Preskočiť na obsah
ENGLISH INFO
Grafická verzia - Verzia pre slabozrakých - Textová verzia Odoberať RSS RSS

Pripomenutie si 120. výročia úmrtia G. Baroša

Dátum: 17.04.2012 | Rubrika: Kultúra | Komentáre (3)

Slávnostný koncert a výstava v partnerskom meste Gyor.

 

Naše mesto spája s maďarským Gyor a už dlhé roky družba, ktorej iniciátorom bol bývalý primátor Ilavy – Ing. Jozef Sabadka. Tým pomyselným spojivkom je osobnosť Gábora Baroša. V týchto dňoch si pripomíname 120. výročie jeho úmrtia.

Preto sa dňa 18. apríla 2012 v Gyori aj za účasti našej delegácie pod vedením primátora – Ing. Štefana Daška pripomenie dielo tohto významného človeka. Celej akcii predchádzal výskum v Trenčianskom múzeu, ktorý garantuje riaditeľka, pani PhDr. Katarína Babičová. Našiel sa celý rad nepublikovaných pamiatok, viažucich sa ku G. Barošovi. Ilavu bude na dlho pripravovanej výstave zastupovať obrazy Mgr. Aleny Teicherovej. Výstava Ilava na starých pohľadniciach – pod záštitou Mestského múzea v Ilave a OZ Za zachovanie kultúrneho dedičstva Ilavy, ktoré reflektujú pohľady na Ilavu za čias a krátko po smrti G. Baroša. V rámci Slávnostného koncertu, ktorý sa uskutoční vo farskom kostole sv. Rócha v Gyori zaspieva Zmiešaný spevácky zbor Ilavčan.

Gábor Baroš bol rakúsko – uhorským ministrom minister železníc a obchodu. Narodil sa 6 .júna 1848 v Pružine v trenčianskej župe. Po štúdiách začal pracovať v trenčianskej župe. Založil a stal sa redaktorom časopisu Listy Považia.
Vo veku 27 rokov ho zvolili za poslanca parlamentu. Nadaný, pracovitý mladý človek získal pozornosť a uznanie v parlamente. Vo veku 35 rokov ho vymenovali za tajomníka ministerstva dopravy a v rokoch 1886 - 1889 pracoval ako minister.
Uhorská vláda - ministerstvo - svojmu ministrovi postavila
v Ilave - Klobušiciach reprezentačnú vilu. V roku 1889 je založené obchodné ministerstvo s Gáborom Barošom na čele.
Pri pracovnej návšteve Dolného Dunaja prechladol, dostal zápal pľúc a 9. mája 1892 zomiera vo veku 44 rokov.
Vo svojom krátkom, ale veľmi aktívnom živote sa venoval modernizácii a inovácii potrebných odvetví - železníc, poštových služieb, vodnej dopravy atď. Bol veľmi pracovitý, poriadkumilovný i ľudský. Je pochovaný v mauzóleu na cintoríne v mestskej časti Ilava-Klobušice.

Miro Toman

Súvisiace dokumenty:

Predchádzajúce aktuality