Preskočiť na obsah
ENGLISH INFO
Grafická verzia - Verzia pre slabozrakých - Textová verzia Odoberať RSS RSS

Otázky a odpovede

Pridať príspevok

príspevky sú zoradené od najnovších (zmeniť)

#3189 | odpovedať 09.09.2015 10:54:14
mark marek

Ako to je naozaj s TSM a vyberom riaditela?
#3188 | odpovedať 04.09.2015 17:19:09
obcianka2

V novinách, ktoré vydáva naše okresné mesto, sledujem aj priebežné hodnotenie rozpočtu mesta. Nie je mi jasné z čoho sa skladá položka: výdaj mesto, prečo nám túto položku nerozvádzate a neuvádzate presnejšiu štruktúru výdavkov mesta. Zverejňovanie rozpočtu mesta nám síce pomáha získať kontrolu nad celkovou finančnou situáciou samosprávy mesta, ale údaje výdavkov mesta, ktoré zverejňujete, sa nedajú občianskej verejnosti posúdiť a skontrolovať.
Ďakujem, že môžem sa pýtať.
#3187 | odpovedať 03.09.2015 08:13:05
mark marek

mesto na otázky ludi prestalo odpovedat? je tu vidiet jeden velky nezaujem.akurat sa rozobera park system. hlavne ze sa postavi zachytne parkoviska. ale uz to treba nejak dobojovat ked sa do park systemu tolko nainvestovalo.
#3186 | odpovedať 29.08.2015 15:12:00
obcianka2

Čítala som si obecné noviny, ktoré vydáva obec občanom zadarmo v náklade 2200 kusov. V novinách je spoplatnená len inzercia, ktorá je dosť drahá. Podľa počtu obyvateľstva je to porovnateľná obec s naším okresným mestom. O čom v obecných novinách písali, to mi v novinách nášho okresného mesta chýba, a to z toho dôvodu, že každý z nás nemá internet. Už na prvej strane bolo uverejnené uznesenie obecného zastupiteľstva, nasledovali priebežné i ročné výdavky rozpočtu ( výdavky na mzdy pracovníkov obecného úradu, poslancov a komisie ). A v celkových výdavkoch boli zverejnené všetky nákladové položky obce, celkom tam bolo uvedených 33 nákladových položiek. Potom nasledoval pohľad na stavebné aktivity obce. Zverejnili aj to, aké boli dotácie a príspevky z eurofondov na jednotlivé stavebné akcie obce, aby si občania nemysleli, že to všetko nebolo platené z rozpočtu obce. Keby sme to my všetko chceli vedieť, museli by sme mať všetci internet, pretože to v novinách, ktoré vydáva naše mesto, občan bez internetu mnohé informácie jednoducho nenájde. Z týchto dôvodov doterajšia komunikácia, zverejňovanie zápisníc a dôležitých informácií len na webe a závesných skrinkách, všetkým občanom nevyhovuje. V rámci projektu otvorená samospráva, by sme mali vedieť, koľko nás stoja služby samosprávy, teda mzdové náklady pracovníkov z ročného rozpočtu mesta, mzdy poslancov, komisií, kedy a koľko nových pracovníkov samospráva mesta prijala, .. Ak je aj naša samospráva zapojená do tohto projektu, mali by sme o tom my občania a platitelia daní vedieť.
#3185 | odpovedať 27.08.2015 16:45:48
obcianka2

Zabudla som napísať, že zvláštne slovo „spravodlivý“ má podľa slovníka niekoľko významov. V prvom rade vyjadruje rešpektovanie práva iných, objektívne hodnotenie,… Môžeme spomenúť, že zodpovednosť za spravodlivosť, za naše skutky, môže byť podľa možností a nášho postavenia v tomto svete rôzna.

Na internete som našla takúto definíciu spravodlivosti:

„Spravodlivosť je morálny princíp požadujúci rešpektovanie právnej normy, cnosť spočívajúca v rešpektovaní práv druhých. Spravodlivosť je jedna zo základných spoločenských hodnôt“. … http://sk.wikipedia.org/wiki/Spravodlivosť
#3184 | odpovedať 25.08.2015 17:08:17
obcianka2

V živote sa neriadime len novou módou, trendom doby, ale aj radami Písma. „Nie samým chlebom žije človek,“ aj to môžeme politikom pripomenúť. A podľa ďalšieho biblického odporúčania, v systéme moci hľadáme najprv …spravodlivosť, potom pravdu, úprimnosť, pokoru,...to by mala byť naša úloha Je ešte pre nás podstatné, že politik si zachováva svoju dôstojnosť, keď sa podriaďuje vyšším kresťanským hodnotám? Či spravodlivosť pre politikov už nie je žiadna hodnota? Od kresťanských politikov by sme mali požadovať ešte väčšiu mieru spravodlivosti ako od ľavičiarov a liberálov. Nikto sa za nás nebude domáhať spravodlivosti, keď nie my občania sami. Za politikov sa asi málo modlíme, pomáhajme si modlitbou, alebo je jednoduchšie pre nás mlčať? V kapitalizme vraj vládne atmosféra tvrdého individualizmu, už to pozorujem aj v našom meste.
V nespravodlivom systéme vecí, môžeme mať aj takú skúsenosť, že v našom ľudskom rode bez ovocia, môže byť aj kríza autorít a kríza vzorov. Ale človek sám a bez vzorov sa ťažko stane v tomto svete dobrým.
#3183 | odpovedať 25.08.2015 12:16:35
mark marek

ako vidim človek sa tu odpovede nedovolá. je vidiet ako mesto naozaj nema zaujem.
#3182 | odpovedať 24.08.2015 17:56:11
Je to mozne?

Nic proti rekonstrukcii...Ale uz sme unaveni z prachu, premavajucich sa velkych aut, techniky, nekonciaceho bordelu, hluku!Bezohladni vodici / nie vsetci/ nam denne strpcuju zivot blaznivou jazdou po Sihoti.Napriek tomu, ze ulice su plne ludi, prazdninujucich deti...Prezit v tychto dnoch na kanalskej ceste je umenie!!!
#3181 | odpovedať 24.08.2015 15:46:04
ilavan

Pri mojej poslednej návšteve Ilavy konštatujem, že rekonštrukcia Podhradského potoka má svoje tempo, treba dohliadnúť na termín dokončenia. Prevláda však nespokojnosť, že na návrhy a podávané riešenia občanov, mesto vôbec neodpovedá. Situácia je už hraničná s ignoráciou. Občania očakávajú dobré návrhy, ale hlavne dobre zrealizované riešenia od ľudí, poberajúcich za toto odmenu, či plat.
#3180 | odpovedať 23.08.2015 10:04:07
obcianka2

Náš svet je poznačený rodinkárstvom, klientelizmom, korupciou,... Určite to neprekáža bohatým, úspešným a mocným. Nepotrebujú sa spravodlivosti domáhať a nerovnosti politického systému vyrovnávať.
Peníze všecko múžú, napísal už veľmi dávno Hugolín Gavlovič. Platí to aj dnes, všade, v politike, v zdravotníctve, školstve,.. Napriek tomu si myslím, že pre obyčajných ľudí je dôležité spravodlivo rozdeľovať bohatstvo a moc. Ani nezávidím, že napríklad komunálny politik si môže za dve či tri volebné obdobia postaviť aj dva domy, ak spravodlivo nadobudne majetok, rozdeľuje financie, funkcie a moc. V opačnom prípade mám problém s jeho autoritou.
Doterajší spôsob výkonu politickej moci by mal prekážať hlavne mladým ľuďom, pretože nedáva všetkým rovnaké pracovné príležitosti. Koľko mladých ľudí musí dnes čakať na pracovné príležitosti, aj keby boli dobrí, možnosti uplatnenia v štátnej správe sú obmedzené. Aj v samospráve nášho mesta máme samé známosti, ľudia si medzi sebou hovoria. Chybou je, že vrchnosti nič nepovedia, svojim spôsobom to tolerujú. Nikomu to neprekáža, že máme mestá plné korupcie, klientelizmu, rodinkárstva,... ale predsa, v Bratislave som našla jeden bilbord, ktorý týmito kritickými slovami na to ľudí upozorňoval, že majú takých hriechov plný kraj. V našom meste je tiež mnoho ľudí ľahostajných. Nestačí, že sa v kostole cítime ako dobrí ľudia, a že si zaspievame o neprávosti.
Pre obyčajných ľudí je dôležité spravodlivo rozdeľovať politickú moc, financie a funkcie, a to si občania musia strážiť, nie sme bezmocní. Nepomôže nám, že sa volieb nezúčastníme a všetko budme vrchnosti tolerovať!

#3179 | odpovedať 16.08.2015 21:28:22
marekjozef Marek Jozef

Dobrý deň,
už predčasom som sa v predchádzajúcom príspevku rodinkárstva venoval rodinným vzťahom na mestskom úrade a z toho vyplývajúcej úbohej morálke. Pán primátor trvá na zamestnaní Emila G., ak to nevyjde na riaditeľa TSM, tak má zabezpečené miesto ako odborník na ekonomiku a majetok verejnej správy, čo som sa dozvedel z DK Ilava. Pán primátor určite vie prečo to chce a musí urobiť - kvalita a pracovné skúseností v uvedených oblastiach to skutočne nie sú. Časté nútené odchody po pár mesiacoch spomínaného pána z mnohých predchádzajúcich zamestnaní, hovoria za všetko. Primátor je v komunálnej politike dosť dlho a zatiaľ pochopil len to, že nepopulárne veci majú zaňho robiť iní, pretože pred občanmi chce byť najrovnejší z rovných. Kompetenciou primátora je personálna oblasť MsÚ a teda výber zamestnancov. To, že doteraz neobsadil tak dôležitú funkciu ako je ekonomika a majetok nášho mesta, bude tým, že nechce, aby výber p. Emila G. bol spájaný z jeho menom, preto nato použije poslancov. Teraz budem najbližšie mestské zastupiteľstvo sledovať veľmi pozorne, pretože tam sa to udeje. Nekalé praktiky rodinkárstva sa tam majú zlegalizovať, načo použije poslancov. Toto divadlo, hodné zaslúžilého umelca bude zaujímavé a určite spoluobčanom doporučujem sledovať ho. Novú dvojicu manželov zamestnaných na mestskom úrade si dopíšte do zoznamu k už existujúcim doterajším (2x manžel s manželkou, matka s dcérou, matka so synom, brat so sestrou), a pamätať si, že na túto nehoráznosť a nezodpovednosť sa treba pýtať pána primátora na predvolebných mítingoch. Zase sa obraciam na poslancov, verím, že sa nenecháte zblbnúť siahodlhými monológmi primátora a jemu zaviazaných osôb, aj z Vašich radov. Určite nie ste povinní robiť služobníčkov vedeniu mesta, ale rozhodovať sa v prospech nás občanov.
#3178 | odpovedať 16.08.2015 17:04:55
obcianka2

Nedávno som čítala knihu Ježiš Nazaretský, ktorú napísal emeritný pápež Joseph Ratzinger – Benedikt XVI. Mnohí máte už jeho knižky určite prečítané, okrem mnohých hodnotných poučných myšlienok o pravde a spravodlivosti, o záchrane sveta, zaujal ma a prišiel mi ako dôležitý tento text jeho knižky:
„Viera a náboženstvá sú využité na politické ciele. Dôležité je len usporiadanie sveta. Náboženstvo je potrebné iba do tej miery, v akej môže dopomôcť k tomuto cieľu.“
Ja som mala tiež niekedy taký pocit. Ak to platí aj v dnešnej dobe, potom už neviem, kto sa stará o morálny profil spoločnosti?
#3177 | odpovedať 13.08.2015 17:54:02
obcianka2

Pri rozoberaní slova svedomie zostáva otázkou, kedy sa človek či politik previní pred svojím svedomím, a pred zákonom nie?
#3176 | odpovedať 12.08.2015 10:56:44
občianka2

Ospravedlňujem sa za chybu , v básni som mala správne napísať slovo tichý, nie tichí.
Keď som sa už pomýlila, k téme spravodlivosti a pravdy si dovolím spomenúť ešte otázku ľudského svedomia. Vladimír Mináč v knižke Paradiso píše: „Priestor svedomia je jediný priestor slobody, tej, ktorú za slobodu považuje kultúrny človek. Sloboda mimo tohto priestoru , sloboda mimo kultúrnej zodpovednosti je iba opakovaným zločinom, ustavičnou bratovraždou. Žili sme v časoch, keď svedomie sa kupovalo a predávalo... na jeden raz i na dlhší čas, napríklad za postup v zamestnaní, za vstup na vyvolenú scénu, za brata, za sestru, za kamaráta, známostiam,...
Ako je s našim svedomím v dnešnej dobe?
#3175 | odpovedať 11.08.2015 08:59:41
obcianka2

Nezastaviteľný

Nezrušiteľný tichí príchod
dôsledku po príčine
má meno: Božia spravodlivosť.
Súd Boží - a nič iné.

Že príliš mešká – ťažkáme si,
my ľudských odplát lakomí.

Milan Rúfus

Báseň je poučná aj pre túto dobu, básnik píše, že v konečnom dôsledku meradlom toho čo je správne má meno Božia spravodlivosť. Spravodlivosť sa prejavuje našim správaním, ktoré by malo byť v súlade s príkazmi Božieho slova a zákona. Pre bohatých a mocných je spravodlivosť ťažšia, je iná, ako pre obyčajných ľudí. Čo keby sme rozmýšľali aj o večnosti? „Potrebovali by sme pre to stihnúť urobiť viac dobrých skutkov vo svojom živote, aby sa duša neumárala oneskorenou ľútosťou.“ (Napísal autor v novele Lotos).

„Z tej priepastnej nerovnosti ( tejto doby) budú sa domáhať spravodlivosti iba slabí, chudobní a ponížení. Spravodlivosť je v zajatí bohatých a mocných. Dúfam, že dobré prežije zlé časy aj pri nedostatku spravodlivosti.“ (Napísal V. Mináč, Paradiso).
#3174 | odpovedať 10.08.2015 16:15:45
obcianka2

Nebojte sa , Boh oklamaný nebude.
Čokoľvek by človek rozosieval,
to bude aj žať.


Staré hriechy už boli odpustené. Dnešnú dobu nás trápia nové hriechy, ktoré zasahujú celú našu spoločnosť: korupcia, rodinkárstvo, klientelizmus, … Či tie naše chyby nič neznamenajú? Snažme sa aspoň trochu polepšiť.
#3173 | odpovedať 10.08.2015 16:00:11
martina 75 miskakiska

Ilavan,tak ako ja tak aj ty si si mohol už dávno všimnúť,že v našom meste sa pre potreby občanov hľadajú len príčiny ako sa to nedá a už v žiadnom prípade ako to nepôjde.Mne jeden anonymný dotyčný raz v tejto diskusii napísal na súkromný mail,že aby som sa prestala sťažovať,zdvihla svoju lenivú riť a urobila niečo pre Ilavu.Neviem,prečo by som to mala robiť.Za prvé nie som za to platená,za druhé nie som milionárka a ani nespávam s bankárovým synom,a za tretie urobiť niečo čím sa potom budú chváliť iný,že ako splnili nejaký volebný sľub?Tak to rozhodne nie.V našom meste sa nemáme ale absolútne čím chváliť a je veľkou hanbou,že nosíme titul okresného mesta.Jedinú užitočnú vec by urobili,keby sa tohoto titulu vzdali,pretože tu nemáme ale že vonkoncom nič.Nad dobrými vecami,ktoré tu ľudia navrhujú sa mávne rukou,šak načo.Na mestskom zastupiteľstve sa hádajú a osočujú ako psi a máme mi za potreby toto počúvať a dívať sa na nich?No nech sa pre mňa za mňa aj pozabíjajú,ale bez svedkov.
#3172 | odpovedať 10.08.2015 15:57:43
ilavan

Prajem dobrý deň
Ďakujem, že zhotoviteľ parkoviska pri železničnej stanici reagoval a telefónny stĺp v chodníku je odstránený a vedenie preložené. Pohľad okoloidúceho návštevníka Ilavy na priestor parkoviska pôsobí nezaujímavo až odpudzujúco. Na zelených plochách, kde je zabudovaný odpad, rastie burina, aj tá je nepokosená. Bolo by žiadúce, zelené plochy parkovo upraviť a udržovať.
Za takto zrealizované parkovisko dávam mestu 1*
#3171 | odpovedať 08.08.2015 10:39:59
obcianka2

Prečo je kúpalisko naša neobľúbená téma?
Ja som už konečne pochopila, prečo nikoho z nás nezaujíma mestské kúpalisko. Keďže lepšie situovaní občania nášho mesta si môžu dovoliť aj exotické dovolenky z ťažko zarobených peňazí. Teda tí šťastní ľudia, ktorí si náhodne zarobili v privatizácii mestského majetku ako v lotérii, si môžu svoje peniažky míňať na plážach na Sicílii, Cypre, v Turecku,... A tí, ktorí mali menšie šťastie, len v Chorvátsku. A tí celkom obyčajní ľudia, ktorí nemali vôbec šťastie a schopnosti v týchto privatizačných lotériách, sa musia uspokojiť len so štrkoviskom na Váhu.
#3170 | odpovedať 06.08.2015 11:35:28
ilavan

Rekonštrukciou železničnej trate sa značne zlepšili podmienky dopravy v Ilave. Vybudovali sa nové nástupištia, ale zostala nám stará neopravená železničná stanica. Bolo by žiadúce, aby vedenie mesta toto riešilo.
Treba dohodnúť so ŽSR Bratislava spôsob a termín opravy budovy. Ak nebudú iné možnosti, aj za finančnej spoluúčasti mesta. Jedná sa minimálne o výmenu starých okien a vchodových dverí a opravu vonkajšej fasády.
Za predmetnú spoluúčasť mesta požadovať prenájom
nevyužitých priestorov v objekte železničnej stanice.
Tieto priestory potom mesto komerčne využívať/dať do prenájmu/ pre využitie, napr. zriadenie bufetu, predaj
novín, na poschodí využitie bytových priestorov. Takto
by sa prípadné finančné náklady mesta vrátili, ošarpaná budova železničnej stanice- vstup do Ilavy, bola minimálne opravená. Zlepšili by sa podmienky cestovania a aj spokojnosť občanov. Hľadajte spoločne ako sa veci dajú riešiť. Nehľadajte príčiny , ako sa to nedá.

Pridať príspevok

<< < ... 10 11 12 13 14 15 16 17 ... > >>