Preskočiť na obsah
ENGLISH INFO
Grafická verzia - Verzia pre slabozrakých - Textová verzia Odoberať RSS RSS

Stretnutie s básnikom Ondrejom Nagajom

Keď je človek bezmocný
je rád každej pomoci.
Aby si sa nesmel zložiť,
je tu ruka, čo ťa drží.
V každom z nás sa chvejú
struny, keď zakvíli známe
u í í í .


/Už básničky idú z knižky/


Ondrej Nagaj, básnik, ktorý má vo svojich 70 rokoch stále blízko k deťom nielen svojou tvorbou, ale aj stretnutiami s nimi. Srdečný, vitálny a bezprostredný predstavil 10. mája v dome kultúry svoje knižky ilavským žiakom 1.stupňa ZŠ a zároveň z nich prečítal niekoľko žartovných básní.
Samozrejme, že nezabudol ani na hádanky, aby si tak otestoval dôvtip malých školákov. Bývalý profesor slovenského a ruského jazyka na Strednej pedagogickej škole v Turčianskych Tepliciach debutoval
básnickou zbierkou Verše na pni /1966/, po ktorej nasledovalo niekoľko ďalších, posledné: „Píšem si na miesto teba /2007/ a Ukradomky /2010/.
A ako sa dostal k tvorbe pre deti? Začalo to tak, že jeho študentky, budúce učiteľky materskýchškôl, ho často prosili, že potrebujú básničky pre škôlkarov, či už o prírode, zvieratkách, veciach, udalostiach, a pod.
Tak im teda niečo vymyslel, a tým sa ten básničkársky kolotoč roztočil. Neskôr zas bolo treba na podnet logopéda vymyslieť verše pre deti na výučbu výslovnosti.
Tak vznikli známe knižky:

Mám básničku na jazýčku
Riekanky do škôlky
Nepotkni sa jazýček
Čo slniečko videlo
Zarecituj si básničku
Hádanky z lesa
Hádanky z lúky


a mnohé ďalšie.

Malých čitateľov najviac zaujímalo ako jeho básničky vznikajú, či píšu aj jeho deti, čo by chcel ešte napísať a či sa mu aj to, čo napísal, páči. Aby si trochu oddýchol od toľkých otázok, štvrtáci mu pod vedením p.učiteľky Koštialikovej predstavili svoj víťazný program zo súťaže o cenu „Zlatý Amos" v Košiciach. Pán Nagaj prišiel na pozvanie Mestskej knižnice v Ilave po prvýkrát a okrem toho, že sa mu tu páčilo, vyslovil aj
uznanie nielen šikovným ilavským deťom, ale aj pedagogickému umeniu učiteliek, ktoré ich vedú cestou poznania od prvých školských rôčkov.
Ľ.L