sk

Preklad (translations)

mesto ILAVA
mesto
Ilava

Otvorený list Ilavčanom od primátora

Primátor mesta Ilava Ing. Viktor Wiedermann

"Buďme nielen disciplinovaní, ale aj ľudskí – majme empatiu a pomocnú ruku pre každého, kto ju potrebuje," odkazuje spoluobčanom primátor mesta Ilava Viktor Wiedermann.

Vážení spoluobčania,


Máme za sebou dva týždne „povinnej karantény“ a koľko takýchto týždňov nás ešte čaká, zatiaľ nikto nevie presne odhadnúť. Už teraz však môžeme s určitosťou povedať, že to, čo spôsobilo ochorenie COVID -19, tak zásadným spôsobom ovplyvňuje a mení životy väčšiny obyvateľov našej planéty, že sa možno bude ďalšia história označovať a deliť na čas PRED koronavírusom a čas PO koronavíruse.


Ako v každej vypätej situácií, aj počas tejto pandémie sa prejavujú ako pozitívne, tak aj negatívne vlastnosti a charaktery jednotlivcov. Na jednej strane treba vzdať neskutočný OBDIVÚCTU všetkým ľuďom (nebudem ich tu menovať len preto, aby som náhodou na niekoho nezabudol), ktorí stoja v prvej línii boja so zákerným vírusom. To, s akým nasadením a samozrejmosťou vykonávajú svoju prácu v prospech iných ľudí, je prejavom ich nefalšovaného humanizmu a skutočnej ČLOVEČINY. Na druhej strane sme ale aj svedkami negatívnych prejavov jednotlivcov (našťastie ja ich vnímam ako marginálne) a to sebeckosti, arogancie a nedodržiavania pravidiel. Pritom jediný spôsob, ako sa z tejto situácie dostať, je ten, že VŠETCI BUDEME DISCIPLINOVANÍ vo svojom konaní a správaní.


V našom meste evidujeme zatiaľ dva prípady s pozitívnym výsledkom na ochorenie COVID-19, obaja nakazení muži majú pozitívnu cestovateľskú anamnézu a domácu liečbu. V niektorých okresoch začína postupne dochádzať aj na komunitný prenos ochorenia, čomu sa musíme snažiť čo najdlhšie vyhnúť. Najúčinnejším spôsobom je sociálna izolácia a používanie ochranných prostriedkov. Chcel by som vás, milí spoluobčania, preto požiadať buďme svedomití v dodržiavaní nastavených opatrení. Svojim konaním môžeme ochrániť nielen seba a svoje rodiny, ale aj tie najzraniteľnejšie skupiny obyvateľov.


Sú nimi najmä ľudia nad 65 rokov, ktorých chcem požiadať, zostaňte doma. Pohyb na verejnosti pre vás v týchto dňoch nie je bezpečný. Ak potrebujete nakúpiť, či vyzdvihnúť lieky, obráťte sa na svojich blízkych, ktorí vám určite radi pomôžu. O pomoc môžete požiadať aj nás na mestskom úrade. Zriadili sme špeciálnu pomoc práve pre vás s nákupmi základných potravín a liekov. Pracovníčky oddelenia kultúry spolu s ďalšími dobrovoľníkmi využívajú dom kultúry na to, aby šili ochranné rúška a postupne ich distribuujeme tým, ktorí to najviac potrebujú. Obdarovali sme detský domov, organizácie v meste, nemocnicu, ktorá bojuje s ich akútnym nedostatkom a spoločne s poslancami sme ich rozdali do schránok všetkým obyvateľom nad 75 rokov. Naše šikovné ženy pokračujú v šití aj naďalej, postupne by sme chceli rúškami dozásobiť všetkých obyvateľov nad 60 rokov a ak sa bude dať, naďalej pomáhať aj zdravotníkom.


Nie je to však len o tom, vyvolať vo vás pocit, že aj „vaša samospráva“ pridala ruku k dielu a snaží sa pomôcť. Je to hlavne o tom spojiť svoje sily. Ktokoľvek z vás sa k nám môže pridať. Pomôcť nám v šití, s materiálom, či pomôcť svojim starším susedom. Samozrejme pri dodržaní všetkých potrebných hygienických opatrení.


Som presvedčený, že to, čo sa dnes deje zvládneme a dostaneme sa z toho. Mohol by som si pomôcť niekoľkými príkladmi z našej histórie, kedy sme ako spoločnosť dokázali byť súdržní, solidárni a ochotní navzájom si pomáhať. Použijem však ako príklad príbeh a život mojej babičky. Narodila sa v roku 1910 a dožila sa 91 rokov. Hoci vo svojom živote prežila dve svetové vojny, poznala biedu a nedostatok, udalosti radostné aj smutné, nikdy si na svoj osud nesťažovala. Ja si ju budem navždy pamätať ako pracovitú a usmiatu ženu, ktorá, ako mi povedala, prežila šťastný život. Verím tomu, že každý z nás má vo svojom rodokmeni podobného predka. Preto som presvedčený, že prežitie je súčasťou našej genetickej výbavy.


„PANDÉMIA DALA FACKU VŠETKÝM ZBYTOČNOSTIAM“.

Myslím, že toto je asi najvýstižnejší citát dnešných časov. Dostali sme čas na to, aby sme všetci prehodnotili a nanovo si postavili rebríček svojich hodnôt a skutočne dôležitých vecí, ktoré potrebujeme k tomu, aby sme boli vo svojom živote šťastní a spokojní. Využime teda túto príležitosť, aby sme v sebe každý deň nachádzali to lepšie JA! Buďme nielen disciplinovaní, ale aj ľudskí – majme empatiu a pomocnú ruku pre každého, kto ju potrebuje.

Ing. Viktor Wiedermann, primátor mesta ILAVA

 
Dátum vloženia: 31. 3. 2020 13:21
Dátum poslednej aktualizácie: 31. 3. 2020 13:31
Autor: Veronika Klobučníková

PARKOVANIE

TRIEDENIE OLEJA

SOCIÁLNE SIETE

KNIŽNICA DK ONLINE

Mestská knižnica


ON-LINE katalóg

Prevádzková doba
pondelok až piatok
v čase 10:00-21:00 hod.
 

FOTOGALÉRIA

Náhodný výber z galérie

Mestská časť Klobušice

SPOLKY A ORGANIZÁCIE