Preskočiť na obsah
ENGLISH INFO
Grafická verzia - Verzia pre slabozrakých - Textová verzia Odoberať RSS RSS

Noc kostolov po prvýkrát v Ilave 

Dátum: 03.06.2012 | Rubrika: Kultúra | Komentáre (8)

Hodnotný kultúrny program pre každého. Pridaná fotogaléria a krátka časť z vystúpenia ZSZ Ilavčan.

Rímsko-katolícky farský úrad v spolupráci s Oddelením kultúry v Ilave, DS Hugo z Pruského a viacerými obyvateľmi nášho mesta, sa zapojil do celoslovenského podujatia s pod názvom "Noc kostolov". Bohatý kultúrny program začal odbíjaním zvonov na mestskej veži o 17:50 hodine. Po Svätej omši nasledovala v kláštornej krypte projekcia série videodokumentov: Ilava a okolie na starých pohľadniciach. Audiovizuál bol  dopĺňaný prezentáciou dobových dokumentov s popisom z dielne Mgr. Ladislava Reseka. Po celý čas podujatia bol prístup do krypty voľný. Pán Resek rovnako zdokumentoval erby zomrelých, väčšinou šľachticov, ktorí sú pochovaní v krypte formou výstavy Úmrtné erby. Popri týchto aktivitách v krypte prebiehala paralelne ochutnávka vina a predaj vín a kníh z Karmelitánskeho vydavateľstva.

Podobne, ako tomu bolo v krypte, tak aj v sakristii bola verejnosti sprístupnená prehliadka liturgických rúch a predmetov.

V chráme pokračoval program radom zaujímavých vystúpení. O 19:00 to bolo vystúpenie detí zo SZUŠ Trenčianska Teplá za ktorým nasledoval Mládežnícky program a tvorivé dielne pre deti.

Po prednáške o písaní Ikon od Mgr. Aly Teicherovej nasledovalo vystúpenie Zmiešaného speváckeho zboru Ilavčan.

Ku koncu podujatia vystúpil slovenský spisovateľ Daniel Hevier s prednáškou: Boh v slove, speve, maľbe. Ukončením celého programu bola videoprojekcia od P. Rubika - Tu es Petrus.

Jednou zo zaujímavostí celého podujatia je aj objav, či znovuobjavenie a interpretácia účelu jestvujúcej omietky na  pôvodnú omietku Ilavského hradu, ktorá sa zvýraznila po osvetlení časti krypty členmi DS Hugo. V podobe fragmentu sa zachoval typicky prvok fasády väčšiny hradov a značnej časti meštianskych domov – falošné kvádrovanie fasády, ktorá však bezpochyby nemôže byť mladšia ako renesančná. Po ohodnotení odbornými inštitúciami budeme lepšie schopní datovať túto ďalšiu ilavskú raritu, ktorá bezpochyby zatraktívni už tak hodnotné priestory kláštornej krypty.

Miro Toman

 

Predchádzajúce aktuality