Preskočiť na obsah
ENGLISH INFO
Grafická verzia - Verzia pre slabozrakých - Textová verzia Odoberať RSS RSS

Hodová povánka do bežeckého Dulova

Dátum: 14.10.2015 | Rubrika: Šport | Komentáre (0)

Najpočetnejšie štartovné pole histórie ovládli Keňania - VÝSLEDKY A KOMENTÁRE

 

    Titulná fotografia: Trojica absolútne najrýchlejších žien na jubilejnom 45. ročníku Behu okolo Dulova, zľava doprava - tretia Petra Fašungová, víťazná Keňanka Rebecca J. Kovir a druhá v poradí, Kristína Lapinová (Foto: Milan Trenčan)

 

 

 

Jubilujúce dulovské podujatie opäť nesklamalo

Najpočetnejšie štartovné pole histórie ovládli Keňania

 

 

                Kenský vytrvalec Rop Abel Kibet a jeho reprezentačná kolegyňa Rebecca J. Kovir sa stali absolútnymi víťazmi jedného z najstarších cestných behov na Slovensku, jubilejného 45. ročníka Behu okolo Dulova, ktorý sa dnes odpoludnia, 18. októbra uskutočnil v Dulove.

                Je treba objektívne priznať, že tohtoročné podujatie, charakterizované okrem iného striedaním stráží, či generačnou výmenou osobností v jeho organizačnom zázemí, v tom dobrom slova zmysle, muselo uspokojiť i toho najnáročnejšieho priaznivca atletiky. Nielen príjemné jesenné počasie, ale i množstvo divákov pri trati a najpočetnejšie štartovné pole histórie - 263 pretekárov v osemnástich vekových kategóriách - dávalo všetky predpoklady k tomu, aby sa v Dulove zrodil jeden z najúspešnejších a divácky najatraktívnejších ročníkov.

                Mimoriadne silné a vyrovnané pole sa vykryštalizovalo najmä v kategórii žien, kde sa popri dvoch reprezentantkách Kene objavila jedna z najlepších slovenských triatlonistiek, Kristína Néč-Lapinová, vracajúca sa z majstrovstiev sveta WTC Ironman na Hawaji v Kone. Spoločnosť jej robili ďalšie dve dámy majúce k triatlonu veľmi blízko - bronzová medailistka z európskeho šampionátu v duatlonovom šprinte z holandského Horstu 2014 a piata žena zo svetového šampionátu v krátkom duatlone 2014 v španielskom Ponteverde, Petra Fašungová a tohtoročná víťazka dlhého triatlonu Slovakman 113 zo Šamorína a druhá z tohtoročného poradia DM ženského behu v Bratislave, Stropkovčanka Nikoleta Čorbová. Štartovnú súpisku uchádzačiek o celkové prvenstvo dopĺňala v Dulove ešte slovenská atletická reprezentantka, členka zlatého reprezentačného kádra z Európskych hier v Baku a tohtoročná halová šampiónka na 3 000 m, Ľubomíra Maníková. Po veľmi rýchlo rozbehnutých pretekoch kenská reprezentantka Rebecca Kovir už dokonale kontrolovala ich priebeh a nedávala svojim prenasledovateľkám najmenšiu príležitosť ohroziť jej dominantné postavenie. Víťazným časom 7:42,32 napokon úspešne atakovala aj päť rokov starý traťový rekord maďarskej reprezentantky Zity Kácser (7:57,00 / 2010).

                Podobný priebeh zaznamenali aj preteky mužov na dvojnásobnej trati, kde vedúci dvojblok Keňanov deklaroval rovnaký zámer, ako ich víťazná reprezentačná kolegyňa - poopraviť traťový rekord Lászla Tótha (13:13,00 / 2010) a prilepšiť si finančne. Rozbehnuté tempo Afričanov bolo prirýchle aj pre čerstvého maratónskeho šampióna a ďalšieho člena azerbajdžanského zlatého tímu, Juraja Vitka, ktorý v tejto priamej slovensko-kenskej konfrontácii opäť ťahal za kratší koniec. Napriek enormnému úsiliu sa však Keňanom ich zámer nepodarilo dotiahnuť do úspešného konca. Víťazný Rop Abel Kibet, ktorý získal aj rýchlostnú prémiu z méty 2,5 km, strácal v cieli na Tótha 44 sekúnd ...

                „Sme veľmi príjemne prekvapení úrovňou podujatia, príjemnými ľuďmi i úžasnou a skvelou atmosférou, ktorá tu všade vôkol nás vládne. Diváci sú priam fantastickí a chcela by som sa im touto cestou poďakovať. Bežalo sa mi výborne, mám z pretekov ten najlepší pocit. Som veľmi šťastná, že svojim výkonom som dnes mohla prepisovať históriu. Ďakujem Vám, o rok sa určite vrátim ..." vyjadrila sa po slávnostnom vyhlásení výsledkov na margo podujatia za celú kenskú výpravu sympatická víťazka a nová traťová rekordérka, Rebecca J. Kovir.

Z výsledkov:

Muži - 5 000 m - absolútne poradie:
1. Rop Abel Kibet Keňa 13:57,79
2. Henry Keny Kemboi Keňa 13:58,64
3. Juraj Vitko MKŠS - AK Kysucké Nové Mesto 14:25,51
4. Jozef Bubeník MŠK Kysucké Nové Mesto 15:00,13
5. Lukáš Prívara MKŠS - AK Kysucké Nové Mesto 14:25,51
6. Peter Sobek BK Lysá pod Makytou 16:06,74

Ženy - 2 500 m - absolútne poradie:
1. Rebecca J. Kovir Keňa 7:42,32
2. Kristína Lapinová Trian klub UMB Banská Bystrica 8:01,21
3. Petra Fašungová VŠC Dukla Banská Bystrica 8:02,57
4. Emishaw Seubeta Keňa 8:08,61
5. Ľubomíra Maníková AK Spartak Dubnica nad Váhom 8:12,13
6. Nikoleta Čorbová Sportdiag Stropkov 8:16,20

(tch)

 

 

Oficiálne výsledkové listiny seniorských kategórií:

 

 

 


 

 

 

Dulov opäť jubilujúci - tentoraz v znamení štyridsaťpäťky

Trúfne si niekto na skvelé časy maďarských vytrvalcov z roku 2010?

 

 

 

                Už počas nasledujúceho víkendu, v nedeľu, 18. októbra sa v Dulove, neďaleko Ilavy, uskutoční jeden z najstarších cestných behov na Slovensku - BEH OKOLO DULOVA - ktorý si po nedeli na svoje konto pripíše jubilejnú, v poradí už 45. kapitolu svojej úspešnej histórie. Podujatie debutovalo ešte v roku 1971 a na postoch neskorších víťazov sa ocitli viacerí vynikajúci vytrvalci sedemdesiatych a osemdesiatych rokov. Menovať možno Antona Javorku (1976), Vladimíra Dudu (1977, 1978), Štefana Poláka (1979), Attilu Barusa (1981) Miroslava Behúňa (1982), Milana Slivku (1983), Martina Vrábla (1980, 1984), Miroslava Vanka (2000), či viacero ďalších ...

                Do povedomia širšej športovej verejnosti sa však podujatie zapísalo najmä svojim nezabudnuteľným 40. ročníkom, v ktorom po dramatickom priebehu a neočakávanom rozuzlení na 5 kilometrovej trati triumfoval prekvapivo maďarský vytrvalec László Tóth. Zvíťazil v novom traťovom rekorde 13:13 min - opravujúc o 31 sekúnd maximum slovenského reprezentanta Miroslava Vanka z roku 2000 - pred novozélandskými dvojičkami dlhodobo žijúcimi v Keni, Jake a Zane Robertsonovcami, dobre známymi aj zo seriálu Diamantovej ligy. Tóth si ako prvý zahraničný víťaz podujatia prilepšil o 450 eur - 200 za prvenstvo a 250 za rekord. Určitým prekvapením bolo, že držiteľ vtedajšieho najlepšieho svetového halového výkonu na 10 000 m, 34-ročný Mark Bett z Kene dobehol piaty, keď za Tóthom zaostal 47 sekúnd a najlepší zo Slovákov, úradujúci národný šampión z päťky a vtedajší líder priebežných tabuliek SAZ na túto vzdialenosť, Juraj Vitko až siedmy (14:43). Traťový rekord v spomínanom ročníku sa zrodil aj na polovičnej trati v kategórii žien. Rovnako sa oň postarala maďarská šampiónka na 10 000 metrov, Zita Kácser, ktorá dosiahla čas 7:57 min a suverénnym spôsobom triumfovala pred Ľubomírou Maníkovou a Ľudmilou Melicherovou.

                Organizátori pre účastníkov tohtoročného podujatia vypísali celkom 18 vekových kategórii - 4 mužské, 4 ženské, 2 juniorské a 8 detských. Bežecké súboje najmladších pretekárov začínajú v nedeľu o 12.15 h, slávnostné otvorenie podujatia s následným štartom hlavných kategórií je plánované na 13.30 h.

                Traťové rekordy podujatia držia spomínaní maďarskí pretekári, víťazné vavríny z posledného ročníka budú obhajovať Kysučania. Bronzový medailista z tohtoročného národného atletického šampionátu na 5 000 metrov, Branislav Šarkan (vlani 15:09) a historicky najmladšia ženská víťazka podujatia, úradujúca dorastenecká šampiónka na 3 000 metrov, Nikola Štefundová (8:18).

                Ani tohto roku nebude v Dulove chýbať pestrý sprievodný kultúrno-spoločenský program s bohatou tombolou a chutným občerstvením na záver.

                Príďte, tešíme sa na Vás!

 

(tch)

 

 

  Nazretie do fotogalérie Juraja Zermegha zo 40. ročníka Behu okolo Dulova v roku 2010

  •     Celú úžasnú fotogalériu tohto dubnického majstra fotografie si môžete pozrieť - TU - ak ste tam boli, určite sa nájdete ...

 

 

Štart hlavného poľa mužov

 

Maďar Barnabás Bene a Keňan Mark Bett vo finiši

 

Slovenský šampión Juraj Vitko

 

Štart kategórie žien, junioriek a juniorov - v popredí maďarská rekordérka Zita Kácser

 

Štart mladších žiačok

 

A ešte jedna žánrová ...

 

... a druhá žánrová na záver.

Predchádzajúce aktuality