Preskočiť na obsah
ENGLISH INFO
Grafická verzia - Verzia pre slabozrakých - Textová verzia Odoberať RSS RSS

Webový GIS portál pre Mesto Ilava

Dátum: 10.10.2014 | Rubrika: Infoservis | Komentáre (0)

Pre občanov Ilavy, Klobušíc ako aj pre širokú verejnosť, majúcu parcely na území mesta, sprístupňujeme prehľadný geografický IS

 

Čo je WEB GIS portál?


Webový geografický portál prostredníctvom internetu umožňuje záujemcovi prístup ku geografickým informáciám z údajov IS, interného systému mesta. Môže si vyhľadať svoju parcelu, ktorú má vo svojom vlastníctve na území mesta alebo ľubovoľný objekt, vypočítať obvodovú alebo plošnú mieru pozemku a pod.

Riešenie je priamou nadstavbou aplikácií v prostredí úradu, v ktorých jeho referenti spracúvajú priestorovú agendu. Týmto spôsobom zhromaždené dáta z katastra, referátov životného prostredia, stavebného úradu, územného rozvoja, či dopravy, sa stávajú prístupnými nielen ostatným zamestnancom úradu, ale prostredníctvom internetu aj širokej verejnosti.

MsÚ Ilava má pritom širokú paletu možností rozhodnúť sa, ktoré údaje chce takýmto spôsobom poskytnúť občanom v dostupnom čase pri aktualizácii dát v tejto aplikácii.

Aplikácia umožňuje zapínanie a vypínanie vrstiev podľa štruktúry legendy, preddefinovaných tematických zobrazení, vyhľadávanie a prácu s mapou pomocou štandardných funkčných tlačidiel (pohyb po mape, zoom, meranie vzdialenosti atď.)

 

Jednoduché zásady pri používaní (stručný manuál) web GIS portálu:

- prvé, čo treba urobiť je vybrať (zafajkovať) parcely v ľavej časti Témy. Inak sa mapy nemusia zobraziť, čo je častý problém u užívateľov. Prepínač v ľavej časti Mapy je nastavený default ako mapa orientačná, dá sa podľa potreby prepnúť na leteckú.

web gis

- mapy možno zväčšovať alebo zmenšovať tlačídlami - a + a ikonou "ruka" možno pohybovať mapou na obrazovke. V prípade veľkého zväčšenia je možno použiť simulátor v pravej dolnej časti obrazovky (červený obdĺžnik)

- k vyhľadávaniu parcely sa pristupuje z horného menu ikona lupa, meranie obvodu a plochy parcely sa vykoný výberom ikony trojuholník z hornej časti menu. Vybratá parcela sa zobrazí na mape v červenom rámčeku. Pre výpočet parcely treba klknutím myši označiť po jej obvode najviac vystupujúce rohy príp. zlomy. K výberu vyhľadanie parcely sa dá použiť aj lomítko (napr. 1843/1)

 

Web GIS portál spustíte z banera, umiestneného na titulke www.ilava.sk

kliknite:

Web GIS

 

bližšie informácie na info@ilava.sk prípadne tel: 042 44 555 44

admin

 

 

Predchádzajúce aktuality