Preskočiť na obsah
ENGLISH INFO
Grafická verzia - Verzia pre slabozrakých - Textová verzia Odoberať RSS RSS

Knižnica zverejňuje zoznam kníh

Dátum: 03.09.2010 | Rubrika: Infoservis | Komentáre (0)

V súvislosti so začiatkom školského roka opäť dávame do pozornosti kompletný zoznam kníh.

Keďže finančné možnosti knižnici doteraz nedopriali vlastný on-line katalóg, čitateľom knižnice zatiaľ zverejňujeme kompletný zoznam knižných jednotiek (okrem brožúr). Nejde však o klasický on-line katalóg. Skôr ide o pomôcku, ktorá čitateľom priblíži, ktoré knižné jednotky sa vo fonde nachádzajú. Čitateľom však nenapovie, či je aj titul vo fonde momentálne prítomný. To sa dá zistiť návštevou osobne, prípadne telefonicky. Konečný súbor je o veľkosti 5 MB a tituly sa nachádzajú na viac než 1200 štandardných wordovských stranách. Preto môžeme predpokladať, že u niektorých užívateľov bude problém otvoriť zoznam. Pre vyhľadávanie sme zvolili .doc súbor na úkor .pdf, kde je vyhľadávanie daného titulu časovo náročnejšie, ale čitateľom ponúkame aj túto alternatívu.

Vyhľadávanie knihy v konečnom „doc“ súbore je možné napr.  v štandardnom textovom editore s podporou wordovských súborov formou CTRL+F. Pri hľadaní knihy nemusíte vyhľadávať podľa celého názvu knihy, autora, ale aj podľa slova, časti slova, ktoré názov, resp. autor obsahuje.

Teda ak chceme vyhľadať knihu „Kocúr na kolieskových korčuliach“ môžeme zadať len „Kocúr na“, alebo „kolieskov“. Pri veľkom počte strán sa môže stať, že sa v názvoch niektorých kníh môžu nachádzať gramatické chyby tak z dôvodu konverzie, ako aj z dôvodu zlyhania ľudského faktora a  práve pre tento nedostatok nemusíte tú vašu knihu v zozname hneď nájsť, hoci sa vo fonde nachádza. Preto v zozname môžete vyhľadávať aj podľa autora a to podobnou metódou, ako pri hľadaní kníh podľa názvov.

Zverejnený zoznam je len teda orientačnou pomôckou, ktorá prostredníctvom internetu môže čitateľom zjednodušiť vyhľadávanie, rezervovanie a požičiavanie knižných jednotiek v našej knižnici.

 

konverzia do doc: empee, mirto      

Miro Toman

Súvisiace dokumenty:

Predchádzajúce aktuality