Oslavy výročia oslobodenia mesta sa konali v stredu 30. apríla na Mierovom námestí pri Pamätníku SNP. Spomienkové podujatie otvorila tematickou básňou Viola Bakošová, členka Zboru pre občianske záležitosti v Ilave. ,,Dovoľte mi, aby som v mene nás všetkých vyjadrila hlbokú úctu a vďačnosť tým, ktorí pred ôsmimi desaťročiami priniesli nádej a slobodu do našich ulíc. Sme tu dnes, aby sme si túto významnú historickú chvíľu nielen pripomenuli, ale aj uctili," privítala v úvode hostí a verejnosť Petra Kurucová, kultúrna referentka mesta. ,,Každé takéto výročie je zároveň príležitosťou uvedomiť si, že sloboda, ktorú dnes máme, nevznikla sama od seba — je výsledkom odvahy, obetavosti a odhodlania ľudí, ktorých by sme si mali pripomínať s úctou a rešpektom. Nezabúdajme na minulosť, pretože vďaka nej si môžeme vážiť prítomnosť a zodpovedne tvoriť budúcnosť. Česť pamiatke osloboditeľom a vďaka všetkým, ktorí nezabúdajú," doplnila v mene Mesta Ilava Ivana Mičudová.
Zúčastneným sa následne prihovoril primátor Ilavy Viktor Wiedermann. Vo svojom príhovore pripomenul udalosti z apríla 1945. Na znak úcty a ako vyjadrenie vďaky našim osloboditeľom potom symbolicky vedenie mesta, poslanci a členky únie žien položili vence k pamätníku. Sprevádzali ich slávnostné salvy v podaní členov Čestnej stráže z Klubu vojenskej histórie Trnavská posádka. O hudobný doprovod sa počas celého podujatia postarala dychová hudba Predmierčanka.
Videoreportáž si môžete pozrieť tu: FACEBOOK-VIDEO
-verk-
PRÍHOVOR PRIMÁTORA MESTA ILAVA ING. VIKTORA WIEDERMANNA PRI PRÍLEŽITOSTI 80. VÝROČIA OSLOBODENIA ILAVY
Vážení spoluobčania, v tomto roku si pripomíname už 80. výročie oslobodenia nášho mesta. Dovoľte mi preto krátky exkurz do histórie oslobodenia Ilavy: Bombardovanie Ilavy sa datuje na 8. apríl 1945, ktoré si našťastie v prípade nášho mestečka nevyžiadalo žiadne obete na životoch. Rovnako tak môžeme s vďakou hlásať a konštatovať, že práve Ilava patrila k jedným z mála miest, kde oslobodenie prebehlo bez ľudských obetí. Predsa však jeden hrob v našom meste ako svedok týchto udalostí ostal. Je to hrob neznámeho vojaka (pravdepodobne rumunskej národnosti), ktorý je na cintoríne v Klobušiciach. Tento vojak bol vyslaný ako zved, avšak chytili ho nemeckí vojaci a v posledných dňoch vojny popravili. V nedeľu dopoludnia 29. apríla 1945 opustili Ilavu posledné nemecké frontové jednotky. Skôr ako tak urobili, vyhodili do povetria všetky mosty. Ilavskému obyvateľstvu tak spôsobili značné škody, pretože detonácie poškodili mnohé domy. Popoludní o 15-tej hodine prišli do mesta rumunské jednotky a o pár dní neskôr sovietska armáda. Obyvateľstvo nadšene privítalo osloboditeľov, aj keď naďalej prebiehalo mínometné ostreľovanie mesta nemeckými jednotkami z druhej strany Váhu. Vyjadrením vďaky za oslobodenie bola veľká prvomájová manifestácia v Ilave, na ktorej boli prítomní aj sovietski a rumunskí vojaci. Práve im vďačíme za slobodu a mier, ktoré do Ilavy priniesli. A to aj za cenu svojich vlastných životov, ktoré položili v boji za našu lepšiu budúcnosť. Jar pred osemdesiatimi rokmi mala úplne inú príchuť ako dnes. Prinášala predzvesť, že sa blíži koniec najstrašnejšieho konfliktu v dejinách ľudstva. Všetci ľudia vtedy žili nádejou na nový začiatok. Život bez vojny, bez utrpenia, bez hladu bol hnacím motorom na budovanie nášho nového mestečka, našej novej Ilavy. Vážení spoluobčania, už 80 rokov žijeme v mieri. Avšak dnes, pri pohľade na našich východných susedov, ale aj na celkovú politickú situáciu vo svete, si uvedomujeme, aký je mier krehký a zraniteľný. Svet bez vojen zostáva naďalej aj v tomto miléniu nedosiahnuteľným snom. Pokiaľ sa ľudstvo nepoučí zo svojej histórie a neuvedomí si, aká hrozná vie byť vojna, bude nevyhnutne smerovať k záverečnej apokalypse. Preto je dnes je hrdinom každý jednotlivec, ktorí si váži mier a jeho činy a kroky k tomu smerujú. Veľmi pri tom záleží na vzájomnej úcte, rešpekte a tolerancii človeka k človeku. Prajem nám všetkým šťastný život v slobodnej krajine a vo svete bez vojen! jeden k druhému. Dovoľte mi pozvať vás, aby sme spoločne položením vencov k pamätníku symbolicky vyjadrili úctu a vďaku našim osloboditeľom.
Ing. Viktor Wiedermann, primátor mesta Ilava
|