Marec odštartoval veselými fašiangami v Ilave i Klobušiciach
Sprievod masiek pripomenul ľudové tradície paralelne v Klobušiciach i v Ilave. Klobušičania mali svoju trasu naprieč ulicami tejto mestskej časti, ktorými tento raz prechádzali na vláčiku Matúš Čák z Trenčína. V Ilave sprievod poviedli domáci folkloristi z FS Strážov a DFS Laštek spolu s divadelníkmi z DS Masky. Od hasičskej zbrojnice prešli na námestie v sprievode divákov, kde rovno zahájili svoje tanečné vystúpenie.
V tom čase už bolo na námestí živo a hlavne voňavo. Kultúrny program bol totiž doplnený predajnými stánkami, ktoré okrem drobného tovaru ponúkali voňavé pochutiny, nechýbali zabíjačkové dobroty, medy, trdelníky, varené vínko či výborná kapustnica od ilavských dobrovoľných hasičov. Na pódiu prevzala štafetu hudobná skupina Fanatik, ktorá spríjemňovala fašiangovú atmosféru svojim bohatým repertoárom, od ľudoviek po modernejšie aranžmá dobre známych piesní. Ilavčanom sa opäť predstavil aj mladý talent Matej Hrubina, ktorý ako 10- ročný nielen že výborné hrá na heligónke, ale jeho spevácke výkony v podaní tradičných ľudových trávnic vyčarili úsmev na perách nejednému divákovi.
Popoludní do Ilavy dorazili na vláčiku aj masky a muzika z Klobušíc a tak si okružnú jazdu námestím mohli vychutnať aj deti z Ilavy. O záverečný hudobný doprovod sa postarala Goralská ľudová hudba Pastrnoci.
Fašiangy v Ilave a Klobušiciach 2025 sprevádzalo krásne slnečné počasie, dobrá nálada, stretnutie s priateľmi a bohatá divácka účasť.
Ďakujeme za spoluprácu FS Strážov, DFS Laštek, DS Masky, DHZ Ilava, OZ Klobušice a všetkým, ktorí boli nápomocní pri príprave a organizácii tohto kultúrneho podujatia.
Niečo z tradícií Fašiangov: Neodmysliteľnou súčasťou fašiangov sú tradičné fašiangové hry, v rámci ktorých boli predvádzané rôzne magicko – rituálne úkony. Po dedinách šli v sprievode mladí muži preoblečení v rôznych maskách. Najčastejšie to boli masky: Cigánka, Žobrák, Drotár, Stará žena, Prespanka s deckom, Mladucha a Mladý zať, Kováč, Kominár, Handrár, ale aj maska Medveďa, Kozy, Turoňa a Slameníka, ktoré symbolizovali plodnosť, ale aj smrť. V ruke držali ražeň alebo šabľu – prastaré symboly mužskej sily a plodnosti. Na ražeň im ľudia napichovali slaninu, klobásu, dávali im vajcia a peniaze na spoločné posedenie. Zapichovanie ražňa do povaly symbolizovalo pomyselné spojenie neba so zemou. Muži prezlečení v maskách žobrali, kradli, predstierali prácu, za ktorú sa dožadovali odmeny, ale aj tancovali tance „na konope“ či „ na ľan“. Ich úlohou bolo zabaviť dedinčanov. Parodovali preto svadobníkov, vysmievali sa z vydajachtivosti, lenivosti, hlúposti, pýchy a spanštelosti a trestali staré dievky- priviazali im na nohu klát. Jedným slovom si mohli dovoliť počas fašiangov to, čo si inokedy nemohli. Síce dnes už to v sprievodoch nevyzerá presne takto, ale tradície fašiangov sa zachovali dodnes i v mestách. Aj v Ilave táto tradícia pretrváva a každoročne sa spája so sprievodom, folklórnym tancom, ľudovým spevom, muzikou a samozrejme dobrým jedlom a pitím. |
Fotogalériu z podujatia Fašiangy v Ilave 2025 si môžete pozrieť na FB Mesta Ilava tu:
-verk/fmo-
Dátum poslednej aktualizácie: 3. 3. 2025 14:41