Menu

sk

Preklad (translations)

mesto ILAVA
mesto
Ilava

Ilavčanka Janka Řeháková Staňová: Pri maľovaní dokáže zabudnúť na všetko

Ilavčanka Janka Řeháková Staňová: Pri maľovaní dokáže zabudnúť na všetko

Civilným povolaním zdravotná sestra, bývalá divadelníčka (DS Malá múza, ktorý 15 rokov pôsobil v Ilave) bývala v rodnom meste do svojej tridsiatky. Momentálne žije a tvorí v Čechách.

Pri maľovaní dokáže zabudnúť na všetko

 

Ilavská rodáčka Janka Řeháková Staňová našla vášeň v maľovaní. Civilným povolaním zdravotná sestra, bývalá divadelníčka (DS Malá múza, ktorý 15 rokov pôsobil v Ilave) bývala v rodnom meste do svojej tridsiatky. Momentálne žije a tvorí v Čechách.

No nielen to, práve v novom domove sa začala venovať svojej najväčšej záľube – maľovaniu. Ako si k nemu našla cestu, opísala v rozhovore pre časopis Listy Slovákov a Čechov, ktorí chcú o sebe vedieť viac. Na otázku, kde vidí korene svojich umeleckých záujmov odpovedala:

J.Staňová

 

„Výtvarné umenie mi spočiatku nič nehovorilo. Dokonca ani na výtvarku (výtvarná výchova) som nikdy nechodila. Ale tvorba ma sprevádzala už od detstva. Tradičné dievčenské záujmy ako šitie a štrikovanie postupne prerastali v netradičné ako výroba sviečok, keramika a iné. Ako by som stále hľadala niečo, čím sa vyjadriť. Dobre to vystihuje veta mojej mamy, ktorá, keď vošla do mojej izby, často sa spýtala: „A teraz vyrábaš čo?“ Spomínam si, že už na základnej škole ma bavila úprava zošitov, krasopis, ktoré ma postupne priviedli ku kaligrafii. A vďaka knihám som sa ďalej sama učila rôzne druhy písma. V škole to tiež nešlo prehliadnuť, a tak som bola nástenkárkou, neskôr kronikárkou.“

 

 

Na štúdium na umeleckej škole sa necítila dosť talentovaná, no vďaka svojmu sociálnemu cíteniu zakotvila v zdravotníctve. Záujem o sebavyjadrenie však neutíchal, po 20. rokoch vytiahla zo skrine olejové farby – pôvodne darček od kamarátky a príbeh sa začal. Po občasných pokusoch sa maľovaniu začala venovať intenzívne. Je samouk, skúšala rôzne techniky a nakoniec zakotvila pri vrstvenej olejomaľbe.

Ako svoj „oporný bod“ spomína dubnického výtvarníka Juraja Jaroša a jeho cenné rady, do náročnej  výtvarnej techniky ju zasvätil tiež lektor Tomáš Mlejnek. V Čechách už svoju tvorbu prezentovala aj verejne. Celou jej tvorbou sa prelína túžba zachytiť v obraze a zvečniť hru svetla. Rada stvárňuje hlavne ženské telo, často sú to baletky, ďalej kvety, labute - ako sama hovorí, hľadá krásu.

Chceli by sme jej obrazy ukázať aj Ilavčanom. Snáď sa to onedlho podarí, dúfa aj Jankina mama, ktorá tu žije a na talentovanú dcéru je nesmierne hrdá.

 

 

-ot-

Časopis Listy Slovákov a Čechov, kde je s maliarkou rozhovor:  Listy_6_2020.pdf (klubsk.net)

V Ilave bola Janka členkou DS Malá múza: http://www.malamuza.wbl.sk/

 

Dátum vloženia: 23. 1. 2023 9:51
Dátum poslednej aktualizácie: 23. 1. 2023 10:59
Autor: Veronika Klobučníková

PARKOVANIE

TRIEDENIE OLEJA

SOCIÁLNE SIETE

KNIŽNICA DK ONLINE

Mestská knižnica


ON-LINE katalóg

Prevádzková doba
pondelok až piatok
v čase 10:00-21:00 hod.
 

FOTOGALÉRIA

Náhodný výber z galérie

Klobušický kaštieľ

SPOLKY A ORGANIZÁCIE