Preskočiť na obsah
ENGLISH INFO
Grafická verzia - Verzia pre slabozrakých - Textová verzia Odoberať RSS RSS

Výročie SNP

Dátum: 28.08.2012 | Rubrika: Infoservis | Komentáre (3)

68 rokov uplynulo odo dňa, kedy dali Slováci o sebe vedieť.

Vážení občania, milé dámy, vážení páni,

je tu opäť slávne augustové výročie historického počinu v dejinách Slovákov. 29. august je významný deň pre Slovenskú republiku a naše mesto. Deň keď Slovák,  mladší, strednej, ale i staršej generácie, rôznych profesií, vzdelania, záujmov, sa zhodol navzájom a so zbraňou v ruke povstal proti zlu,stelesnenému v nacizme a diktatúre, diktatúre nacistického Nemecka a jeho podrobených vazalov, okrem iného i Slovenska, slovenskej vlády.

68 rokov uplynulo odo dňa, kedy Slováci dali svetu o sebe vedieť ako skutočne zmýšľajú, ako odmietajú zlo, násilie, vojnové hrôzy, neslobodu.

Čas neúprosne letí, priami účastníci odboja väčšinou odišli do večnosti a z roka na rok sa vytrácajú aj tí poslední, ale napriek tomu by sme im chceli prostredníctvom tohto príhovoru pozdraviť a poďakovať.

My – súčasníci touto pripomienkou vzdávame hold všetkým účastníkom povstania a súčasne sa zamýšľame, čo vlastne nútilo tisíce ľudí rôznych generácií, profesií a záujmov zapojiť sa do organizovania povstania. Určite ich spájal ponižujúci pocit hanby za politiku vtedajšej ľudáckej vlády, ktorá vazalsky plnila vôľu Adolfa Hitlera. V tom čase sa ešte málo vedelo o zverstvách páchaných v koncentračných táboroch. Bolo by určite pohodlnejšie prežiť tieto chvíle v relatívnom pokoji, ktorý v tom čase na Slovensku existoval, pretože všetky veľké vojenské operácie boli ďaleko od územia Slovenska. Prakticky celé politické spektrum sa zapojilo do prípravy a organizácie povstania vrátane slovenskej armády. Vojenské vystúpenie Slovákov malo priaznivú odozvu medzi spojencami protifašistickej koalície, ktorí okamžite vyslali svoje misie na povstalecké územie.

Predstavitelia mesta si uctia pamiatku padlých položením vencov k pamätníku SNP a k pamätnej tabuli židovských obetí na budove pošty. Preto by sme chceli vyzvať Vás drahí spoluobčania na uctenie si spomienky na hrdinov SNP a židovských obetí  individuálnym uctením si pamiatky k pamätníku SNP na Mierovom námestí.

 

Ing. Štefan Daško

primátor mesta Ilava

Predchádzajúce aktuality