Menu

sk

Preklad (translations)

mesto ILAVA
mesto
Ilava

Na väzenskom múre pri Rímskokatolíckom kostole všetkých svätých v Ilave pribudla štvrtá pamätná tabuľa

Na väzenskom múre pri Rímskokatolíckom kostole všetkých svätých v Ilave pribudla štvrtá pamätná tabuľa

Michalovská viceprovincia redemptoristov, Konfederácia politických väzňov Slovenska, Ústav na výkon trestu odňatia slobody a Ústav na výkon väzby Ilava spoločne v sobotu 11. júla 2020 v Rímskokatolíckom kostole všetkých svätých v Ilave zorganizovali slávnostný akt odhalenia a požehnania pamätnej tabule blahoslavenému hieromučeníkovi Metodovi Dominikovi Trčkovi CSsR.

K trom už jestvujúcim pamätným tabuliam umiestneným na väzenskom múre pred ilavským kostolom tak pribudla už v poradí štvrtá. Tento raz venovaná gréckokatolíckemu kňazovi, ktorý bol prenasledovaný počas totalitného režimu a svoju strastiplnú cestu komunistickými väzeniami začal v roku 1952 práve v Ilave, keď bol nespravodlivo odsúdený za špionáž a velezradu na 12 rokov života. Podrobnosti o jeho živote a väznení sme sa mohli dozvedieť aj počas slávenia gréckokatolíckej svätej liturgie. Viac o Bl. Metodovi si môžete prečítať aj v predchádzajúcom článku TU.

Po slávnostnej svätej omši sa konalo odhalenie a požehnanie pamätnej tabule blahoslavenému hieromučeníkovi Metodovi Dominikovi Trčkovi CSsR. Počas tohto slávnostného aktu odzneli aj príhovory mnohých významných hostí. Za Konfederáciu politických väzňov vystúpil Peter Sandtner, ktorý spomenul niekoľkých ďalších kňazov i rehoľných sestier, ktorí boli neprávom väznení práve v Ilave. „Bola to moja dávna túžba, aby na tomto múre boli pamätné tabule nielen rímskokatolíckych a evanjelických, ale aj gréckokatolíckych kňazov. Máme členov, ktorí doteraz nenabrali odvahu navštíviť po rokoch Ilavu a o Ilave sa im v noci sníva. Najmä o bitkách od dozorcov. Zachovali sa spomienky viacerých politických väzňov, ktorí opisovali sadistické metódy dozorcov v Ilave, ale myslím, že to nie je potrebné spomínať. Lebo tu nie sme kvôli dozorcom, na tých sa už zabudlo. Sme tu kvôli svedkom viery, na ktorých sa nezabudlo a viacerých z nich si uctievame ako blahoslavených, obdivujeme ich hrdinstvo, že zostali verní napriek dlhoročnému utrpeniu,“ povedal okrem iného vo svojej zaujímavej reči.

„Ústav Ilava ako inštitúcia realizujúca trestnú politiku štátu je svedkom vývoja našej spoločnosti už 164 rokov, nakoľko v roku 1856 prešli ilavskými bránami prvé väznené osoby. Vtedy sa Ilavský hrad definitívne zmenil na celokrajinskú trestnicu a tomuto účelu slúži až do dnes,“ uviedol vo svojom príhovore riaditeľ väznice R. Mudronček. „Ako povedal istý múdry muž – kto nepozná minulosť, nepochopí budúcnosť. S pokorou a úctou počúvam vaše svedectvá a dnes pri tejto slávnostnej príležitosti môžem s hrdosťou skonštatovať, že Zbor väzenskej a justičnej stráže, ktorého súčasťou je aj tamojší ústav, pevne stojí na demokratických princípoch, kde sú na prvom mieste rešpektované ľudské práva,“ dodal.

Slávnostnej udalosti, ktorá má svoje významné miesto práve v Ilave, sa zúčastnil aj primátor mesta Viktor Wiedermann. Ako hosť organizátorov bol priamym účastníkom odhalenia pamätnej tabule a svojim príhovorom sa taktiež prihovoril zúčastneným. „Je mi cťou, že som sa mohol zúčastniť tohto slávnostného podujatia. Keď som počúval príbeh blahoslaveného mučeníka Metoda Dominika Trčku, zaujali ma na ňom dva silné momenty. Prvý je ten, že v časoch keď je ohýbaná pravda a lož sa stáva pracovným nástrojom, sú ľudia, ktorí dokážu prijať a niesť svoje posolstvo v mieri, láske a nádeji a sú ochotní zaň obetovať aj vlastný život. Druhým silným momentom je motto Bl.Metoda – Na nikoho sa nehnevám, všetkým odpúšťam. Určite sa v jeho živote vyskytli momenty, kedy sa cítil nahnevaný a zranený, ale keď bol na smrteľnej posteli, predniesol túto vetu. Svedčí to o tom, že mal ľudí rád a tú lásku, ktorú hlásal Kristus, dokázal svojim životom aj naozaj naplniť a prežiť. Aj dnes pre nás môže byť veľkým vzorom, aby sme sa dokázali vysporiadať s vecami, ktoré nás čakajú a dokázali každý niesť to svoje svetlo viery a pravdy,“ povedal primátor Ilavy.

Napokon boli odovzdané aj pamätné medaily na 50. výročie úmrtia blahoslaveného Metoda pre riaditeľa ilavskej väznice a primátora mesta Ilava. Dekan farnosti dostal ikonu blahoslaveného Metoda, ktorá bude odteraz zdobiť aj interiér Rímskokatolíckeho kostola všetkých svätých v Ilave.

 

-verk-

 

Dátum vloženia: 11. 7. 2020 15:31
Dátum poslednej aktualizácie: 13. 7. 2020 8:41
Autor: Veronika Klobučníková

PARKOVANIE

TRIEDENIE OLEJA

SOCIÁLNE SIETE

KNIŽNICA DK ONLINE

Mestská knižnica


ON-LINE katalóg

Prevádzková doba
pondelok až piatok
v čase 10:00-21:00 hod.
 

FOTOGALÉRIA

Náhodná fotogaléria

Dolný hrad po rekonštrukcii

SPOLKY A ORGANIZÁCIE