Preskočiť na obsah
ENGLISH INFO
Grafická verzia - Verzia pre slabozrakých - Textová verzia Odoberať RSS RSS

Projekt pre mládež

Dátum: 02.09.2009 | Rubrika: Šport | Komentáre (1)

Aj Ilava prispeje k budovaniu európskeho občianstva

     Po úspešných mestách ako Bardejov, Brezno, Martin, Sabinov, Stupava, Šahy, Humenné, Tvrdošovce, Žilina, Sereď  sa aj mesto Ilava rozhodlo zapojiť sa do programu spolupráce európskych miest a obcí v rámci programu Európa pre občanov a tým podporiť myšlienku budovania aktívneho európskeho občianstva.  Aktívne európske občianstvo nie je nič iné než zbližovanie a spájanie ľudí ako i kultúr krajín Európy.  

     Mesto pripravilo projekt so štyrmi partnermi z troch európskych krajín a to maďarským mestom Györ, poľským mestom Mikolów, českým mestom Klimkovice ako i českou obcou Všechovice.  Mesto v rámci projektu spojí v máji budúceho roka v spoločných aktivitách štvordňového stretnutia 180 zahraničných a 80 domácich účastníkov projektu z Maďarska, Poľska a Česka. Takto do projektu zapojí najmenej 260 občanov z piatich európskych miest a štyroch európskych krajín.

     Tematicky sa projekt zameral na žiakov záverečných ročníkov základných škôl, títo tvoria až 77 % účastníkov projektu. Pre nich sú pripravené bohaté športové a iné aktivity.

     Zámerom je pripraviť podmienky na ich väčšiu vzájomnú interakciu, ale i vznik nových priateľstiev a prekonávanie jazykových bariér. Mladí by sa takto zároveň mali učiť príjmať kultúrne a iné rozdiely ich vrstovníkov z iných národností čo by ich malo podnietiť k väčšej tolerancii, znášanlivosti a spolupráci.

     Pre mesto Ilava je obzvlášť dôležitá spolupráca s maďarským mestom Györ, s ktorým bude v rámci projektu podpísané oficiálne partnerstvo.    

Podujatie budú sprevádzať aj odborné diskusie zaoberajúce sa problematikou mladých a to rastúcou kriminalitou na školách, otázkou poklesu hranice trestnoprávnej zodpovednosti, internetom - novou voľnočasovou aktivitou a jej dôsledkami, športom a jeho význame v prevencii kriminality. K týmto témam budú diskutovať zúčastnení pedagógovia a zástupcovia miest, ktorým mesto Ilava v rámci projektu umožní aj návštevu väznice v Ilave.

 

     Mesto, v zastúpení Mgr. Anny Bakošovej, pripravilo projekt v spolupráci s Trenčianskou regionálnou rozvojovou agentúrou ako i Exekutívnou agentúrou pre vzdelávanie, audiovíziu a kultúru.

 

 

 

Pripravila: Ing. Backová Hana

 

 

 

Predchádzajúce aktuality