Preskočiť na obsah
ENGLISH INFO
Grafická verzia - Verzia pre slabozrakých - Textová verzia Odoberať RSS RSS

Uvítanie knihy Hľadajúca od Marcely Bagínovej

Dátum: 21.12.2018 | Rubrika: Kultúra | Komentáre (0)

V stredu 19. decembra sa diváci v sále DK stali svedkami jedinečnej aktivity kultúrneho života nášho mesta 

Knihu uvítali do života symbolickým snehom, ktorý k mesiacu december neodmysliteľne patrí, hostia: " rozprávkový škriatok " Fíha Tralala Martinka Jeleňová - dlhoročná priateľka autorky a Martin Lyžičiar, vydavateľ knihy Hľadajúca.

Slávnostnú atmosféru popoludnia umocnili spevácke a klavírne skladby, ktoré pripravili učiteľky ZUŠ Ilava – Jarmila Pišková a Nikola Matejková so žiačkami Barborka Barteková, Romanka Cedzová a Elenka Vaňová, Karolínka Koleková a Adela holbusová. Celý program pripravil Klub priateľov poézie so sprievodným slovom Ruženy Hromádkovej a recitátorkou Jankou Heisarovou. Obecenstvo privítala Alena Teicherová a medzi prítomnými bol aj nový primátor mesta Ing. Viktor Wiederman.

„Som jedináčik, ktorý má veľa súrodencov. Teda, som rehoľná sestra a patrím do Kongregácie Dcér Božskej Lásky. Ľudovo nás volajú „marianky“. Keby som nebola v reholi, moje srdce by patrilo Bohu a ľuďom a určite by som sa kamarátila s písmenkami... Nemyslím si, že by to v mojom vnútri bolo inak, ako je to teraz.  Som Božie dieťa, ktoré miluje, odpúšťa a hľadá. Môj život je stále o hľadaní a nachádzaní... Je to cesta, po ktorej sa vždy a za každých okolností oplatí kráčať.

Takto jednoducho hovorí o sebe Marcela Bagínová  rehoľným menom sestra Damiána, doktorka pedagogických vied, učiteľka, náboženská spisovateľka, autorka literatúry pre deti a mládež, prozaička i poetka. Narodila sa 22. júna 1976 v Ilave, pochádza zo Sedmerovca, žije v Bolešove.

V roku 2010 jej vyšla prvá knižka Čriepky života a Aké darčeky nosí Ježiško. Podľa tejto knihy napísala divadelný scenár Aj anjeli to majú ťažké, ktorý režijne uviedla s divadelným súborom Leua v Ilave v januári 2014. Pre tento súbor napísala aj scenár hry KaM, čo je skratkou Konštantín a Metod.  Anjelik Riško, to je seriál knižiek, ktoré vyšli aj v  Braillovom písme. Jej ďalšou knihou je Jonáš a veľryba, v ktorej biblický príbeh rozpráva sám Jonáš. A keď ju oslovila Martinka Jeleňová, autorka projektu pre deti Fíha Tralala, napísala knižku Fíha a abeceda s textom o písmenkách, zameraným na artikuláciu. No a potom ešte nasledovali Fíha a dopravná výchova, Fíha a rodina. V ďalšej knihe -  Matka Františka - prváčka Emma postupne spoznáva životný príbeh Františky Lechnerovej, zakladateľky kongregácie Dcér Božskej lásky. 

Pani učiteľka sa so svojimi žiakmi zúčastňuje recitačnej súťaže A slovo bolo u Boha. V nej už viackrát dosiahli úžasné víťazstvá v krajskom a dokonca vynikajúce umiestnenia aj v celoslovenskom kole. Na pódiu odznela aj vlastná tvorba sestry Damiány.  Budúci spisovateľ predstavil Roman Pientak, báseň Lienka nezbedníčka zarecitovala Ela Balonová, Tadeáš Horák v prozaickom slove Budem svätý  porozprával svoje predstavy o tom, čo to vlastne znamená a poetické vyznanie Mama predniesol Timotej Horák. V tohtoročnej súťaži práve Tadeáš postúpil z krajského kola do celoslovenskej súťaže.

Hľadajúca – pravý kresťanský román z nakladateľstva  BeneMedia:

Je to príbeh, ktorý sa dotýka každého z nás. Román o dievčine menom Sany, ktorá žije so svojimi rodičmi. V duši si nesie príbeh, o ktorom sa nám ani len nesníva. Nech sa snaží akokoľvek, nevie si nájsť cestu k svojej matke. Pocity menejcennosti sa stávajú súčasťou jej osobnosti, preto musí chodiť na pravidelné terapie. Jedného dňa sa stretne s kňazom, ktorý jej povie: Si vyvolená. Nerozumie mu. Ale rozhodne sa postaviť proti svojej rodine a vybrať sa vlastnou cestou. Tá ju zavedie do zariadenia pre duševne chorých, kde stretáva priateľov, ktorých jej zosiela nebo. Ako do jej príbehu vstúpil Boh? To sa všetci dozvieme, keď si knihu prečítame.

Nech táto knižka padne do vašich sŕdc ako snehové vločky, ktoré chránia našu zem a prírodu pred chladom a ľadovou zimou. Nech je teplou „perinou“ pre naše duše....

-rh-,-ot-  

Predchádzajúce aktuality