Preskočiť na obsah
ENGLISH INFO
Grafická verzia - Verzia pre slabozrakých - Textová verzia Odoberať RSS RSS

Zadĺženosť štátu

»
Zadĺženie verejných financií(dlh štátu SR) ku koncu roka 2014 dosiahlo

55,4% HDP


 

Sledovanosť zadĺženosti v r. 2014 a predchádzajúcich rokov:

Ide o medziročný pokles.Štát znížil dlh hotovosťou,poklesom hotovostných rezerv,ktoré znížil,použil na splatenie časti dlhov.Prostriedky Štátnej pokladnice na zníženie dlhu v tomto roku dosahujú rekordnú výšku 1,87 miliardy eur(2,5% HDP).

 

Dlh prekročil 58% HDP

Eurostat Eurostat


Zadĺženie štátu SR prekonalo historickú hranicu, na konci marca 2014 bol dlh Slovenska najvyšší v histórii 58,4% HDP(42,3 miliardy euro)

 

Verejné financie

Kritická hranica, najvyššia v histórii,to je výška dlhu SR. Dlh SR koncom 1.Q r. 2014 prekonal  rekordných 58 %. Zdroj: európsky štatistický úrad Eurostat.

Zadĺženosť mesta Ilava k 07/2014 je 16%,bez záväzkov po lehote splatnosti.S výhľadom na zníženie pod 15% ku koncu roka 2014.

V porovnaní s koncom r.2013 je nárast dlhu SR o 3%.

Vláda tvrdí, že do konca roka klesne dlh  hlboko pod 57%. Slovensko malo ku koncu marca dlh 58,4% HDP (42,3 miliardy eur). Je to doteraz najvyšší zverejnený dlh našej krajiny. Dáta ukázal štatistický úrad Eurostat.

Z pohľadu  záväzkov u investorov je  podstatná výška dlhu k 31.12.2014.

Ak neklesne pod 57%, vláda musí na r. 2016 pripraviť vyrovnaný rozpočet, bez deficitu. Hovorí o tom ústavný zákon o dlhovej brzde. Prekonaním hranice 55% ku koncu r. 2013 štát,mestá, obce môžu rozpočtovať výdavky na r. 2015 do výšky výdavkov r. 2014.

Prečo dlh stúpol

Na konci r. 2013 bol dlh 55,4%. Vláda  nerátala, že prevýši 55 %.

Stalo sa a musela(dlhová brzda) viazať 3% väčšej časti rozpočt. výdavkov, 305 miliónov eur.

Za 3 mesiace dlh narástol nad 58%. Min. financií vysvetľuje rast dlhu  využitím priaznivých podmienok na trhu,požičaním si. Investori kupovali naše dlhopisy za nízke úroky.

Ku koncu r. 2014 sa očakáva  pokles výšky dlhu, vysvetľuje ministerstvo.

Vláda tvrdí, že na konci r.2014 bude dlh medzi 55-56%. Spolieha sa aj na to, že agentúra pre núdzové zásoby ropy nebude patriť do verejných financií.Zníži sa hotovostná rezerva.

Aké sú riziká

Vývoj dlhu má riziká. Neznámou je ekonomický rast v druhej polovici roka, cenový vývoj,vývoj deficitu. Na jeseň sa má meniť metodika Eurostatu. Ak nová metodika nezmení výpočet HDP, dlh by v pomere k výkonu ekonomiky  stúpol.

Rizikom bude vývoj dlhu  v r. 2015. Či neprevýši 57%, závisí najmä od toho, či štát predá 49% akcií v Slovak Telekome za miliardu eur.

 

Erostat
 
Erostat
 
Erostat

 


 

Miera dlhu Mesta Ilava na konci roka 2013


Správa HN online.sk:

Dlh Slovenska prekročil kritickú hranicu. Vláda musí škrtať

 

Slovenský dlh dosiahol 55,4 percenta. Znamená to, že vláda bude musieť ušetriť približne 300 miliónov eur

Slovenská vláda bude prvýkrát reálne platiť za zadlžovanie. Podľa dnešných výsledkov európskeho štatistického úradu Eurostat náš dlh dosiahol 55,4 percenta a presiahol tak kritickú hranicu. Kažimír

To znamená jediné – tvrdé sankcie z ústavného zákona. Ten hovorí jasne. Ak dlh prekročí 55 percent, vláda musí škrtať tri percentá výdavkov. To pre Slovensko znamená približne 300 miliónov eur. Pôvodne pritom vláda očakávala, že dlh za vlaňajšok skončí pod touto hranicou.

Lepšie v porovnaní s očakávaniami sa vyvíjal slovenský deficit. Ten dosiahol 2,77 percenta, pričom pôdovné odhady boli len tesne pod tromi percentami. „Toto číslo je pod cieľom, ktorý sme si stanovili v štátnom rozpočte na rok 2013 niekde na úrovni 2,9 percenta HDP. Dosiahli sme lepšie výsledky, ako sme očakávali,“ povedal minister financií na tlačovej konferencii.

Slovensko tak splnilo svoj kľúčový cieľ, kvôli ktorému bol vlani prijatý masívny balík opatrení. Medzi nimi napríklad vyššie dane pre firmy, lepšie zarábajúcich, zodvodnenie dohodárov či vyššie zaťaženie pre živnostníkov.

Definitívny výsledok za deficit však bude Európa posudzovať ešte raz, na jeseň. Keďže v tom istom čase Eurostat mení metodiku, ktorou sa schodok počíta, mohol by byť konečný výsledok o niečo vyšší.


HN online.sk
Percento vyjadruje vzťah dlhu k HDP. Zdroj dát: Eurostat

 

Komplet článok s videom - Ivan Szabó, komentátor HN tu