sk

Preklad (translations)

mesto ILAVA
mesto
Ilava

NEZABUDNUTÍ SUSEDIA 2022

NEZABUDNUTÍ SUSEDIA 2022

Deň obetí holokaustu a rasového násilia sme si pripomenuli aj tento rok - programom, ktorý prebiehal paralelne v mnohých ďalších slovenských mestách. Spomienková tryzna sa uskutočnila v piatok 9.9.2022 o 10:00 hod. v Mestskom múzeu Ilava.

Na osudy mnohých židovských rodín odvlečených počas okupácie aj z Ilavy do koncentračných táborov by sa zabúdať nemalo. V spomienkach mnohých preživších ostávajú tiež miestni obyvatelia, ktorí riskovali vlastné životy a snažili sa Židom pomáhať, ukrývať ich alebo ich odviezť do bezpečia.

9.september je deň venovaný obetiam holokaustu a rasového násilia. V 60-tich mestách na Slovensku sa zorganizovala spomienková tryzna pod príznačným názvom „Nezabudnutí susedia“.

Aj v Ilave sme si v piatok 9.9.2022 o 10.00 hod. pripomenuli tento významný deň. Pred samotným podujatím sa predstavitelia mesta, významní hostia a verejnosť najskôr stretli pred pamätnou tabuľou na budove pošty, ktorá je venovaná židovským obetiam a uctili si ich pamiatku. Následne sa všetci presunuli do mestského múzea, kde nedávno pribudla vynovená historická expozícia. Jej súčasťou je aj panel venovaný židovskej náboženskej obci. Spomína sa v nej prierez vývojom obce, významní rabíni, synagóga, židovský cintorín či rodina Traubnerová a ich osud. Hneď vedľa nej je osadený nový pamätník, na ktorom sú vygravírované mená židovských obyvateľov s trvalým pobytom v Ilave, ktorí boli zapísaní na zozname určenom na deportáciu Židov. Niektorí už nie sú medzi nami, iným sa podarilo ukryť, utiecť a našťastie prežiť. 

Podujatie "NEZABUDNUTÍ SUSEDIA" sa tak mohlo uskutočniť v dôstojných priestoroch s pekným, miestami až dojemným, programom. Zazneli svedectvá, videonahrávky, príhovory, poézia či úrovok z knihy. Čitali sa mená obetí holokaustu ale aj Spravodlivých medzi národmi. O atmosféru sa svojou komornou hudbou na klavíri a husliach postarali pedagógovia zo ZUŠ Ilava. 

 

-jše/verk-

Dátum vloženia: 9. 9. 2022 14:31
Dátum poslednej aktualizácie: 17. 9. 2022 18:35
Autor: Veronika Klobučníková

               PARKOVANIE

parkovanie

Parkovanie - Oficiálna stránka mesta Ilava

AKTUÁLNA TEPLOTA

25.9.2022 03:47

Aktuálna teplota:

12 °C

Vlhkosť:

80.5 %

Rosný bod:

8.7 °C

MOBILNÁ APLIKÁCIA

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

KNIŽNICA DK ONLINE

Mestská knižnica


ON-LINE katalóg

Prevádzková doba
pondelok až piatok
v čase 10:00-21:00 hod.
 

FOTOGALéRIA

Náhodný výber z galérie

SPOLKY A ORGANIZÁCIE