Uplynulo 85 rokov od smrti Joži Uprky, Ilava rozvíja spoluprácu s Uherským Hradišťom a obcou Kněždub
V meste Uherské Hradište (cca 80 km od Ilavy) je umelcovi venovaná Galerie Joži Uprky so stálou expozíciou jeho diel. Jej spoluzakladateľ Petr Vašát je iniciátorom udržania česko-slovenskej vzájomnosti.
Na jeho pozvanie koncom roka 2024 navštívila Uherské Hradište a Slovácko delegácia z Ilavy na čele s primátorom mesta Viktorom Wiedermannom. Moravskí hostitelia povestní svojou srdečnosťou nesklamali a putovanie „po stopách Joži Uprky“ bolo nesmierne zaujímavé a inšpiratívne.
Primátora Ilavy privítal na radnici v Uherském Hradišti starosta mesta Stanislav Blaha. V obradnej sieni radnice sa nachádzajú monumentálne nástenné maľby historických motívov zo založenia mesta od Joži Uprky. Po prehliadke stálej expozície dejín mesta od najstarších čias, nasledovala návšteva galérie so skvelým výkladom Petra Vašáta, znalcom umelcovej tvorby a života.
Väčšina vystavených obrazov pochádza zo zbierkového fondu Nadácie moravské Slovácko, doplnená je o výpožičky z ďalších významných českých galérií. Nájdeme tu aj plastiky umelcovho brata, sochára Franty Uprky. Priestranné chodby poskytujú náhľad do osobného života maliara. Veľkoformátové fotografie zachytávajú umelca, členov jeho rodiny, priateľov, aj terasu vily v Klobušiciach (dnešná mestská časť Ilavy), kde umelec 15 rokov žil a tvoril.
Po presune do jeho rodnej obce Kněždub, položil primátor Ilavy kyticu na maliarov hrob a delegácia si prezrela obecný kostolík so zaujímavými nástennými maľbami.
Obec sa nachádza v malebnom kraji Moravského Slovácka. V kostole majú od Uprku oltárne obrazy, v susedstve kostola tzv. „Slovácky Slavín“. Ten je miestom posledného odpočinku maliara Joži Uprky, jeho bratra sochára Františka Úprky a maliara Antoše Frolky. Obec Kněždub zriadila v rodnom dome Uprkovcov i múzeum, ktorým návštevníkov sprevádzal starosta Libor Grabec. Stretnutie pokračovalo rozhovorom na miestnej radnici, kde zúčastnení hovorili o možnostiach spolupráce medzi Ilavou, Uherským Hradištem a Kněždubom.
„Máme v pláne spoločné projekty vo viacerých formách. V našom zrekonštruovanom dome kultúry v spolupráci s Galériou Joži Uprky zrealizujeme výstavu tvorby tohto významného maliara. V mestskom múzeu vytvoríme priestor na prezentáciu zaujímavostí o jeho živote a tvorbe najmä v období tvorby v Klobušiciach. Zároveň už pracujeme na umiestnení pamätnej bronzovej dosky Joži Uprky na budove jeho bývalého sídla – na súčasnom detskom domove. Na reliéfe sa okrem portrétu maliara objavia motívy z Považia. Na realizácii tohto umeleckého diela pracuje akademický sochár Zdeněk Tománek, ktorý dielo Joži a Franty Uprkových veľmi dobre pozná,“ priblížil konkrétne kroky vzájomnej spolupráce primátor Ilavy Viktor Wiedermann. Zároveň dodal, že mesto bude určite podporovať aj výmenné návštevy žiakov škôl či záujmových klubov v galérii v Uherskom Hradišti, v múzeu v Kněždube a naopak v našom mestskom múzeu. Zaujímavý by podľa jeho slov mohol byť aj koncert spevokolu Ilavčan v kněždubskom kostolíku.
Vrelo vám odporúčame i individuálne navštíviť krásne Uherské Hradiště, jeho galérie a múzeá, rovnako i obec Kněždub.
- Celý rozhovor s primátorom mesta v médiách Slovácka si môžete prečítať tu: Viktor Wiedermann: Uprka historicky spojuje naše města a regiony
- Rozhovor s Petrom Vašátom o Uprkovi, ale aj o tom, ako by mohla vyzerať spolupráca s Ilavou a propagácia maliara na Slovensku, si môžete prečítať tu: Petr Vašát: Joža Uprka i po sto letech bourá hranice
Viac o maliarovi: Jeho tvorba má v kontexte českého výtvarného umenia významné postavenie, je národopisným dokumentom folklóru južnej Moravy. A nielen jej, inšpirovala ho aj atmosféra ľudového prostredia Slovenska. Narodil sa v obci Kněždub. Do školy chodil v Strážnici, na strednú školu v Olomouci. Od roku 1881 študoval na pražskej akadémii a od roku 1884 na mníchovskej akadémii. Témy pre svoju tvorbu nachádzal v každodennom živote jednoduchých ľudí, práci, obyčajoch a slávnostiach. Vďaka štipendiu navštívil Paríž. Študoval diela starých majstrov, oboznámil sa s tamojším umeleckým dianím, najmä s impresionizmom. V Hroznové Lhotě, blízko svojho rodiska kúpil domček-ateliér. Nechal ho prestavať na poschodovú vilu podľa návrhu architekta Dušana Jurkoviča (1904). Navštevovali ho osobnosti zo sveta kultúry, okrem iných svetoznámy francúzsky sochár Auguste Rodin či hudobný skladateľ Leoš Janáček. S manželkou Anežkou mal 4 deti. V rokoch 1922 – 1937 žil v Klobušiciach (v tzv. Barossovej vile). Bol členom aj predsedom Spolku slovenských výtvarných umelcov. Zomrel 12. januára 1940 v Hroznové Lhotě, pochovaný je v rodnom Kněždube. |
-ot/verk-
Dátum poslednej aktualizácie: 5. 2. 2025 12:15