Menu

sk

Preklad (translations)

mesto ILAVA
mesto
Ilava

Predškoláci z Ilavy a Klobušíc sa naučili korčuľovať za jeden týždeň

korčuliarsky4

Z Ilavského mesačníka vyberáme:

Reportáž o tom, ako prebiehal premiérový korčuliarsky výcvik pre predškolákov.

Na predškolákov čakala tento rok novinka. Okrem tradičného plaveckého kurzu, na ktorý sa každoročne veľmi tešia, tento školský rok sa im naskytla príležitosť vyskúšať si aj korčuliarsky kurz. V týchto chvíľach už ho majú úspešne za sebou a pýšia sa svojimi diplomami. O zážitkoch z dubnického štadiónu hovoria iba v superlatívoch. A nielen oni...

Materská škola Ilava a Klobušice sa od pondelka 13. januára do piatku 17. januára zúčastnila korčuliarskeho kurzu, ktorý organizoval Mestský hokejový klub Dubnica nad Váhom. V rámci neho mali rodičia možnosť na štadióne zdarma zapožičať pre svoje deti korčule a bezpečnostné prilby. Využilo ju 31 predškolákov z Ilavy a 12 predškolákov z Klobušíc, ktorí hromadne každé ráno vyrazili autobusom na spoločný výlet za korčuliarskymi zážitkami.                                                                             

Ponukový list, ktorý oslovil škôlku, hovoril jasnou rečou. Vyzdvihol hneď niekoľko benefitov korčuľovania. Zámerom kurzu bolo zvýšiť najmä korčuliarsku gramotnosť detí v okrese Ilava, rozšíriť deťom portfólio činností vykonávaných v zime s rodičmi, zvýšiť environmentálne povedomie detí, olympizmus, pravidlá fair-play a súťaženia. Samozrejme korčuľovanie má aj svoje výhody zo zdravotného a kondičného hľadiska. Deťom sa zlepšuje rovnováha, koordinácia, vytrvalosť a sila dolných končatín. Pre chlad a vyššiu vlhkosť je pobyt na ľadovej ploche vhodný aj pre astmatikov a alergikov a celkovo v rámci otužovania zlepšuje imunitu u detí. O samotný výcvik sa postaralo hneď niekoľko licencovaných trénerov, trénerov ASA a asistentov z radov hráčov A družstva, ktorých spolu so zdravotníkom zabezpečil MHK Dubnica nad Váhom.

Korčuliarsky2

Pedagógovia neskrývali spokojnosť a deti žiarili radosťou

Ilavská materská škola už dlhé roky neorganizovala korčuliarske kurzy. Nová riaditeľka do ponuky zaviedla aj túto športovú aktivitu. „Korčuliarsky kurz pre našich predškolákov sme zorganizovali po mnohých rokoch ako pilotný ročník. Preto som sa aj osobne chcela pozrieť, ako vyzerajú jednotlivé lekcie a či dodržiavajú všetko, čo nám ponúkli. Je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť. Všetko dodržiavajú a oproti pondelku urobili obrovský posun. Musím povedať, že som veľmi spokojná,“ prezradila nám riaditeľka MŠ Ilava Jana Házová počas posledného dňa kurzu. „Pre tento kurz sme sa rozhodli hlavne preto, aby deti získali základy športových činností. Chceli sme ich najmä navnadiť na to, aby mali záujem o pohyb a športové aktivity ako také. Lebo v dnešnej dobe je ten záujem nižší a to nielen zo strany detí, ale aj rodičov, ktorí ich nevedú k športu tak ako kedysi,“ prezradila viac o svojich pohnútkach riaditeľka. Ako ďalej dodala, svoje rozhodnutie neľutuje, naopak vidí v ňom zmysel a podľa nej padol na úrodnú pôdu. „Veľmi ma potešilo, keď mi dievčatko povedalo, že cez týždeň boli kúpiť korčule, lebo ocko videl, že ju to chytilo a na základe tohto kurzu budú spolu chodiť korčuľovať a to je super,“ doplnila s úsmevom. Spokojnosť s kurzom neskrývali ani učiteľky predškolákov. „My sme veľmi spokojné, najmä s trénermi a s tým, aký majú prístup k predprimárnym deťom. Vedia sa znížiť na ich úroveň a pochopiť ich. Keď tlačí korčuľa, tak ich prezujú, poradia, pomôžu... Sú veľmi ústretoví a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu,“ pochvaľovala si Katka Masárová, učiteľka predškolákov v Materskej škole Ilava. Jej kolegynka Janka Magútová opísala aj ďalšie zlepšenia, ktoré badať na škôlkaroch. „Okrem toho, že sa deti naučia korčuľovať, má tento kurz veľa ďalších benefitov. Stmeľuje kolektív, zlepšujú sa ich samoobslužné činnosti a v neposlednom rade je to pre deti aj nový zážitok. Cestujú spolu autobusom, navzájom si pomáhajú pri obliekaní, držia sa spolu, naučia sa disciplíne a sebaovládaniu,“ zhodnotila s tým, že trénerov si deti veľmi obľúbili, vzbudzovali v nich prirodzenú autoritu a sú pre nich vzorom. Všetky pedagogičky sa zhodujú, že deti počas jedného týždňa urobili pokroky, aké by nečakali. Prvý a posledný deň bol neporovnateľný.

korculiarsky3

Väčšina malých absolventov kurzu na korčuliach nikdy predtým nestála

V Dubnici nad Váhom sú korčuliarske kurzy rutinou, nakoľko sú neoddeliteľnou súčasťou hokejového oddielu. „Bez malých detí to nejde. Robí sa to, odkedy je hokej hokejom. Ale samozrejme kurzy stále inovujeme a organizujeme v novších formách. Chceme deti dostať na ľad, upútať ich, aby nesedeli iba doma, ale vytiahli rodičov na nejaké športovisko,“ vysvetlil Róbert Gálik, jeden z trénerov MHK Dubnica. Korčuliarsky kurz pre najmenších má svoju postupnosť. Prichádzajú naň totiž deti, ktoré nikdy nemali obuté korčule. „V prvom rade ich oboznámime s tým, čo majú na nohách. Keď sa dostanú do korčúľ, sú veľmi šťastné, lebo je to pre nich niečo nové. Skúšame kráčať po gume a okolo mantinelu. Keď už vedia stáť, malými krokmi ideme na ľad. Niektorí udržia rovnováhu hneď, niektoré chodia po štyroch, pomaly sa postavia... Za ten týždeň sa naučia korčuľovať všetky deti,“ opísal prvé dni na ľade tréner. „Máme to prepracované tak, že každý jeden pohyb sa snažíme prirovnať k nejakému zvieratku. Keď im povieme, že ideme robiť tučniačika, deti vedia, že ten robí maličké kroky, má nožičky pri sebe a drobčí. Keď ideme robiť medveďa, prídu na rad veľké kroky. Žabka zase skáče... Každý pohyb sa im snažíme dostať do ich detskej hlavičky cez zoo,“ vtiahol nás do detského sveta, ktorým sa musia riadiť aj samotní tréneri, Róbert Gálik.

korčuliarsky4

Naučiť sa ako padať je základ

Padanie je prvé, čím začínajú. Ako tréner prezradil, na ľad potrebujú deti najskôr nejak dostať. „Či už sa udržia postojačky, alebo naň prídu po štyroch, na tom na začiatku nezáleží. My držíme tempo s nimi a dáme sa na štyri tiež. Pomaličky sa učíme, ako sa z kolien dá postaviť. Potom si schválne opäť ľahneme, aj sa plazíme a trošku sa pobláznime a takto sa zase postavíme. Postaviť sa je prvé, čo ich musíme naučiť. Sme tu štyria tréneri a nemôžeme byť pri každom dieťati, preto to musia zvládnuť samy,“ popísal základ, na ktorom môžu ďalej stavať. Pohyblivosť detí potom už záleží na ich šikovnosti. Niekto sa pohybuje lepšie, niekto horšie, ale dodáva, že za týždeň to všetko vycibria – každý sa naučí stáť a pohybovať po ľadovej ploche. A veru mal pravdu, v piatok – posledný deň kurzu - sa ľadová plocha len tak hemžila malými samostatnými korčuliarmi, ktorým v očiach svietili iskričky radosti. Pády boli pre nich malina, nevadili im odreté kolená, ani modriny. Nejeden rodič by neveril vlastným očiam.

Diplomy a olympijské medaily na záver

Na posledný deň kurzu si predškoláci pripravili pre svojich trénerov milé básničky a darovali im kresby. „Chceli sme, aby nám nakreslili, čo im najviac utkvelo v pamäti, na čo sa najviac tešili. Z prác detí potom urobíme vernisáž,“ prezradil tréner. Ako odplata bol pre deti pripravený zaujímavý záverečný program. Čakala ich olympiáda, kde v tímoch korčuľovali pomedzi prekážkové dráhy a zbierali puky. „Na konci bolo vyhodnotenie, kde od nás dostali sladkú zlatú medailu a každý predškoláčik aj diplom o absolvovaní korčuliarskeho kurzu,“ dodal.        

Rovnaký kurz je v ponuke aj pre prvákov a druhákov základných škôl. Zapojená je doň aj naša ilavská škola a tak tí, čo majú prvý ročník kurzu za sebou ako škôlkari, sa ho budú môcť zúčastniť aj ďalšie dva roky po sebe. Odborníci tvrdia, že po takomto každoročnom výcviku už budú vedieť korčuľovať celý život.

Korčuliarsky1

Korčuľovať môžu aj naďalej

Po skončení kurzu sa často stáva, že jeho absolventi majú záujem korčuľovať aj naďalej. „Máme u nás školu korčuľovania, ktorá býva každý utorok, štvrtok a sobotu. Sú tam začiatočníci – predškoláci, prváci a druháci rozdelení do rôznych skupín podľa toho, čo už vedia,“ prezradil nám R. Gálik s tým, že na štadióne býva každú nedeľu aj verejné korčuľovanie. „Tento rok nám pribudla  novinka. Voláme to RYBNÍK. Môžu naň prísť deti v rôznom veku. Ihrisko sa rozdelí na niekoľko malých ihrísk, kde si deti môžu spolu zahrať hokej, zabaviť sa a vykorčuľovať sa. Jednoducho správať sa tak, akoby boli niekde na rybníku,“ predstavil nový formát. Dodal však aj to, že prvotný vysoký záujem po ukončení kurzu, podľa jeho skúseností, časom opäť klesá. „Dnešné deti to majú veľmi ťažké, potrebujú obetavých rodičov. Tí v dnešnej dobe majú málo času a veľa práce. Často chodia za nami hneď po kurze, že chcú, aby dieťa ďalej chodilo aj na krúžok, lebo sa mu to veľmi páčilo, ale časom zistia, že nemajú na to čas... Dnes je to žiaľ o obete rodičov,“ dodal s tým, že ich cieľ je jasný. Dať deťom vedomosť korčuľovania, aby si potom kedykoľvek mohli ísť s rodičmi zakorčuľovať napríklad na zamrznutý rybník tak, ako kedysi, keď sme my boli malí. Odkaz je jednoznačný - nesedieť len doma, ale vyšantiť sa aktívne vonku.

-verk-

 

Dátum vloženia: 2. 3. 2020 23:13
Dátum poslednej aktualizácie: 2. 3. 2020 23:37
Autor: Veronika Klobučníková

Rýchle odkazy

Bartolomejský jarmok 2024

parkovanie

projekty

mirri

 

Smútočné oznamyVideozáznamyOtázky a odpovedeGeografický systémIlavský mesačník

Aktuálne vydanieIM 02-03/2024
Fotogaléria
Fotogaléria

Mobilná aplikácia

Mobilná aplikácia SOM

Verejný internet v meste

Verejný Wifi internet

Zlatý erb 2020

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15
1
16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Návštevnosť

Návštevnosť:

ONLINE:7
DNES:908
TÝŽDEŇ:4628
CELKOM:1972618

PARKOVANIE

TRIEDENIE OLEJA

SOCIÁLNE SIETE

KNIŽNICA DK ONLINE

Mestská knižnica


ON-LINE katalóg

Prevádzková doba
pondelok až piatok
v čase 10:00-21:00 hod.
 

FOTOGALÉRIA

Náhodný výber z galérie

Hlavný oltár

SPOLKY A ORGANIZÁCIE