16,50, ktorý na európske mítingy vyráža zo svojej tréningovej základne práve v Dubnici n/V., bude hlavným adeptom na rekord štadióna 8:33,06 min svojho krajana Ezekiela Kemboia spred dvoch rokov. "Chcel by som, aby som na Slovensku zanechal čo najlepší dojem, preto urobím všetko pre prekonanie rekordu," povedal na tlačovej besede Kosgei, ktorý by v budúcnosti chcel zabehnúť stípliarsku tritisícku pod 8 minút.

Organizátori z miestneho Spartaka už tradične dávajú na AM šancu kladivárom. Účasť prisľúbili obe slovenské hviezdy - bronzový z MS 2007 v Osake Libor Charfreitag a aj líderka svetových tabuliek 2009 Martina Hrašnová. V programe mítingu je tentoraz netradičná tisícka so zámerom zaútočiť na "bradaté" slovenské rekordy. O prekonanie času 2:18,9 min Jozefa Plachého z 5. 10. 1969 v Košiciach by sa mal pokúsiť Jozef Repčík, ktorý vlani v hale zabehol, túto trať už za 2:19,15 min. V rovnakej disciplíne žien sa Lucia Klocová bude snažiť vymazať z rekordných listín čas 2:43,45 min Jozefíny Čerchlanovej (11. 9. 1977 vo Fürthe). Martinčanka už má na konte lepší čas, v roku 2003 zabehla v hale národný rekord 2:39,74 min. Okrem spomenutých atlétov pozvali organizátori zo Slovákov ešte trojskokana Dmitrija Vaľukeviča, na 100 m prekážok Miriam Bobkovú, vo výške Petra Horáka a Michala Kabelku.

"Chceme udržať vysokú úroveň podujatia z predošlých rokov. Radi by sme predstavili 10 medailistov zo svetového šampionátu v Berlíne, zlepšili v ôsmich disciplínach rekord štadióna a prilákali podobne ako minulý rok aspoň 5000 divákov," načrtol hlavné ciele organizátorov Alfons Juck.

Súčasťou mítingu, na ktorom bude dovedna 16 disciplín (10 mužských a 6 ženských), bude opäť celoslovenské finále bežeckej súťaže Hľadáme nového Jozefa Plachého a v sobotu 5. septembra deň pred pretekmi tradičný tréning hviezd s mládežou. Slovenský atletický zväz (SAZ) zabezpečí dva autobusy pre deti na tréning s hviezdami. "Chceme, aby naše nádeje mali možnosť vidieť naživo špičkových svetových atlétov, ktorí sú pre našu mládež vzormi," skonštatovala šéfka SAZ Mária Mračnová. Priamy prenos z Atletického mosta 2009 budú môcť sledovať ľudia na celom svete na internete prostredníctvom www.huste.sk, rokovania o televíznom prenose so Slovenskou televíziou stále prebiehajú.

Rekordy Mestského štadióna v Dubnici n/V. v disciplínach AM 2009:

   MUŽI
   100 m: 10,19 Tyrone Edgar (V. Brit.) 2007
   200 m: 21,32 Guus Hoogmoed (Hol.) 2007
   1000 m: neustanovený
   3000 m prek.: 8:33,06 Ezekiel Kemboi (Keňa) 2007
   110 m prek.: 12,95 Dayron Robles (Kuba) 2008
   400 m prek.: 49,74 Markino Buckley (Jam.) 2008
   výška: 232 Stefan Holm (Švéd.) 2008
   trojskok: 17,36 Dmitrij Vaľukevič (SR) 2008
   guľa: 21,61 Christian Cantwell (USA) 2006
   kladivo: 82,53 Ivan Tichon (Biel.) 2005

   ŽENY
   100 m: 11,25 Vida Animová (Ghana) 2007
   200 m: 24,27 Alexandra Štuková (SR) 2007
   1000 m: neustanovený
   100 m prek.: 12,71 Dawn Harperová (USA) 2008
   žrď: 436 Kateřina Baďurová (ČR) 2006 a Julia Golubčikovová (Rus.) 2006
   kladivo: 74,73 Kamila Skolimowská (Poľ.) 2006

 

Poznámka:

Finále behu mužov na 110 m prekážok na svetovom šampionáte atlétov v Berlíne bolo napokon bez svojho hlavného favorita, Dayrona Roblesa, ktorý pre svalové zranenie odstúpil zo štvrtkového semifinálového behu a jeho septembrová účasť na ATLETICKOM MOSTE 2009 je tak prinajmenšom otázna.

Podľa posledných informácii sa však na AM 2009 zúčastní čerstvý berlínsky majster sveta v štafete na 4 x 100 metrov, Jamajčan Steve Mullings, ktorý by v Dubnici mohol atakovať najrýchlejšiu stovku na slovenskom území, ktorá patrí Američanovi Calvinovi Smithovi z roku 1988 v Bratislave. Rovnaké ambície by mohol mať aj na 200 metrov, kde drží najlepší výkon na území Slovenska Olapade Adeniken z Nigérie časom 20,12 z roku 1993. Mullingsove osobné rekordy majú hodnotu 10,01 na 100 m (v tomto roku v Ríme na Zlatej lige) a 19,98 na 200 m z finálového behu na MS v Berlíne, kde skončil piaty.

(SITA)

 


 

 

Kvalitné divadlo o diváka núdzou netrpí

Poohliadnutie sa za minuloročným dubnickým megapodujatím

 

Tak to sme vlani prežili naozaj jedno krásne a nezabudnuteľné športové odpoludnie. Aspoň všetci tí, ktorí sme sa v prvú septembrovú nedeľu zišli na vynovenom Mestskom štadióne v Dubnici nad Váhom, aby sme na vlastné oči vzhliadli športové divadlo, ktoré v súčasnosti nemá na Slovensku obdobu. Divadlo plné mladosti, dravej a sviežej elegancie, nenapodobiteľnej atletickej krásy. Divadlo, ktoré sme sa za roky jeho existencie naučili vnímať pod jeho veľavravným a výstižným názvom ATLETICKÝ MOST.

Radostné je najmä konštatovanie, že posledný, v poradí už šiesty ročník tohto najväčšieho medzinárodného sviatku na domácej atletickej scéne prekonal vari všetky očakávania, ktoré boli do neho vkladané. Podujatie prerástlo nielen do krásy, ale i do mohutnosti, bolo jednoznačne vrcholom svojej doterajšej existencie. Športovým, spoločenským i organizačným. Preukázalo mimoriadnu a cieľavedomú životaschopnosť, potvrdilo, že dávno a definitívne vyrástlo z detských nohavíc. Popri atletickej kvalite, na ktorú sme si v Dubnici už akosi zvykli, ohúrilo najmä svojou majestátnosťou a profesionalitou, ktorú bolo cítiť z každého jedného organizačného postu, z každého jedného sektoru štadióna. Štadióna, o ktorom slovenský guliarsky reprezentant Milan Haborák po premiérovom ročníku povedal, že je štadiónom síce malým, ale stvoreným pre veľké výkony. Vari nikdy predtým nebolo od jeho tvrdenia ku skutočnosti tak blízko, ako vlani, nemajúc tým na mysli iba silný protivietor, či drobné „zaškoprtnutie“ majstra Roblesa pri jeho dolárovej, nesporne však čistej a úprimnej snahe zviditeľniť Dubnicu v hierarchii atletického sveta. Svoju pozitívnu úlohu pri organizačnom zabezpečení podujatia zohrala aj skutočnosť, že prvý raz od jeho vzniku zakúpila všetky práva spojené so šírením televízneho signálu Slovenská televízia. Množstvo kamier na ploche i mimo nej dávalo podujatiu punc významnej športovej a spoločenskej udalosti s nezvyčajne vysokou sledovanosťou. Nielen na štadióne, ale aj v tisíckach domácností celého Slovenska. Po prvý raz mohlo tiež zaplnené hľadisko sledovať skvelé výkony atlétov nielen v reálnom čase, ale i v opakovaných záznamoch bežiacich na veľkoplošnej obrazovke umiestnenej v severovýchodnej časti štadióna. Novým a neoceniteľným organizačným prvkom pre zástupcov masmédií akreditovaných na podujatí bolo tiež premiestnenie novinárskej mixzóny spod hlavnej tribúny do priestorov za budovu oficiálneho presscentra.

Ako každoročne, ani vlani nesklamala programová štruktúra podujatia. K pôvabnému, rokmi osvedčenému otváraciemu ceremoniálu, postavenému na elegancii a vitalite staručkých nablýskaných automobilových veteránov, pribudla v šiestom ročníku podujatia aj veľmi krásna a emotívna rozlúčka s ďalším, nemenej slávnym a úspešným majstrom atletiky, Stefanom Holmom. V okamžiku, keď si atletický velikán na záver svojej bohatej kariéry vyzul tretry, ponechajúc ich opustené pod stupňom víťazov a bosý poďakoval publiku za dlhoročnú priazeň, nezostalo v hľadisku vari ani jedno oko suché. Vraví sa tomu - krásne veci v správny čas ...

Áno, skvelá réžia bola ďalšou silnou stránkou ATLETICKÉHO MOSTA 2008 a nemohol ju mať na starosti nikto iný, než vynikajúci atletický odborník, televízny športový komentátor a manažér mítingu v jednej osobe a v súčasnosti už aj prezident AK Spartak Dubnica nad Váhom, Alfonz Juck. Skvelý stratég, atletický mág a manažér viacerých svetových atletických hviezd mal o dubnickom podujatí vždy jasnú predstavu. Bol to on, ktorý od jeho vzniku tvrdil, že vrcholová atletika musí kráčať ruka v ruke so skvelou dynamickou muzikou a od nej sa odvíjajúcou príjemnou pohodou v hľadisku. Nedeľné odpoludnie, ktoré sme s ním vlani v Dubnici prežili dalo jeho vyhraneným predstavám zadosť a s vykonaným dielom bol navidomoči spokojný. Mrzel ho iba mierny časový sklz, ktorý vznikol v závere podujatia. Ten bol však súčasťou skvelého športového predstavenia a okrem neho si ho v spokojnom a nadšenom hľadisku celkom určite nikto nevšimol.

Záverečným a najpresvedčivejším pozitívom minuloročného atletického bilancovania boli však zaplnené tribúny a poznanie, že dubnický, ale ani ten radový slovenský divák na atletiku nezanevrel, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Ten dal na dubnickom štadióne jasne najavo, že atletike rozumie a vôbec mu nie je cudzia, či dokonca ľahostajná. Treba mu ju iba opakovane a trpezlivo servírovať, pretože tak ako v minulosti, aj dnes platí ono známe - s jedlom rastie chuť. Je evidentné, že v Dubnici sa atletického hladu obávať nemusia. Skvelé zázemie, ktoré tam atletika má, dáva totiž všetky predpoklady k tomu, aby sme sa približne rovnakého atletického „nášupu“ dočkali aj tohto roku. Minimálne tak kvalitného a minimálne tak chutného. Pretože s atletikou je to ako s dobrým divadlom. Potrebuje nielen kvalitných hercov a skvelých režisérov, ale i bezchybne fungujúce divadelné zázemie. Kvalitná scéna o diváka totiž núdzou nikdy netrpí. Verme, že o tej dubnickej, atletickej, bude táto pravda platiť dvojnásobne. Nielen v prvú tohtoročnú septembrovú nedeľu, ale i mnohé ďalšie víkendy po nej. Zaslúžila by si to!

(tch)

 


 

 

Príďte povzbudiť ilavskú atletickú odchovankyňu Viki Zahradníčkovú

Jedna osobitá pozvánka na záver

Súčasťou programu medzinárodného atletického mítingu EAA ATLETICKÝ MOST 2009 bude v nedeľu, 6. septembra 2009 na Mestskom štadióne v Dubnici nad Váhom aj národné finále dlhodobej žiackej postupovej súťaže „Hľadáme nového Jozefa Plachého 2009“, v ktorom bude svoje horúce zastúpenie mať aj ilavská atletika. Predstaví sa v ňom Viki Zahradníčková, žiačka ZŠ na Medňanskej ulici v Ilave a elitná pretekárka dubnického AK Spartak, ktorá má pred tohtoročným vrcholom sezóny v 27 člennom štartovnom poli dievčat tie najvyššie ambície.

 

Ilavská rodáčka a občianka, Viki Zahradníčková

 

Štart dievčenského finále je podľa oficiálneho časového harmonogramu mítingu stanovený na 16. hodinu, chlapci budú štartovať o 15 minút neskôr.  

Popri Viktórii Zahradníčkovej sa z trenčianskeho krajského kola súťaže „Hľadáme nového Jozefa Plachého 2009“, ktoré sa uskutočnilo 15. júna 2009 na Mestskom štadióne v Dubnici nad Váhom, do celoštátneho finále kvalifikovali ešte nasledovní pretekári (podľa poradia v krajskom kole):

 

Dievčatá (ročník narodenia 1996 a mladšie) – dĺžka trate 600 m:

  1. 1. Lenka KLIMOVSKÁ – ZŠ Janka Kráľa Nová Dubnica – 1:48,5
  2. 2. Viktória ZAHRADNÍČKOVÁ – ZŠ Ilava – 1:48,8
  3. 3. Lenka GÁBRIŽOVÁ – ZŠ Brezová – 1:52,0

 

Chlapci (ročník narodenia 1996 a mladší) – dĺžka trate 1000 m:

  1. 1. Matúš PASTIRÍK – ZŠ Chynorany – 3:12,2
  2. 2. Martin MARTINKA – ZŠ Školská Považská Bystrica – 3:13,7
  3. 3. Marcel BETÁK – ŠG Trenčín – 3:16,0

 

Po skončení športovej časti súťaže je pripravená aj spoločenská časť, v ktorej sa finalisti stretnú s patrónom súťaže, československou atletickou legendou, Jozefom Plachým.

 

Kto je Jozef Plachý?

Košický rodák,  ktorý 28. februára 2009, teda začiatkom tohto roka oslávil významné životné jubileum, šesťdesiate narodeniny. Bol dlhoročným československým reprezentantom v behoch na stredné trate. Už ako devätnásťročný, v roku 1968 obsadil na olympiáde v Mexiku piate miesto v behu na 800 m a časom 1:45,9 min. vytvoril na tejto trati svetový juniorský rekord. Svoje najväčšie úspechy slávil o rok neskôr, teda presne pred 40 rokmi. V Stuttgarte vyhral beh na 800 m v rámci stretnutia Európa – Amerika a jeho víťazný čas 1:45,4 min. bol až do minulého roku slovenským rekordom (prekonal ho 12. júna 2008 na Zlatej tretre v Ostrave člen AK Spartak Dubnica nad Váhom a slovenský reprezentant, Jozef Repčík, časom 1:44,94) a na majstrovstvách Európy v Aténach získal na rovnakej trati striebornú medailu. V roku 1972 sa stal v Grenoble halovým majstrom Európy v behu na 800 m. Štartoval na OH v Mníchove 1972, v Montreale 1976 a svoju bohatú a úspešnú kariéru na medzinárodnej scéne zakončil ako tridsaťjedenročný v roku 1980 na OH v Moskve šiestym miestom v behu na 1500 metrov. Počas svojej aktívnej činnosti pretekal za košické kluby Lokomotíva, Slávia a VSŽ, Duklu Banská Bystrica a Duklu Praha, kde sa venoval aj trénerskej činnosti. Popri vrcholovom športe vyštudoval vysokú školu a získal akademický titul doktora práv. V súčasnosti žije Jozef Plachý v Prahe, osud slovenskej atletiky mu však nie ľahostajný. Je častým návštevníkom vrcholných, ale aj mládežníckych atletických podujatí v Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici, Košiciach, Dubnici nad Váhom i v ďalších slovenských mestách, pretože má eminentný záujem na tom, aby sa mládež venovala športu a aby sa tí najlepší presadili aj na medzinárodnom poli.

(tch)

 

Foto: Ondrej Hort a Marián Damborák


 

Všetko ostatné o podujatí, vrátane súťažných disciplín a ich časového harmonogramu sa môžete dočítať na oficiálnej webovej stránke AK Spartak http://www.atletikadubnica.sk/AM/AM_index.htm ...

 


 

Fotografie

"We are The Champions ..." Dve najjagavejšie hviezdy AM 2008, olympijskí víťazi z Pekingu, svetový rekordér Dayron Robles z Kuby a Dawn Harperová z USA

Svetový rekordér vo vrhu guľou a čerstvý svetový šampión z Berlína, Američan Christian Cantwell ...

Svetový rekordér vo vrhu guľou a čerstvý svetový šampión z Berlína, Američan Christian Cantwell ...

Lúčiaca sa legenda svetovej výšky, Švéd Stefan Holm:

Lúčiaca sa legenda svetovej výšky, Švéd Stefan Holm: "Ďakujem, boli ste skvelé publikum a niekedy na Slovensku opäť dovidenia ..."

Nový slovenský rekordér v behu na 800 m, člen AK Spartak Dubnica nad Váhom, Jozef Repčík v spoločnosti afrických bežcov ...

Nový slovenský rekordér v behu na 800 m, člen AK Spartak Dubnica nad Váhom, Jozef Repčík v spoločnosti afrických bežcov ...

Víťaz behu na 3000 m, Daniel Salel z Kene ...

Víťaz behu na 3000 m, Daniel Salel z Kene ...

Bronzová medailistka z olympiády v Pekingu a svetového šampionátu v Berlíne, Mária Abakumovová z Ruska ...

Bronzová medailistka z olympiády v Pekingu a svetového šampionátu v Berlíne, Mária Abakumovová z Ruska ...

Až posledná prekážka porúčajúca sa k zemi rozhodla, že na svetový rekord majstra Roblesa si v Dubnici budeme musieť počkať. Chýbalo naň púhych 8 stotiniek sekundy ...

Až posledná prekážka porúčajúca sa k zemi rozhodla, že na svetový rekord majstra Roblesa si v Dubnici budeme musieť počkať. Chýbalo naň púhych 8 stotiniek sekundy ...

Američanka Dawn Harperová si z Dubnice napokon odniesla aj titul Miss Sympatia AM 2008 ...

Američanka Dawn Harperová si z Dubnice napokon odniesla aj titul Miss Sympatia AM 2008 ...

Čerstvý majster sveta z Berlína 2009, Slovinec Primož Kozmus sa vlani v Dubnici nad Váhom stal víťazom kladivárskej súťaže výkonom 78,90 metra ...

Čerstvý majster sveta z Berlína 2009, Slovinec Primož Kozmus sa vlani v Dubnici nad Váhom stal víťazom kladivárskej súťaže výkonom 78,90 metra ...

Pri svojej prvej účasti v národnom finále

Pri svojej prvej účasti v národnom finále "Hľadáme nového Jozefa Plachého" mala Viki Záhradníčková (v modrom drese vpravo - št. č. 207) ešte jeden rok k dobru, napriek tomu skončila spomedzi 27 finalistiek na veľmi peknom 12. mieste (1:56,19)  

Na víťaznú Marínu Hurtoňovú (1:46,30) z OŠG Trenčín strácala v cieli 9,89 sekundy, zatiaľ čo víťazka tohtoročného krajského kola, Lenka Klimovská zo ZŠ J.Kráľa v Novej Dubnici skončila tretia časom 1:46,78 min.

Na víťaznú Marínu Hurtoňovú (1:46,30) z OŠG Trenčín strácala v cieli 9,89 sekundy, zatiaľ čo víťazka tohtoročného krajského kola, Lenka Klimovská zo ZŠ J.Kráľa v Novej Dubnici skončila tretia časom 1:46,78 min.

Rozdiel medzi víťaznou Klimovskou (na snímke z vlaňajška vpravo, v popredí strieborná Romana Sekáčová z Malaciek) a druhou Záhradníčkovou v tohtoročnom krajskom postupovom kole bol iba 3 desatiny sekundy.  Bude to Viki stačiť na medailu?

Rozdiel medzi víťaznou Klimovskou (na snímke z vlaňajška vpravo, v popredí strieborná Romana Sekáčová z Malaciek) a druhou Záhradníčkovou v tohtoročnom krajskom postupovom kole bol iba 3 desatiny sekundy.  Bude to Viki stačiť na medailu?

Úporne sa v minuloročnom národnom finále

Úporne sa v minuloročnom národnom finále „Hľadáme nového Jozefa Plachého“ bojovalo na tisícmetrovej trati aj medzi chlapcami

V dramatickom závere napokon zvíťazil Teodor Szabó z Nitry (3:00,29), pred Milošom Gajdošom z Chynorian (3:01,40) a Norbertom Švajkom z Tornale (3:03,07)

V dramatickom závere napokon zvíťazil Teodor Szabó z Nitry (3:00,29), pred Milošom Gajdošom z Chynorian (3:01,40) a Norbertom Švajkom z Tornale (3:03,07)

Popri pretekároch, zaslúženého aplauzu sa dostalo aj patrónovi tejto dlhodobej postupovej bežeckej súťaže, československej atletickej legende, Jozefovi Plachému (vpravo), ktorý si nenechal ujsť príležitosť tých najlepších dekorovať

Popri pretekároch, zaslúženého aplauzu sa dostalo aj patrónovi tejto dlhodobej postupovej bežeckej súťaže, československej atletickej legende, Jozefovi Plachému (vpravo), ktorý si nenechal ujsť príležitosť tých najlepších dekorovať  

Predchádzajúce aktuality