sk

Univerzálny prekladač

Preklad (translations)

mesto ILAVA
mesto
Ilava

Tradícia stavania májov je tento rok iba symbolická

Tradícia stavania májov je tento rok iba symbolická

Ilavu i Klobušice zdobia máje. Ich stavanie sa uskutočnilo 29. apríla v tichosti bez prítomnosti širšej verejnosti. Postaralo sa oň oddelenie technických služieb mesta.

Stavanie mája svojou tradíciou siaha až do obdobia staroveku. Vtedy ich ľudia dávali pred svoje domy ako ochranu pred zlými duchmi a chorobami. Okrem toho MÁJ symbolizoval aj víťazstvo jari nad zimou a poľnohospodárom mal priniesť dobrú úrodu. V strednej Európe sa máje začali stavať od 15. storočia a slúžili ako prejav úcty. Od tejto myšlienky sa májová tradícia vyvinula do takej podoby, ako ju poznáme dnes.

Na Slovensku si tradíciu stavania májov asi najviac pamätá stredná a staršia generácia. Najmä na dedinách išlo o veľmi živý a radostný zvyk. V predvečer prvého mája chlapci postavili pod okná dievčat niekoľko metrov vysoký strom, väčšinou smrek alebo brezu, ktorý bol ozdobený stužkami a mašľami. Znamenalo to, že majú o dievčinu v danom chotári záujem. Samozrejme máj musel aj čo najkrajšie vyzerať a chlapci "trhali" rekordy aj v jeho výške. Prvomájová tradícia bola zvyčajne sprevádzaná aj spevom a tancom. Chlapci dievčatá poriadne vytancovali a dievčatá im za to dali niečo dobré zajesť a vypiť.

Tento krásny májový zvyk neupadol do zabudnutia ani v dnešnej modernej dobe. Hoci súkromné stavanie májov vo dvoroch je skôr raritou, o udržanie tradície sa starjú mestá a obce, ktoré pri tejto príležitosti pripravujú kultúrne programy a oslavy pre verejnosť na námestiach. 

Tento rok je však výnimočný - koronavírus zasiahol aj do kultúrneho života a zákaz zhromažďovania spôsobil, že máje sa síce stavajú, ale v tichosti a bez prítomnosti širšej verejnosti. Prvomájové oslavy sa nekonajú, no ich symboly sa pevne týčia námestiami. Dnes možno viac ako inokedy si pripomeňme aj jeho stredoveký význam - už spomínanú ochranu pred chorobami. Privítajme ním jar, poprajme poľnohospodárom dobrú úrodu a pozerajme naň ako na prejav úcty navzájom jeden k druhému. 

V Ilave i Klobušiciach sa o stavanie mája aj tento rok postaralo Oddelenie technických služieb Mesta Ilava. ,,Napriek nepriaznivej ekonomickej situácii Mesto Ilava pristúpilo ku každoročnej tradícii a symbol mája už môžeme vidieť v Ilave aj v Klobušiciach. V rámci úsporných opatrení naše oddelenie zabezpečilo výrub stromov, ako aj ich nachystanie a samotné stavanie v rámci svojich možností bez použitia techniky súkromných spoločností. Pri ich výzdobe sme využili aj krepový papier zo zberného dvora:) Vďaka šikovnej obsluhe a opatrnosti pracovníkov sa stavanie zaobišlo bez väčších komplikácií, avšak v Klobušiciach to bolo na hrane možností našej ,,staručkej“ techniky," skonštatoval vedúci oddelenia TSM Stanislav Rendek. 

 

-verk-/foto: TSM ILAVA

 

 

 

 

Dátum vloženia: 1. 5. 2020 0:22
Dátum poslednej aktualizácie: 1. 5. 2020 1:10
Autor: Veronika Klobučníková

Rýchle odkazy

Koronavírus


Smútočné oznamy
Videozáznamy
Otázky a odpovede
Geografický systém
Ilavský mesačník

Fotogaléria
Fotogaléria

Mobilná aplikácia

Mobilná aplikácia

Verejný internet v meste

Verejný Wifi internet

STU Dubnica n/V

Kalendár

Návštevnosť

Návštevnosť:

ON LINE: 16
DNES: 360
TÝŽDEŇ: 1968
CELKOM: 424974

AKTUÁLNA TEPLOTA

23.9.2020 11:15

Aktuálna teplota:

17.2 °C

Vlhkosť:

80 %

Rosný bod:

13.7 °C

MOBILNÁ APLIKÁCIA

V obraze

Aktuálne informácie v mobilnej aplikácii voľne k stiahnutiu:

Google playApp store

KNIŽNICA DK ONLINE

Mestská knižnica


ON-LINE katalóg

Prevádzková doba
pondelok až piatok
v čase 10:00-21:00 hod.
 

FOTOGALéRIA

Náhodný výber z galérie

Ilavské námestie

SPOLKY A ORGANIZÁCIE