Preskočiť na obsah
ENGLISH INFO
Grafická verzia - Verzia pre slabozrakých - Textová verzia Odoberať RSS RSS

Úspech Viktórie Zahradníčkovej z Ilavy

Dátum: 22.06.2009 | Rubrika: Šport | Komentáre (3)

2. miesto na trenčianskom krajskom kole postupovej bežeckej súťaže Hľadáme nového Jozefa Plachého 2009. Kvalifikovala sa do celoslovenského finále súťaže, ktoré sa uskutoční v septembri v Dubnici nad Váhom.

Víťazi krajského kola bežeckej súťaže Hľadáme nového Jozefa Plachého 2009 sú známi

Najrýchlejšími Lenka Klimovská a Matúš Pastirík

Víťazmi trenčianskeho krajského kola postupovej bežeckej súťaže Hľadáme nového Jozefa Plachého 2009, ktoré sa uskutočnilo 15. júna na Mestskom štadióne v Dubnici nad Váhom, sa v behu dievčat na 600 m s časom 1:48,5 stala Lenka Klimovská zo Základnej školy J. Kráľa Nová Dubnica a v behu chlapcov na 1000 m s časom 3:12,2 vyhral Matúš Pastirík zo Základnej školy Chynorany. Súťaž družstiev vyhrala ZŠ J. Kráľa Nová Dubnica pred Športovým Gymnáziom Trenčín a ZŠ Chynorany.

V celoštátnom finále súťaže Hľadáme nového Jozefa Plachého 2009, ktoré sa uskutoční v Dubnici nad Váhom v septembri, náš kraj okrem víťazov budú reprezentovať aj mladí športovci, ktorí sa umiestnili na druhom a treťom mieste: v kategórii dievčat 2. Viktória Zahradníčková (1:48,8) zo ZŠ Ilava a 3. Lenka Gábrižová (1:52,0) zo ZŠ Brezová pod Bradlom; v kategórii chlapcov 2. Martin Martinka (3:13,7) zo ZŠ, Školská, Považská Bystrica a 3. Marcel Beták (3:16,0) zo Športového gymnázia Trenčín.

Na trenčianskom krajskom kole súťaže Hľadáme nového Jozefa Plachého 2009 pretekalo 24 dievčat a 20 chlapcov narodených v roku 1996 a neskôr a súťažilo 20 školských družstiev.

Doplnkové informácie:

Postupová bežecká súťaž Hľadáme nového Jozefa Plachého 2009 sa v tomto roku uskutočňuje už desiatykrát, od roku 2001 pravidelne každý rok. „Súťaž má širšie ciele, ako organizovať školské atletické preteky,“ hovorí Peter Filo, organizátor súťaže z Atletického klubu Spartak Dubnica nad Váhom. „Chceme u detí vzbudiť záujem o pravidelné športovanie a tak podporovať rozvoj mládeže. Veľkou ambíciou súťaže je vyhľadávať možné atletické talenty, získať ich pre pravidelnú športovú prípravu  a cieľavedomým tréningovým procesom pod odborným vedením zvyšovať ich športovú výkonnosť.“

Súťaž nesie meno košického rodáka Jozefa Plachého, dlhoročného československého reprezentanta v behoch na stredné trate, ktorý štartoval na štyroch letných olympijských hrách.  Na olympiáde v Mexiku v roku 1968 štartoval ako 19–ročný a v behu na 800 m obsadil piate miesto, keď časom 1:45,9 min. vytvoril svetový juniorský rekord. Svoje najväčšie úspechy slávil o rok neskôr, keď v Stuttgarte na stretnutí Európa – Amerika vyhral beh na 800 m s časom 1:45,4 min., ktorý bol dlhých 39 rokov (do roku 2008) slovenským rekordom.  V tom istom roku získal na majstrovstvách Európy v Aténach na rovnakej trati striebornú medailu. V roku 1972 sa stal v Grenoble halovým majstrom Európy v behu na 800 m. Štartoval na aj na olympijských hrách v roku 1972 v Mníchove,  1976 v Montreale a svoju bohatú a úspešnú kariéru na medzinárodnej scéne zakončil ako 31-ročný v roku 1980 na olympiáde v Moskve šiestym miestom v behu na 1500 m. Počas svojej aktívnej činnosti pretekal za košické kluby Lokomotíva, Slávia a VSŽ, Duklu Banská Bystrica a Duklu Praha, kde sa venoval aj trénerskej činnosti.

Súťaž Hľadáme nového Jozefa Plachého 2009 organizuje Atletický klub Spartak Dubnica nad Váhom pod záštitou Ministerstva školstva Slovenskej republiky a s finančnou podporou jej iniciátora - spoločnosti PosAm. Mediálnym partnerom súťaže je dvojmesačník Run.

# # #

Viac informácii poskytuje:

Marián Sedílek

Prometheus Consulting – public relations agentúra

tel.: +421 (0) 905 292 419

e-mail: marian.sedilek@prconsulting.sk

Fotografie

Predchádzajúce aktuality