Preskočiť na obsah
ENGLISH INFO
Grafická verzia - Verzia pre slabozrakých - Textová verzia Odoberať RSS RSS

Veľkonočné tradície, trhy ľudových remesiel

Dátum: 12.04.2019 Čas: 10.00-16.00 Miesto: Dom kultúry Ilava

 

Veľkonočné tradície 

Mesto Ilava - oddelenie kultúry v spolupráci s Považským osvetovým strediskom v Považskej Bystrici vás srdečne pozývajú na podujatie venované veľkonočným sviatkom. Uskutoční sa v piatok 12. apríla 2019 od 10.00 - 17.00 hod. v dome kultúry a vonku pri DK /v prípade priaznivého počasia/

Výrobky majstrov ľudových remesiel: kraslice zdobené rôznymi technikami, veľkonočné dekorácie, medovníčky, výrobky z dreva, paličkovaná čipka, bižutéria, sviečky, výrobky z prútia, včelie produkty, keramika, autorské odevy atď.

SOŠ Pruské-cukrári a aranžéri, tvorivé dielne pre žiakov ZŠ. CSS Sloven Slavnica-výrobky z kreatívnej tvorby klientov. 

16.00 Kultúrny program

DFS Vretienko Ilava, FSK Praznovanka z Praznova, DFS Laštek a FS Strážov z Ilavy. Vstup voľný. 

Remeselníci môžu kontaktovať Mgr. Darinu Gašparovú poverenú vedením DK: 042-44 555 73, darina.gasparova@ilava.sk

Folklórna skupina Praznovanka z Praznova, mestskej časti Považskej Bystrice, vznikla v roku 1980. Zo skupiny 10 žien, ktoré v tom čase spievali pod záštitou SZŽ, svojim spevom získavali popredné umiestnenie. To ich motivovalo o rozšírenie skupiny o ďalších členov i obohatenie repertoáru o zvykoslovné pásma. FSk Praznovanka od svojho vzniku zbiera a udržiava bohatú klenotnicu ľudových piesní a zvykosloví súvisiacich s každodenným životom i významnými udalosťami vo svojej obci. Počas svojho účinkovania vystupovali na Folklórnych Festivaloch Východná, Detva, Myjava a v moravských mestách Starý Hrozenkov a Holešov.

Podieľa sa na všetkých podujatiach v obci Praznov, v meste Považská Bystrica, v regióne i na regionálnych folklórnych festivaloch. Zúčastňuje sa na všetkých regionálnych prehliadkach a súťažiach a viac krát FSk postúpila na krajské i celoslovenské prehliadky. V roku 1991 sa FSk Praznovanka zúčastnila krajskej súťažnej prehliadky, kde postúpila  na celoslovenskú súťažnú prehliadku a získala jednu z hlavnýchcien Matice Slovenskej.

Skupina má v súčasnosti 32 členov  vo veku od 19 do 84 rokov