Pondelok 7:00 - 15:00 hod.
Utorok Nestránkový deň
Streda 7:00 - 16:00 hod.
Štvrtok 7:00 - 15:00 hod.
Piatok 7:00 - 13:00 hod.
Obedňajšia prestávka je od 11:00 do 12:00 hod.
Užitočné informácie k téme obezita a naše zdravie z Úradu verejného zdravotníctva SR.
Svetový deň obezity každoročne pripadá na 4. marca. Tento rok sa osvetová kampaň nesie v duchu témy „Každý musí konať!“. Veľká časť populácie si totiž osvojila nezdravé stravovacie návyky a sedavý spôsob života. Tieto rizikové faktory je potrebné eliminovať na celosvetovej úrovni, aby sa predišlo ďalšiemu zvýšeniu výskytu nadváhy a obezity u ľudí.
Obezita je celosvetovo rozšírené chronické ochorenie. Spôsobuje vážne komplikácie zdravia, ktoré znižujú kvalitu života jednotlivca a v neposlednom rade zvyšujú náklady potrebné na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti.
Obezita je zväčša zapríčinená nevyváženým príjmom a výdajom energie. Dochádza k nahromadeniu tuku v ľudskom organizme, ktoré vedie k zhoršeniu zdravotného stavu obézneho človeka.
Obezita vo veľkej miere prispieva k rozvoju ďalších chronických neprenosných ochorení, ktorými sú napríklad: choroby srdca, obličiek a pečene, vysoký krvný tlak, diabetes mellitus či viaceré druhy rakoviny (rakovina prsníka, maternice, hrubého čreva, prostaty a pod.). Obezita môže taktiež negatívne vplývať na psychiku daného jednotlivca, ktorý môže trpieť depresiami a byť stigmatizovaný.
V konečnom dôsledku obezita spôsobuje väčšiu úmrtnosť ako následky fajčenia. U obéznych pacientov je v porovnaní s osobami s primeranou hmotnosťou až trikrát väčšie riziko, že budú čeliť rôznym onkologickým ochoreniam, cukrovke, či artériovej hypertenzii. Ľudia s obezitou majú tiež dvakrát väčšiu pravdepodobnosť hospitalizácie v súvislosti s ochorením COVID-19.
Akým jednoduchým spôsobom vieme zistiť, či sa nás obezita týka? Pre určenie môžeme použiť výpočet Body Mass Index (BMI). BMI vypočítame tak, že svoju hmotnosť v kilogramoch vydelíme druhou mocninou svojej telesnej výšky v metroch.
Ak je výsledná hodnota 30,0 a viac, hovoríme o obezite. Spozornieť a upraviť životosprávu však treba už v čase, keď je výsledná hodnota BMI v rozmedzí od 25,0 po 29,9. V tomto štádiu hovoríme o nadváhe - predstupni obezity.
Obezita je v modernom svete veľmi rozšírená, avšak netreba zabúdať na to, že sa jej dá účinne predchádzať.
V rámci tohtoročného Svetového dňa obezity prebehne informačná kampaň prostredníctvom webu a sociálnych sietí Úradu verejného zdravotníctva SR.
V období 4.3. až 11.3.2022 publikujeme sériu osvetových príspevkov zameraných na obezitu. Na každý pracovný deň sú naplánované prehľadné informácie o obezite ako ochorení a jej vplyve na ľudský organizmus. Taktiež sa budeme venovať rýchlej „diagnostike“ obezity, detskej obezite či rôznym odporúčaniam, ako jej môžeme predchádzať.
Pre všetkých, ktorí majú záujem o udržiavanie zdravej telesnej hmotnosti alebo chcú zmeniť či zdokonaliť svoje stravovacie návyky či dodržiavať odporúčané množstvo pohybovej aktivity, je dostupná možnosť navštíviť poradenské centrum ochrany a podpory zdravia. V súvislosti s touto témou sa dajú využiť služby špecializovanej poradne zdravej výživy alebo špecializovanej poradne optimalizácie pohybovej aktivity. Poradne sa nachádzajú pri regionálnych úradoch verejného zdravotníctva. Bližšie informácie nájdete tu.
Kliknutím na obrázok sa zvolená infografika zobrazí vo vysokom rozlíšení,
ktoré je stiahnuteľné a vhodné aj na tlač v podobe plagátov.
Odporúčame tiež navštíviť webové stránky
https://www.worldobesityday.org/
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/obesity-and-overweight
Vypracoval Odbor podpory zdravia a výchovy ku zdraviu v spolupráci s Odborom komunikácie ÚVZ SR
Návštevnosť:
ONLINE:1
DNES:638
TÝŽDEŇ:3230
CELKOM:2642136