sk

Preklad (translations)

mesto ILAVA
mesto
Ilava

Takmer 400 seniorov v Ilave dostane do schránky ušité rúško

šitie rúšok

Dom kultúry v Ilave naďalej šije rúška pre tých, ktorým chýbajú. Ďalšiu našitú várku budú poslanci a pracovníci mestského úradu distribuovať v obálkach priamo do schránok ľuďom nad 75 rokov.

V dome kultúry sa naplno šije, k pracovníčkam oddelenia kultúry sa na pomoc pridávajú aj ďalší pracovníci mestského úradu, ale aj mnohí dobrovoľníci.

 

,,Už sme zohraté, niekto strihá, niekto šije a ďalší zase žehlí. Striedajú sa u nás aj pracovníčky z mestského úradu, ktorým práve darí odbehnúť od svojej práce. Pomáhať nám chodia aj dobrovoľníci, ale pridali sa k nám napríklad aj učiteľky z materskej školy. Poskytli sme im materiál a šijú doma. Aj takto sa dá pomôcť," zhodnotila ostatné dni Anna Riecka, ktorá je poverená riadením domu kultúry. Ten sa namiesto plánovania kultúrnych podujatí v čase "koronakrízy" zmenil na provizórnu krajčírsku dielňu. Mesto sa tak snaží pomôcť tým, ktorí rúško nezohnali a nevedia si ho ušiť.

šitie rúšok

,,Po medializácii našej aktivity, sme od ľudí dostali aj materiál. Látok máme dosť, nedostatkovým tovarom sú gumičky, tie ale je už ťažké aj kdekoľvek kúpiť. Budeme musieť namiesto nich používať šnúrky a stužky... Veľkou pomocou, aby sme tento nápad mohli realizovať, bolo aj zapožičanie štyroch šijacích strojov, za čo darcom veľmi pekne ďakujeme," skonštatovala A. Riecka.

A poďakovanie prišlo aj od tých, ktorým snaživé "kulturáčky" už stihli pomôcť. ,,Rada by som sa Vám v mene svojom a v mene detí Centra pre deti a rodiny Ilava – Klobušice poďakovala za poskytnutie ochranných rúšok, ktoré pre naše zariadenie ušili zamestnankyne mestského úradu a dobrovoľníčky mesta Ilava. Ich podporu a pomoc si nesmierne vážime," adresovala ďakovné slová v liste primátorovi mesta Ilava Viktorovi Wiedermannovi riaditeľka Centra pre deti a rodiny Ilava - Klobušice Anna Pagáčová. ,,Poďakovanie za šľachetný čin a pomoc patrí všetkým ochotným ženičkám, ktoré ušili pre naše zariadenie ochranné rúška. Ďakujem za spoluprácu, prajem Vám v tomto neľahkom čase veľa zdravia a sily," doplnila Anna Pagáčová.

ďakovný list

Ako sme vám už v predchádzajúcom článku uviedli, do detského domova išlo prvých 130 ušitých rúšok. Ďalšie išli do ilavskej nemocnice, kde hlásia ich akútny nedostatok a ďalším organizáciám v meste. ,,V rozdávaní samozrejme pokračujeme naďalej. Hneď ako našijeme väčšie množstvo, rozdávame ich. Darovali sme ich aj jednotlivcom, ktorí prejavili záujem, ale aj seniorom, ktorým sme poskytli pomoc s nákupom potravín. Okrem toho zásobovali sme aj lekáreň, kde lekárničky nemali na svoju prácu ochranné pomôcky. V ostatných dňoch sme darovali rúška aj záchrannej službe a zopár ich poputovalo viacdetnýcm rodinám v našom meste a napríklad aj kňazom na faru," vymenovala nám priebeh distribúcie Anna Riecka. 

šitie rúšok

Aktuálne ale pracujú na zatiaľ najväčšej "zákazke", ktorá ale tak ako aj predchádzajúce bude vyfaktúrovaná ZADARMO :) ,,Z matriky sme si dali vytiahnúť zoznam občanov Ilavy nad 75 rokov. Máme ich mená a adresy a všetkým z nich doručíme rúško. Do obálok prikladáme aj inštrukcie, ako sa o rúško majú starať. Roznášať do schránok ich budú pracovníci mestského úradu, ako aj poslanci, ktorí sú ochotní takto pomôcť vo svojom volebnom obvode," vysvetlila nám A. Riecka.

obálkyKonkrétne rúška dostane 398 ľudí a každý z nich si v obálke nájde aj letáčik, kde im mesto ponúka aj spomínanú potravinovú pomoc. ,,Tá sa nám pomaličky rozbieha, každý deň urobíme tak zo dva nákupy pre starších občanov," dodala na margo pomoci pre seniorov.

letacikNaďalej platí aj výzva pre verejnosť, aby pomáhali starým ľuďom, nech nemusia zbytočne vychádzať von. V prípade, že im neviete osobne pomôcť, kontaktujte pracovníkov mestkého úradu.

letacik

Prečítajte si aj: 

mesto/aktuality/pomahame-sitim-rusok-obdarovali-sme-detsky-domov-i-nemocnicu-370sk.html

mesto/aktuality/radnica-zabezpeci-donasku-jedla-pre-seniorov-v-dome-kultury-sa-naplno-siju-ruska-366sk.html

 

-verk-

 

 

Dátum vloženia: 24. 3. 2020 15:50
Dátum poslednej aktualizácie: 24. 3. 2020 17:00
Autor: Veronika Klobučníková

PARKOVANIE

TRIEDENIE OLEJA

SOCIÁLNE SIETE

KNIŽNICA DK ONLINE

Mestská knižnica


ON-LINE katalóg

Prevádzková doba
pondelok až piatok
v čase 10:00-21:00 hod.
 

FOTOGALÉRIA

Náhodný výber z galérie

SPOLKY A ORGANIZÁCIE