Preskočiť na obsah
ENGLISH INFO
Grafická verzia - Verzia pre slabozrakých - Textová verzia Odoberať RSS RSS

Keď idú maturanti mestom ...

Dátum: 02.06.2008 | Rubrika: Ostatné aktuality | Komentáre (6)

... alebo stredoškolské stretnutie po päťdesiatich rokoch!

 

 

Keď idú maturanti mestom ...

... alebo stredoškolské stretnutie po päťdesiatich rokoch!

 

"Vždy keď idú maturantky mestom
cítim jemnú vôňu omamnú
potreboval by som na počkanie
aspoň o pár rôčkov omladnúť ..."

 

            Na tento úžasný text slovenskej džezovej legendy, Petra Lipu som si spomenul v okamžiku, keď organizačný štáb pomaturitného stretnutia jedného z prvých ročníkov Strednej všeobecnovzdelávacej školy v Ilave - niekdajšej jedenásťročenky - predstavujúci v meste v poradí druhú generáciu ilavských maturantov vôbec, zavítal na Mestský úrad v Ilave a požiadal primátora mesta, Ing. Štefana Daška o prijatie vo svojom úrade. Je úplne prirodzené, že takéto, nie všedné a nie každodenné želania sa medzi spoločensky vnímavými ľuďmi neodmietajú.

            A tak sobota, 31. mája 2008 sa na Mestskom úrade v Ilave niesla nielen v znamení príprav na odpoludňajší Rozprávkový les detí, ale i v znamení očakávania vzácnych hostí, ktorí neodmysliteľné dratie svojich študentských nohavíc, či dievčenských sukienok zavŕšili v stredoškolských laviciach nášho mesta pred dlhými a neuveriteľnými päťdesiatimi rokmi.

            Satisfakcia z kladného rozhodnutia bola v konečnom dôsledku o to väčšia, že jedným z bývalých študentov a súčasných protagonistov spomínaného stretnutia bol aj prednosta I. neurologickej kliniky FNsP v Bratislave, bývalý dekan Lekárskej fakulty UK v Bratislave, čestný predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR, slávny ilavský rodák a Čestný občan Mesta Ilava, profesor MUDr. Pavel Traubner PhD. (na fotografii v zadnom rade druhý sprava) ...

            Neviem ako ostatným z uvítacieho tímu, ktorý okrem primátora mesta, Ing. Štefana Daška a poslanca MZ v Ilave, pána Milana Pagáča tvorili i viacerí zamestnanci MsÚ v Ilave, mne však, ako radovému pozorovateľovi celej tejto udalosti vtlačilo stretnutie pečať neopakovateľnej ľudskej spolupatričnosti a životného optimizmu. Najmä preto, že som mal možnosť stretnúť sa s ľuďmi, ktorým sa po rovnom polstoročí do skromných, úprimných a vďačných očí opäť raz vrátila iskra dávno zabudnutého tínedžerského vzdoru, či nestrojenej mladíckej radosti a rozšafnosti. Aj keď možno iba na čas bezprostredne strávený v našom meste.

            Niet sa čo diviť, že záverom všetkých nás, starostlivých hostiteľov jubilujúcich maturantov mrzela v hĺbke duše iba jediná skutočnosť. Poznanie, že tejto skvelej, navidomoč veselej a razšantenej partii niekdajších študentov, dnes už dávno zrelých dôchodcov, nemôžeme splniť túžbu, ktorá ich v poslednú májovú sobotu v našom meste prenasledovala vari najviac. Túžbu, o ktorej tak nádherne a presvedčivo spieva už spomínaný Peter Lipa – "... potreboval by som na počkanie aspoň o pár rôčkov omladnúť ..."

            Nič to však, milí maturanti, na veku nezáleží. Dôležitá je najmä chuť do života a životný elán!

            Živioóóó!!!

(tch)

 

 

Foto: Anna Bakošová


 

Predchádzajúce aktuality