Preskočiť na obsah
ENGLISH INFO
Grafická verzia - Verzia pre slabozrakých - Textová verzia Odoberať RSS RSS

Nápisy zo 17. storočia v mestskej veži

Dátum: 20.04.2008 | Rubrika: Kultúra | Komentáre (0)

Uverejňujeme zaujímavé fotografie z interiéru mestskej veže.

Veža je jednou z kultúrno - historických pamiatok nášho mesta. Prvé poschodie bolo postavené v stredoveku. Veža prešla v 18. storočí náročnou úpravou, keď bola nadstavaná o jedno poschodie a strechu zakončili umelecky hodnotnou barokovou strechou, ktorá vežu opticky zväčšovala o polovicu dnešnej výšky. Veľkým nešťastím bol veľký požiar z roku 1894, ktorý napáchal na veži nesmierne škody, keď zničil barokovú strechu, ktorá po požiari už nebola opravená a zakončili ju provizórnou strieškou ihlanovitého tvaru.

V interiéry veže sa nachádzajú nápisy väčšinou zo 17. storočia, ktoré vyryli do omietky obyvatelia Ilavy, čo je dôležitý poznatok pri dopĺňaní informácií z regionálnej histórie. Dúfajme, že sa tieto nápisy nezničia pri prípadnej rekonštrukcii. Fotografie nápisov si môžete pozrieť tu: http://www.ilava.sk/fotogaleria/archivne-mestske-dokumenty

Zaujímavosťou interiéru je taktiež zrútená krížová klenba, ktorá sa zachovala ako odtlačok v omietke. Predpokladáme, že sa zničila pri veľkom požiari z roku 1894.

Predchádzajúce aktuality