Preskočiť na obsah
ENGLISH INFO
Grafická verzia - Verzia pre slabozrakých - Textová verzia Odoberať RSS RSS

Základné informácie


O meste

O meste

Mesto Ilava má rozlohu 24,3 km2 a 5 416 obyvateľov. Hustota obyvateľstva je 223 obyvateľov/ km2. Z hľadiska vývoja rozlohy mesta sa najväčšie zmeny udiali v sedemdesiatych rokoch, keď boli s Ilavou zlúčené obce Iliavka a Klobušice (1.4.1969). Preto v súčasnosti rozloha mesta zasahuje do dvoch katastrálnych území, t.j. k.ú. Ilava a k.ú. Klobušice.


Geografická poloha a mapa mesta

Geografická poloha a mapa mesta

Mesto Ilava bolo od nepamäti považované za srdce Ilavskej kotliny, ležiacej v náručí malebného horstva Považia. Ilavská kotlina dosahuje dĺžku takmer 27 km a šírku medzi Ilavou a Pruským 4 km.


Okolie mesta Ilava

Okolie mesta Ilava

Mesto Ilava bolo od nepamäti považované za srdce Ilavskej kotliny, ležiacej v náručí malebného horstva Považia. Kotlina dosahuje dĺžku takmer 27 kilometrov a šírku 4 kilometre. Nad koberce zelených hôr na severozápadnej strane vystupujú do výšky vápencové kamenné bralá a zrúcaniny kedysi pyšného hraničného strážneho hradu Vršatec. Na juhovýchode sa tiahne Strážovská hornatina, nad ktorou sa vypína kamenný kužeľ Vápča. Historická časť mesta leží na južnej sprašovej terase vo výške 253 metrov nad morom, zatiaľ čo železničná stanica a časť Ilavy rozkladajúcej sa v povodí rieky Váh pod terasou je len v nadmorskej výške 243,5 m. Zemepisná šírka je 48° 59´ 50´´ a zemepisná dĺžka mesta je 18° 14´ 10´´.

a


Obce a mestá okresu Ilava

Obce a mestá okresu Ilava

Turisticko - historické zaujímavosti okresu Ilava.


Symboly mesta

Mestské symboly sú :
a) erb mesta a vlajka
b) zástava mesta
c) pečať mesta

 
erb
Mestský erb tvorí modrý štít, v ktorom je strieborné štvorvežové opevnenie. Červené strechy vežičiek sú zakončené zlatými trojlístkami.
  
vlajka
Mestská vlajka má obdĺžnikový tvar ukončený zástrihom siahajúcim do 1/3 dĺžky vlajky a tvoria ju od hora v poradí – biely, modrý, červený, modrý a biely pás rovnakej šírky.
  
pecat
Mestská pečať je v priemere 37 mm. Tvorí ju kruhopis s nápisom MESTO ILAVA v hornej časti ,PRIMÁTOR v dolnej časti pečate. Pečatné pole je oddelené od kruhopisu v jeho strede je erb mesta, po bokoch sa nachádzajú dva šesťlupienky.